15 tys. niepełnosprawnych straci pracę przez nowelizację ustawy?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
OPR. WG

15 tys. niepełnosprawnych straci pracę przez nowelizację ustawy?

OPR. WG

26 października 2015 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Według danych z serwisu WatchDogPFRON, przez te zmiany pracę może stracić 15 tys. osób.

W pierwszych miesiącach tego roku spadł współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku od 18 do 64 lat - w 2014 roku wyniósł on 27,1 proc., natomiast w I kwartale 2015 r. już 26,2 proc. Zmniejszył się także wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy - z 22,8 proc. w 2014 roku spadł do 22 proc.
Wrześniowa nowela w sprawie ulg na PFRON spotkała się z wieloma krytycznymi uwagami ze strony osób niepełnosprawnych jeszcze przed jej uchwaleniem.

- WatchDog PFRON szacuje, że wdrożenie tych zmian spowoduje upadek około 490 małych i średnich firm w ciągu kilkunastu miesięcy, a to wszystko dlatego, że ulgi we wpłatach do PFRON zmniejszą się z 80 do 50 procent - mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Grupy Kapitałowej Loyd. - W efekcie z 39 tysięcy osób pracujących w ramach tzw. „grup specjalnych”, które miały pracę dzięki ulgom, około 15 tysięcy osób straci swoje posady - twierdzi Bartosz Kaczmarczyk.
Według eksperta, zmiany, które wejdą w życie w lipcu 2016 roku, nie są korzystne dla osób niepełnosprawnych i nie przełożą się na ich aktywizację zawodową.

- Nowelizacja ustawy osłabia podmioty uprawnione do udzielania ulg. Wśród sporej części firm sposobem na optymalizację kosztów PFRON stanie się bezpośrednie zatrudnianie niepełnosprawnych. Dla wielu przedsiębiorców jest to jednak nowy i trudny proces - wyjaśnia Bartosz Kaczmarczyk.

15 tys. niepełnosprawnych straci pracę przez nowelizację ustawy?
Infografika Tomasz Frączek, fot. 123rf

Niepełnosprawni pełnosprawni w pracy
Dane statystyczne z ostatnich lat pokazują, że wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych jest wciąż za niski. To powinno skłonić pracodawców do działania i spojrzenia na te osoby jako na swoich przyszłych pełnosprawnych pracowników.
- Pracodawcy często nie wiedzą, jak przeprowadzić rekrutację, w której biorą udział osoby niepełnosprawne oraz w jaki sposób przebrnąć przez rozliczne procedury biurokratyczne związane z ubieganiem się o dofinansowanie. Dodatkowo firmy często obawiają się alienacji osób z niepełnosprawnościami w zespołach pracowników - tłumaczy Jarosław Witkowski z firmy Atrybut - Polski HR, zajmującej się rekrutacją i doradztwem w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Warto zatem, żeby pracodawcy poszerzyli swoje umiejętności, co będzie korzystne dla obu stron.
- W tym kontekście kluczowe stają się szkolenia i wszelkie programy edukacyjne, skierowane do przedsiębiorców i pracowników. Dobrze sprawdzi się także model zatrudnienia wspomaganego, który zakłada wsparcie agencji w czasie całego procesu wdrażania niepełnosprawnego pracownika do danego przedsiębiorstwa - tłumaczy Jarosław Witkowski.

Wykluczenie z konieczności
Osoby niepełnosprawne pozostające długotrwale bez pracy są szczególnie narażone na wykluczenie, co w konsekwencji uniemożliwia im realizowanie podstawowych ról społecznych. Prowadzi to do poczucia niespełnienia i znacznego obniżenia jakości życia.
- Niepełnosprawność dotyczy nie tylko jednostek - to także ważny problem globalny, który przekłada się na sytuację ekonomiczną, gospodarczą i społeczną w całym regionie czy kraju. Polsce daleko jeszcze do zachodnich standardów - mówi Jarosław Witkowski. - Dlatego ważne jest aktywne wsparcie osób niepełnosprawnych, umożliwienie im normalnego życia w społeczeństwie oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu, bezrobociu i ubóstwu - dodaje.

OPR. WG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.