Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czesław Wachnik

Rondo gotowe za dwa lata

- Tu gdzie stoimy, a więc u zbiegu ulic Wyszyńskiego, Wojska Polskiego i Zacisze rondo jest bardzo potrzebne. Będzie wtedy znacznie bezpieczniej - powiedział Fot. C.Wachnik - Tu gdzie stoimy, a więc u zbiegu ulic Wyszyńskiego, Wojska Polskiego i Zacisze rondo jest bardzo potrzebne. Będzie wtedy znacznie bezpieczniej - powiedział nam Waldemar Tomczyk
Czesław Wachnik

w Zielonej Górze planuje się budowę nie tylko ronda, ale i przebudowę ulicy Zacisze, która będzie przedłużeniem Trasy Aglomeracyjnej

Te dwie informacje wiążą się bezpośrednio ze sobą. Pierwsza choć nieoficjalna, potwierdza, że minister kultury i dziedzictwa narodowego zgodził się z wnioskiem prezydenta Zielonej Góry i zdjął ochronę konserwatorską z przybudówki do Domu Winiarza przy ul. Wojska Polskiego 96. A właśnie ta przybudówka uniemożliwia budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Wyszyńskiego i Zacisze. Decyzja ministra ma być oficjalnie potwierdzona w ciągu 2-3 tygodni.

Druga informacja, tym razem oficjalna, jest taka, że miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Ma ona dotyczyć budowy wspomnianego ronda oraz przebudowy ulicy Zacisze, która ma być czteropasmowa, powinny pojawić się tu tzw. buspasy a więc pasy przeznaczone wyłącznie dla autobusów zapewne już elektrycznych, pasy włączeniowe i prawoskręty. Ma być także ścieżka rowerowa, zatoczki autobusowe, będzie także nowe oświetlenie. W ramach projektu zakłada się także przebudowę całej infrastruktury m.in. kanalizacji deszczowej. Dokumentacja ma być gotowa wiosną 2018 roku, tak, by w przyszłym roku miasto mogło rozpisać przetarg na wyłonienie wykonawcy. Inwestycja mogłaby być zakończona w 2019 roku.

O tym, że rondo jest potrzebne, powiedział nam Waldemar Tomczyk: - Rondo bardzo się przyda. Sugeruję, by było podobne do tego im. Jana Pawła II, a więc z prawoskrętami. Wtedy będzie znacznie bezpieczniej niż jest dziś.

Także Ryszard Zawodny jest zwolennikiem budowy ronda: - Tu bardzo często dochodzi do kolizji. Pamiętam jak niedawno jedno z aut wpadło wręcz do budynku. Dlatego szkoda, że tak długo trwa dyskusja o budowie ronda. Na tym skrzyżowaniu jest naprawdę duży ruch, dlatego nie można już dłużej czekać - dodał pan Ryszard.

Przypomnijmy, że o konieczności budowy ronda ,,GL” pisała wielokrotnie, pierwszy raz w 2014 roku, później w lutym 2017 a ostatni przed kilkoma dniami. I właśnie po naszym materiale w lutym br. prezydent Zielonej Góry wystąpił z wnioskiem do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wyłączenie przybudówki spod ochrony konserwatorskiej. Co niezwykle istotne, jego wniosek poparła lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis - Kopeć. Wniosek prezydenta trafił do stolicy już w marcu 2017 roku. Jednym z argumentów, który się w nim znalazł, była konieczność poprawy bezpieczeństwa na wspomnianym skrzyżowaniu. A stanie się to najpewniej po wybudowaniu ronda. Tu przypomnijmy, że tylko w 2015 roku na skrzyżowaniu odnotowano 16 wypadków i kolizji a rok później nawet 17 tego typu zdarzeń.

Rondo jest potrzebne także z innego powodu. Otóż budowana jest obecnie Trasa Aglomeracyjna, która ma być drogą alternatywną dla ulic Bohaterów Westerplatte i Wojska Polskiego.

Na razie trasa powstaje między dworcem PKP a ul. Zjednoczenia. Ale planuje się jej wydłużenie o ulicę Działkową i właśnie ulicę Zacisze. Jednak, by z Zacisza sprawnie zjechać na Wojska Polskiego i dalej w kierunku Krosna Odrz. i Wyszyńskiego, konieczne jest właśnie rondo.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

plus.gazetalubuska.pl

Kod do dodatkowej prenumeraty cyfrowej na 30 dni

Prenumerata cyfrowa na 30 dni + druga taka sama w prezencie!

29,00 58,00

Po zakupie, prześlemy Ci kod od dodatkowej prenumeraty cyfrowej na miesiąc. Możesz wykorzystać go samodzielnie lub przekazać bliskiej osobie!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2017 Polska Press Sp. z o.o.

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.