Sandra Soczewa

100 mln zł na poligonie

100 mln zł na poligonie Fot. Łukasz Kermel
Sandra Soczewa

W 2019 roku rozpocznie się generalna przebudowa i rozbudowa poligonu w Wędrzynie. Będą nowe osady, symulatory i... praca!

- Plan jest taki, by nasz poligon nie był tylko miejscem ćwiczeń dla żołnierzy, ale również dla takich służb jak policja, straż pożarna czy też straż granicznych. Na podstawie idei tworzenia takiej „specjalizacji” naszego poligonu, opracowano też strategię jego przebudowy i rozbudowy - mówi major Sławomir Sawala z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.
Przebudowana będzie tzw. „zurbanizowana” część poligonu, czyli ta, która składa się z zabudowań. Za około 100 mln zł (o takich kwotach mówi się dziś, ale są to wstępne szacunki, najpewniej całość będzie droższa) powiększony zostanie dzisiejszy obiekt szkoleniowy i powstaną kolejne dwa.

- Jeden z ośrodków, jaki powstanie, będzie nazywał się Osteza. Będą tu szkolenia pod kątem strzelania amunicją bojową w terenie miejskim - wyjaśnia mjr Sawala.

Lotnisko i lasery

- Przy istniejącym ośrodku powstanie cała dodatkowa infrastruktura. Będzie dzielnica małych domków z ogródkami, dzielnica przemysłowo - handlowa z marketami, zakładami pracy oraz osiedle bloków. Pojawi się też lotnisko z wieżą kontrolną - wymienia mjr Sawala. Oczywiście wszystko do ćwiczeń.

Brzmi imponująco, prawda? A to wciąż nie jest koniec. Wspomniana Osteza będzie służyć do ćwiczeń amunicją ostrą, a drugi, nowopowstały ośrodek będzie szkolił żołnierzy pod względem taktycznym. Na poligonie pojawi się też nowa sieć dróg.
Zupełną nowością w Wędrzynie będą symulatory - do strzelania, ale również taki, który sprawi, że nagle wycieka gaz albo paliwo i trzeba się z nimi uporać.

- Chcemy połączyć działania militarne z tymi niemilitarnymi. Dlatego w przyszłości do
współpracy szkoleniowej chcielibyśmy zaprosić pracowników służb publicznych. Wszyscy powinniśmy mieć wiedzę o tym, jak radzić sobie w tego rodzaju trudnych sytuacjach, jak chociażby wyciek gazu. Tym bardziej że wszyscy mamy świadomość, w jakich czasach żyjemy i z jakimi niebezpieczeństwami coraz częściej przychodzi nam się zmierzyć - mówi mjr Sawala. Nowy poligon stanie się nowoczesnym ośrodkiem szkoleniowym. - Docelowo, planujemy też, angażować w takie szkolenia samorządy - wyjaśnia major.

Szansa na rozwój

O wielomilionowej inwestycji już mówi się w kręgu mundurowych. - Obecnie mam krótką przerwę od wojska. Ale wciąż myślę o powrocie. Wiadomości o tym, że poligon będzie rozbudowany na taką skalę doszły do mnie kilka dni temu. Dużo o tym mówi się w naszym kręgu. I nie ukrywam: w takiej sytuacji, jednostka w Wędrzynie, staje się bardziej prestiżowa, zyskuje na atrakcyjności - mówi 24 - letni Jakub z okolic Gorzowa.

Czy przybędą nowe miejsca pracy w jednostce? - Na pewno. Chociażby ze względu na pojawienie się nowych urządzeń i obiektów. Ktoś będzie przecież musiał je obsłużyć - mówi mjr Sawala. informacje w tej sprawie poprosiliśmy też Ministerstwo Obrony Narodowej, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.