18 lat walczymy o drogę

Czytaj dalej
Fot. Artur szymczak
Artur Szymczak

18 lat walczymy o drogę

Artur Szymczak

Mieszkańcy Gorzowa chcieli więc sami wyremontować dojazd. Usłyszeli, że jeszcze będą za to ukarani. Miasto obiecuje naprawę rozjeżdżanej drogi, ale tylko odpisuje na pisma i prosi o cierpliwość.

- Od lat chodzę do urzędu miasta, proszę o drogę i piszę pisma. Szkoda mówić, jak nas ciągle zbywają - mówi Halina Tokarska, która mieszka w domku jednorodzinnym przy ul. Małorolnych.

Pani Halina zgromadziła już cały segregator pism, które wysyłała i wysyła do miasta. Rządzący się zmieniali, ale odpowiedzi są ciągle takie same: sytuacja jest władzom znana. Mieszkańcom również, tylko że to oni muszą pokonywać polną drogę usianą kałużami, całą w błocie, żeby dostać się do domów. Jakby tego było mało, po zmroku chodzą i jeżdżą w ciemnościach, bo oświetlenia też tu nie ma. - Nie chodzi nam o to, żeby zrobili ścieżki rowerowe. Nie chcemy asfaltu, ale niech nam porządnie utwardzą tą drogę. Tylko trzeba nawieźć jakiegoś materiału do tego celu... - mówi Piotr Rusin, który też ma tutaj dom.

Ale ul. Małorolnych to nie tylko domki jednorodzinne. To też wiele firm, do których dojeżdżają ciężkie samochody dostawcze i „dobijają” drogę. - Jest tu ograniczenie wjazdu dla samochodów do 3,5 tony. Ale mniejszy bus, gdy jedzie zapakowany materiałami budowlanymi, to też drogę niszczy. I nie jest to wina tych kierowców i tych firm. Ta droga to po prostu tragedia! - rozkłada ręce Piotr Rusin.

Jak mówią mieszkańcy, dwa razy w roku droga jest równana, ale szybko wszystko wraca do „normy” i znów nie da się przejść czy przejechać.

Dlatego właściciele przedsiębiorstw przy ul. Małorolnych wzięli sprawę w swoje ręce i zaczęli sami równać drogę. - Mamy ciężki sprzęt budowlany, ale ... już nam zagrożono, że jeśli będziemy równać drogę na własną rękę, to zostaniemy ukarani - mówi Jacek Domaradzki, jeden z przedsiębiorców. Czyli miasto nie zabiera się za remont drogi i nie zgadza się, żeby zrobili to sobie mieszkańcy. Taka sytuacja złości ludzi jeszcze bardziej.

- To dla mnie nie do pojęcia, dlaczego bronią robić coś, co pomaga mieszkańcom tej ulicy, a sami też nic nie zrobią - denerwuje się Paweł Szyszko z jednego z domków.

Problemem ul. Małorolnych zainteresował się radny Grzegorz Musiałowicz (klub Ludzie dla Miasta), który złożył już interpelację w tej sprawie.

- Uważam, że jeżeli z drogi korzystają przedsiębiorcy i ich ciężkie pojazdy, to powinni oni partycypować w remoncie. Stan drogi jest w dużej mierze skutkiem poruszania się tam takich pojazdów - twierdzi Musiałowicz.

Mieszkańcy od lat proszą urzędników, żeby coś zrobili z ich ulicą. - Tu zawsze po deszczach tworzą się ogromne kałuże, a wystarczyłoby drogę zagęścić
Artur szymczak Mieszkańcy od lat proszą urzędników, żeby coś zrobili z ich ulicą. - Tu zawsze po deszczach tworzą się ogromne kałuże, a wystarczyłoby drogę zagęścić i utwardzić - jednym głosem mówią wszyscy.

Miasto szacuje, że koszt gruntownej przebudowy dogi, wraz z budową oświetlenia i kanalizacji deszczowej, może wynieść ponad 2,5 mln zł. - Zadanie to nie zostało ujęte w budżecie na najbliższe lata, będzie brane pod uwagę przy jego tworzeniu na kolejne lata - informuje Ewa Sadowska - Cieślak, rzeczniczka urzędu miasta.

Choć miasto deklaruje, że droga będzie równana, to i tak dla mieszkańców oznacza, że przez kolejne lata będą musieli borykać się z kałużami i innymi przeszkodami.

- Do czasu przebudowy będą prowadzone prace utrzymaniowe polegające na profilowaniu i zagęszczaniu nawierzchni - informuje Ewa Sadowska - Cieślak.

Zaproście nas do siebie

Chcecie, byśmy opisali okolicę, w której mieszkacie. Nic prostszego - zaproście nas do siebie! Przy okazji sprawdzimy, co w miejscu, w którym mieszkacie, planuje samorząd lub spółdzielnia.
Na zgłoszenia z każdego zakątka północnej części regionu czekamy pod telefonem: 95 722 57 72 oraz mailem: [email protected].
Nasi reporterzy byli już m.in. na kilku ulicach w Gorzowie, na os. Przylesie w Drezdenku, ul. Kościuszki w Słubicach czy na ks. Skargi w Międzyrzeczu.
Artur Szymczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.