Sandra Soczewa

220 mln powodów do dumy

Od lewej: wicewójt Kłodawy Andrzej Kwiatkowski, wójt Deszczna Paweł Tymszan, wójt Santoka Józef Ludniewski, Tomasz Surdacki z MG-6, wójt Bogdańca Krystyna Fot. Tomasz Rusek Od lewej: wicewójt Kłodawy Andrzej Kwiatkowski, wójt Deszczna Paweł Tymszan, wójt Santoka Józef Ludniewski, Tomasz Surdacki z MG-6, wójt Bogdańca Krystyna Pławska, szef biura MG-6 Andrzej Gawłowski, prezydent Jacek Wójcicki i wójt Lubiszyna Artur Terlecki
Sandra Soczewa

Wiele gospodarstw weszło do „cywilizacji” i zadbało nie tylko o wygodę, ale i o ekologię. To był najdroższy projekt w dziejach miasta i okolicy. Wczoraj został oficjalnie podsumowany.

Związek Celowy Gmin MG-6 oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji skorzystało z unijnej dotacji, która umożliwiła budowę kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. - Długo jednak nie byliśmy pewni, czy projekt zakończy się powodzeniem. Musieliśmy uzyskać określony wskaźnik ekologiczny, do którego przez długi czas było nam daleko. Gdyby odpowiednia ilość mieszkańców nie skorzystała z przyłączy do sieci, musielibyśmy zwrócić wielomilionową dotację. Dziś możemy mówić o sukcesie - mówił prezydent Jacek Wójcicki podczas wczorajszego podsumowania projektu. Ostatecznie efekt ekologiczny (czyli ilość gospodarstw, które podłączają się do nowych sieci) został osiągnięty i to z nawiązką. - Do sieci przyłączało się wiele gospodarstw, które nie były objęte projektem. Stąd wynik w naszej gminie na poziomie 103 proc. - mówił wicewójt Kłodawy Andrzej Kwiatkowski.

Mieszkaniec Kłodawy Jerzy Rajkowski mówił „GL”: - Jeśli ktoś tylko ma taką możliwość, by przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej, to jak najszybciej powinien. To wygoda i oszczędność.

13.792mieszkańców podłączono do sieci kanalizacyjnej w ramach projektu, a około 1 tys. do sieci wodociągowej. - Wciąż pozostają takie punkty na mapie chociażby Gorzowa, gdzie jest problem z bieżącą wodą. Spowodowane jest to odległością gospodarstw od sieci - wyjaśniał wczoraj szef wodociągów Bogusław Andrzejczak.

149,9 km sieci kanalizacyjnej pojawiły się łącznie na terenach Gorzowa i w gminach: Kłodawa, Bogdaniec, Deszczno i Santok. W ramach projektu powstało też 64,8 km sieci wodociągowej (w Gorzowie, Deszcznie, Kłodawie i Santoku), wyremontowano 15,3 km kanalizacji w Gorzowie i wyremontowano 9,6 km sieci wodociągowej w Gorzowie, Santoku i Lubiszynie.

1500złotych wynosi grzywna, jaką będą musiały zapłacić te gospodarstwa, które pomimo możliwości, nie zdecydowały się przyłączyć do kanalizacji. - Kara nakładana jest zgodnie z ustawą, która jasno określa konieczność przyłącza. Z przyłącza do pobliskiej sieci kanalizacyjnej nie muszą korzystać tylko te gospodarstwa, które posiadają własną biologiczną oczyszczalnię ścieków z odpowiednimi atestami, a regularny odbiór ścieków jest udokumentowany - mówił dyrektor biura MG-6, Andrzej Gawłowski. Kary były też umarzane, jeśli mieszkańcy szybko podjęli decyzję o podłączeniu się do sieci.

400 zł może kosztować przyłączenie się do sieci. - Nie jest prawdą, że to kosztuje kilka tysięcy złotych. Wielu mieszkańców naszej gminy zdecydowało się samodzielnie zrobić wykop, a następnie zakopać rury. Przyłączenie więc do sieci może kosztować nawet 200 zł. Metr rury to koszt kilku złotych - wyliczał wójt Deszczna Paweł Tymszan. Gospodarstwa, które jeszcze nie przyłączyły się do sieci, mogą liczyć też na rozłożenie kosztów na raty.

Sandra Soczewa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.