12 zł 50 groszy za godzinę? Od 2018 roku [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

12 zł 50 groszy za godzinę? Od 2018 roku [WIDEO]

Artur Szymczak

W Lubuskiem mamy najniższe bezrobocie od 25 lat. - Ale jest jeszcze wiele do poprawy i na jesień się za to zabieramy - mówił Stanisław Szwed.

Wczoraj Gorzów odwiedził Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Spotkał się z wojewodą, a następnie z dyrektorami powiatowych urzędów pracy. Obecnie Lubuskie ma bezrobocie na poziomie 9,5 proc. - To jest ten moment, żeby się zastanowić, czy tak funkcjonujące urzędy pracy działają efektywnie i skutecznie. Co należy jeszcze zrobić i co należy poprawić - mówił wiceminister Szwed.

Rząd bierze nawet pod uwagę taką zmianę, by urzędy pracy podlegały bezpośrednio administracji rządowej, a nie - jak do tej pory - samorządom. Ma to uregulować nowa ustawa o rynku pracy. - Ma być prostsza zarówno dla pracodawcy, jak i osób poszukujących pracy - mówił wiceminister w Gorzowie. W ten sposób rząd miałby większą kontrolę nad rynkiem pracy. - Taki model funkcjonuje w większości krajów europejskich - podkreślał Szwed. Prace nad nową ustawą miałyby ruszyć jeszcze jesienią tego roku.

Kolejną sprawą, jaką poruszył wiceminister, była tak zwana aktywizacja zawodowa bezrobotnych. - Nie może być tak, że młody człowiek kończy szkołę zawodową, rejestruje się w urzędzie pracy i od razu jest kierowany na szkolenie. Na to idą zbyt duże pieniądze - mówił Szwed.

Tematem dyskusji były też wynagrodzenia. - 12,50 zł - taka stawka minimalna za godzinę pracy ma funkcjonować od początku 2018 r. - mówił Szwed. Projektem ustawy Sejm ma się zająć w przyszłym tygodniu.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.