125 tys. lat temu był tu nosorożec

Czytaj dalej
Fot. Bogusław Przybylski
Jarosław Miłkowski

125 tys. lat temu był tu nosorożec

Jarosław Miłkowski

Podczas prac przy budowie drugiej nitki obwodnicy Gorzowa odkryto szkielet nosorożca. Prawdopodobnie utonął tu w jeziorze, którego już nie ma.

- To jedyny tak kompletny szkielet nosorożca znaleziony w Polsce. Zwierzę żyło tu około 125 tysięcy lat temu - mówił nam wczoraj dr Bogusław Przybylski z Państwowego Instytutu Geologicznego - Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu. Tam właśnie trafiły szczątki nosorożca znalezione wiosną podczas prac przy budowie drugiej nitki obwodnicy Gorzowa.

- Na kości zwierzęcia natrafiono po ścięciu wysokiej na około 30 metrów skarpy - opowiada dr Przybylski. Geolodzy pobierali wówczas do badań pyłki kopalne, bo w trakcie robót drogowych odsłonięte zostało jezioro kopalne (było tu około 125 tys. lat temu, miało 200-300 m szerokości). Ziemia oprócz pyłków skrywała jednak kości. Zostały przesłane do badania i okazało się, że to szczątki nosorożca. Szkielet nie miał już rogu, który uległ rozkładowi.

- Łacińska nazwa tego nosorożca to stephanorhinus. Żył na tych terenach, bo w tamtym okresie było tu cieplej niż teraz. Nosorożce spotykano również na terenie dzisiejszej Rosji - dodaje naukowiec.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.