17 września to Dzień Sybiraka. Plan obchodów w Gorzowie

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

17 września to Dzień Sybiraka. Plan obchodów w Gorzowie

Jarosław Miłkowski

W czwartek mija 81. rocznica napaści radzieckiej na Polskę. Od siedmiu lat 17 września jest w Polsce Dniem Sybiraka. W Gorzowie jego obchody będą na cmentarzu komunalnym.

Rocznicowe obchody organizuje Związek Sybiraków przy udziale Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Odbędą się one na cmentarzu przy ul. Żwirowej. W czwartek 17 września o 11.00 przed najstarszą cmentarną kaplicą (tą przy głównej alei nekropolii) zostanie odprawiona msza polowa. W samo południe pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu, czyli kilka kroków dalej, rozpocznie się uroczysty apel. Będzie w nim uczestniczyć wojsko, zaplanowano także podniesienie flagi państwowe. W trakcie apelu wręczone zostaną także medale. Cztery osoby mają zostać uhonorowane Krzyżem Zesłańców Sybiru.

Dzień Sybiraka. Od kiedy go obchodzimy?

Dzień Sybiraka ustanowiony został w 2013 r. Przypada on 17 września – w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę (doszło do niej w 1939 r.). Sybiracy ten dzień obchodzą jednak dłużej. Pierwszy raz Związek Sybiraków organizował uroczystości rocznicowe już w 1991 r.

Czytaj również:
Gorzów pamięta o Sybirakach. Od wywózki mija 80 lat

WIDEO: Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku uczcił 80. rocznicę pierwszych masowych wywózek Polaków

Jarosław Miłkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.