Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

28. FilmFestival Cottbus: zielonogórski najazd na stolicę kina Europy Wschodniej. W programie m.in. dwie produkcje "Gazety Lubuskiej”

Czytaj dalej
Fot. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Zdzisław Haczek

28. FilmFestival Cottbus: zielonogórski najazd na stolicę kina Europy Wschodniej. W programie m.in. dwie produkcje "Gazety Lubuskiej”

Zdzisław Haczek

Na 28. FilmFestival Cottbus zostanie pokazanych ponad 200 filmów. Wśród nich dwa fabularyzowane dokumenty wyprodukowane przez „Gazetę Lubuską” - „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” oraz „Kresy”.

To będzie bardzo polska i bardzo zielonogórska edycja największego festiwalu kina Europy Wschodniej. Od 6 do 11 listopada 2018 r. ponad 20 tys. kinomanów na sześciu festiwalowych ekranach obejrzy ponad 200 fabuł, dokumentów, filmów krótkometrażowych.

A maraton zainauguruje 6 listopada 2018 o 19.00 pokaz słynnej już „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego podczas uroczystego otwarcia w Miejskim Teatrze.
Mocny polski akcent nie dziwi. Jak podkreślała we wtorek, 30 października 2018 r. W zielonogórskim ratuszu, Natalia Czarkowska, rzecznik FFC ds. polskich mediów, podczas ubiegłorocznej edycji mieliśmy w Cottbus polski nokaut. Polscy twórcy zgarnęli najważniejsze nagrody – z Grand Prix za „Dzikie róże” Anny Jadowskiej na czele. Reżyserka zasiada w tym roku w jury konkursu głównego. W sumie w puli nagród jest 80. tys. euro.

W programie 28. FFC produkcje “Gazety Lubuskiej” w reżyserii Rafała Brylla znalazły się w sekcji Polskie Horyzonty: „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” będą miały tu 8 listopada 2018 r. o godz. 10.00 niemiecką premierę, a „Kresy” 7 listopada 2018 r. o 17.00 – premierę międzynarodową.

Dokumenty Gazety Lubuskiej na 28. FilmFestival Cottbus

W Konkursie Kina Młodzieżowego U18 startują m.in. zwycięzcy zielonogórskiego 9. Przeglądu Filmów Amatorskich, organizowanego przez V LO im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze: „Nowy wymiar snu”, „Ulica szumiących drzew”, „Gdzie podziała się miłość”.

Już tradycyjnie uczniowie Piątki – w tym roku Hubert Drobek i Wojciech Waluk – zasiądą w polsko-czesko-niemieckim jury U18. Już tradycyjnie na chociebuskiem święcie X Muzy pojawi się kilkunastoosobowa grupa uczniów z zielonogórskiego V LO.

Nie zabraknie partnerów FFC. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru będzie reprezentował zdobywca Grand Prix tej imprezy – dramat „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, a Solanin Film Festiwal – nagrodzone w Nowej Soli „Sweet Home Czyżewo” i „Proch” Jakuba Radeja.

Na 28. FilmFestival Cottbus będzie Oscarowo

Program 28. FFC pod wodzą dyrektora Bernda Budera będzie krążył wokół tematu małej ojczyzny. Stąd z jednej strony spojrzenie na Śląsk (z filmami Lecha Majewskiego i Kazimierza Kutza na czele), a z drugiej na Łużyce, gdzie słowiańska kultura przejawia się choćby w dwujęzycznych tablicach na ulicach Chociebuża (Cottbus) i całego regionu. Zresztą kolorowa szklana statuetka – najważniejsze trofeum FFC – nosi imię łużyckiej dziewczynki Lubina. Co znaczy urokliwa. Ta postać jest główną bohaterką tegorocznego festiwalowego trailera, w którym występuje pochodząca z Polski aktorka i reżyserka Monika Anna Wojtyłło.

- Zapraszam do Cottbus na tydzień filmowych rozkoszy – zachęcała Natalia Czarkowska, (absolwentka zielonogórskiego V LO, a później jurorka konkursu U18, a dziś rzecznik FFC) podczas wtorkowej konferencji prasowej w zielonogórskim ratuszu, w której wzięli też udział Denis Demmerle – menager PR & Marketing FFC, Jolanta Imbierska z Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Cottbus, Eberhardt Nahly z biura nadburmistrza Cottbus.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Zdzisław Haczek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Free Fight Federation 8 czerwca

Płacisz za pół roku z Gazetą Lubuską, a dwa bilety na Free Fight Federation dostajesz GRATIS!

180,00 400,00

FFF to nowość, której celem jest konfrontowanie w klatce ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy chcą się sprawdzić w twardej formule MMA.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.