Dariusz Chajewski

2016 w Lubuskiem - procesy i wypadki

kontrola graniczna Fot. Mariusz Kapała Przekonaliśmy się, jak to było przed przystąpieniem Polski do strefy Schengen. Na granicę wróciły kontrole...
Dariusz Chajewski

Od lat nie było w regionie tak tragicznie spektakularnych wypadków drogowych. Do tego kilka procesów sądowych zakończonych najwyższymi wyrokami. I jeszcze spór między marszałek a wojewodą...

styczeń

5 stycznia. W katedrze w Gorzowie odbył się ingres biskupa Tadeusza Lityńskiego. 10 stycznia. 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia. Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. 14 stycznia. I LO w Zielonej Górze oraz Technikum nr 3 w ZS Ekonomicznych w Żarach to najlepsze lubuskie szkoły ponadgimnazjalne w prestiżowym zestawieniu Perspektywy 2016. 16 stycznia. Wizyta w Żaganiu ministra obrony Antoniego Macierewicza i ambasadora USA Paula Jonesa zakończyła wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia.

luty

7 lutego. W Nowej Soli pierwszy w województwie śmiertelny przypadek zachorowania na świńską grypę. 8 lutego. Mieszkańcy Krosna Odrz. mają już dość czekania na obwodnicę i wzięli sprawy w swoje ręce. Po tym jak w budżecie państwa nie ujęto obwodnicy miasta, zorganizowali pierwszy z protestów: zablokowali most na Odrze. 11 lutego. O 16.30 jednocześnie w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i w Polsce ogłoszono wyniki badań potwierdzających istnienie fal grawitacyjnych. W badaniach brała udział prof. Dorota Gondek-Rosińska z UZ. To odkrycie okazało się później na wagę Nobla. 12 lutego. Nowy szef Radia Zachód Wilhelm Korotczuk po kilku godzinach usłyszał, że powinien zrezygnować ze stanowiska. 16 lutego. Bożenna Bukiewicz zrezygnowała z szefowania lubuskiej PO. 23 lutego. Patryk Lewicki, starosta sulęciński, najmłodszy w Polsce, został odwołany ze swojego stanowiska. 24 lutego. Jan Tomaszewicz - dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, Joanna Szymańska - kierownik Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Integracja” w Krośnie Odrzańskim i Andrzej Iwanicki - współwłaściciel firmy A.Z. Iwaniccy Meble Tapicerowane w Gubi-nie to zdobywcy pierwszych miejsc w naszym plebiscycie „Menedżer Roku”.

marzec

6 marca. W Anglii złapano poszukiwa-nego „Człowieka z blizną” - uciekiniera z obrzyckiego szpitala psychiatrycznego.

9 marca. Ford escort czołowo zderzył się z tirem. Dwie mieszkanki Słońska zginęły na miejscu. Dwie kolejne osoby jadące fordem trafiły do szpitala. 1 9 marca. Odeszła od nas Eugenia Pawłowska. Kochany człowiek, mądra dziennikarka, słynna Snobka z felietonów „I ja tam byłam...”. 29 marca. Na trasie S3 w okolicy Świebodzina ford transit uderzył w tył ciężarówki stojącej na pasie awaryjnym. Zginęło sześć osób.

kwiecień

1 kwietnia. O godz. 6.52 wyruszył pierwszy pociąg z Zielonej Góry do Berlina. 7 kwietnia. Ojcobójca z Międzyrzecza usłyszał wyrok: dożywocie. 18 kwietnia. Dwie osoby spłonęły w aucie. Taki był finał tragicznego wypadku w okolicy Gądkowa. 26 kwietnia. Sąd skazał na 25 lat więzienia Dawida L., który zabił swojego wujka Jerzego. Do morderstwa doszło 20 czerwca 2015 roku w Olszyńcu.

maj

4 maja. 34 546,31 zł brutto - takie są średnie roczne dochody w podgorzowskiej Kłodawie, statystycznie najbogatszej gminie w Lubuskiem. 5 maja. Bogusław Szwichtenberg z Guzowa odebrał nagrodę - 50 tys. złotych. Znalazł ponad 6 tys. monet pochodzących z XV w. 15 maja. Tytuł Sołtysa Roku wywalczył Franciszek Jamniuk z Ownic w gminie Słońsk. O tytuł walczyły 34 osoby. 17 maja. Jacek L. z Płotów usłyszał za zabójstwo żony najwyższy z możliwych wyroków: dożywocie. 19 maja. Atak „bombera” we Wrocławiu. Zamachowcem okazuje się szprotawianin. 30 maja. Lubuskie odwiedza wicepremier Mateusz Morawiecki i twierdzi, że dostrzega walory województwa lubuskiego. 31 maja. Poznaliśmy laureatki plebiscytu „Kobieta Przedsiębiorcza 2016”.

czerwiec

1 czerwca. Odnotowano 9,9-procentowe bezrobocie. Po raz pierwszy w historii regionu to wynik jednocyfrowy. 7 czerwca. Rozpoczęły się wielkie ćwiczenia wojskowe Anakonda 16’. W rejonie Żagania i Świętoszowa brało w nich udział ponad 3 tysiące żołnierzy m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Litwy, Słowenii i Hiszpanii. 18 czerwca. W sobotę w Międzyrzeczu odbyły się lubuskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Z tej okazji ulicami miasta przeszło kilka tysięcy mieszkańców regionu. 26 czerwca. W tym roku Święto Województwa Lubuskiego odbyło się w parku Mużakowskim. Organizatorzy postawili na innowacje i nowoczesność. Hasło: „Natura, nauka, kosmos” było przewodnim motywem.

lipiec

4 lipca. Na zachodnią granicę wracają kontrole. Wyrywkowe. Opierały się na mobilnych patrolach straży granicznej, zostały do tego wykorzystywane specjalistyczne pojazdy. 8 lipca. Zakończyła się renowacja figury Chrystusa Króla. 14 lipca. Wystartował 22. Przystanek Woodstock. 20 lipca. Wśród usuniętych z partii polityków Platformy znalazł się sekretarz regionu lubuskiego PO i radny sejmiku lubuskiego Tomasz Możejko. 24 lipca. W diecezjalnych uroczystościach z okazji Światowych Dni Młodzieży wzięli udział pielgrzymi z różnych krajów z całego świata.

sierpień

9 sierpnia. Do tragicznego wypadku doszło niedaleko Gorzowa. Na miejscu zginęli kierowca i pasażerka opla. 15 sierpnia. Informacja o wstrzymaniu planów budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie gmin Gubin i Brody. Inwestor temu zaprzecza. 22 sierpnia. 80 osób straciło pracę w skwierzyńskiej firmie. 26 sierpnia. Lubuskie rodziny dostały już 200 mln zł z programu Rodzina 500+.

wrzesień

4 września. Dwie lubuskie atrakcje wśród tzw. nowych cudów Polski. To szlak kościołów drewnianych oraz geopark Łuk Mużakowa. 6 września. Daniel Gaweł z Kostrzyna pierwszym w Polsce kierowcą, który wygrał w sądzie proces po zabraniu mu prawa jazdy na trzy miesiące. 9 września. Nadinsp. Helena Michalak otrzymała nominację generalską. Jest jedyną kobietą w policji z takim stopniem. Pochodzi z Gorzowa. 10 września. Na tzw. trasie śmierci skoda wjechała wprost pod jadącą na sygnale karetkę. Zginęły dwie kobiety. 15 września. Nieoczekiwane rozstrzygnięcie w gorzowskim sądzie. Marek W., oskarżony o zabójstwo krawca z ul. Spichrzowej, został uniewinniony od tej zbrodni. Sąd skazał go jednak na 25 lat więzienia za inne zabójstwo - w Niemczech. 18 września. 1 mld 130 mln - tyle w Lubuskiem mamy długów. Sporo z nich to zaległe czynsze. 21 września. Lubuski poseł Stefan Niesiołowski opuścił szeregi PO.

październik

1 października. Zielonogórski oddział NFZ poinformował o tym, że w Nowym Szpitalu Powiatu Krośnieńskiego przestał funkcjonować oddział położniczo-ginekologiczny z pododdziałem neonatologii i oddziałem chirurgii ogólnej. To był początek końca funkcjonowania lecznicy w tej formule. 10 października. Z mieszkańcami Strzelec Kraj. spotkał się prezydent Andrzej Duda. Rozmawiał o polityce i zawartości kieszeni, o obwodnicy i problemach małych miasteczek. 15 października. Tragiczny wypadek w Miodnicy. W zderzeniu dwóch aut zginęły trzy osoby. 19 października. Zielonogórski sąd uznał tzw. Francuza za winnego zabójstwa i wymierzył mu karę 25 lat więzienia. 23 października. Ruszyła budowa parku rozrywki w Kownatach pod Torzymiem. 24 października. Czarny marsz. 25 października. Od tego dnia zielonogórska spółka Stelmet jest notowana na głównym parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

listopad

13 listopada. Zapowiedziano zwolnienia grupowe w gorzowskiej SE Bordnetze, jednej z największych firm w mieście. Mowa o 800 osobach. 16 listopada. Rozstrzygnięcie plebiscytu „Oceniamy władzę”. Burmistrz Jagasek, starosta Dudojć i burmistrz Jurkowski na podium. 19 listopada. Doszło do eksplozji w hali produkcyjnej Seco/Warwick przy ul. Sobieskiego. Hala produkcyjna została niemal doszczętnie zniszczona. 24 listopada. Cywilny samolot rozbił się na lotnisku w Zielonej Górze Przylepie w czasie startu. Na miejscu zginął pilot maszyny.

grudzień

4 grudnia. Epidemia ptasiej grypy. Wszystko rozpoczęło się od wędrownych, dzikich ptaków i hodowli w okolicy Deszczna. Później odkryto kolejne ogniska choroby... 5 grudnia. Winna - zdecydował sąd i skazał nauczycielkę szkoły w Piotrowie za stosowanie przemocy wobec drugoklasistów. 13 grudnia. Profesor Wojciech Błogowski z UZ otrzymał od fundacji naukowej japońskiej firmy Tanita grant - milion jenów. 14 grudnia. Podczas wizyty ministra Macierewicza w Żaganiu potwierdzono, że batalion 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej czeka przeprowadzka. 27 grudnia. Nad regionem przeszedł orkan „Barbara”, wyrządzając wiele szkód.

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.