Leszek Kalinowski

30 mln zł dla szpitali w Gorzowie i Zielonej Górze. Będzie superrobot i inny sprzęt. Pacjenci wiele zyskają

Dzięki decyzji KE Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zostanie zaopatrzone w niezbędny sprzęt warty 20 mln zł. Do szpitala w Gorzowie trafi 10 mln zł na Fot. Jacek Katos Dzięki decyzji KE Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zostanie zaopatrzone w niezbędny sprzęt warty 20 mln zł. Do szpitala w Gorzowie trafi 10 mln zł na robota wykorzystywanego w zabiegach chirurgicznych
Leszek Kalinowski

Szpital w Gorzowie Wielkopolskim dostanie 10 mln zł na zakup nowoczesnego robota Da Vinci, dzięki któremu będzie można wykonywać nowoczesne zabiegi. 20 mln zł zostanie zaś przeznaczone na wyposażenie nowo budowanego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.

Dzięki decyzji KE Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zostanie zaopatrzone w niezbędny sprzęt warty 20 mln zł. Do szpitala w Gorzowie trafi 10 mln zł na robota wykorzystywanego w zabiegach chirurgicznych - informuje lubuski urząd marszałkowski.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka dostanie wyposażenie

Komisja Europejska dała wstępną zgodę na przeniesienie 30 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do obszaru zdrowia. - Na taką wiadomość czekaliśmy! Dzięki tej decyzji Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zostanie zaopatrzone w sprzęt warty 20 mln zł konieczny do ochrony życia i zdrowia Lubuszan w związku z kryzysem zdrowotnym spowodowanym pandemią koronawirusa. Z kolei do szpitala w Gorzowie trafi robot chirurgiczny da Vinci. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, którego do tej pory nie ma w żadnym szpitalu w naszym regionie - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. To oznacza długofalowe korzyści dla poprawy jakości oraz dostępu do wysoce specjalistycznych usług zdrowotnych mieszkańców regionu. Dzięki staraniom Zarządu Województwa Lubuskiego i przychylnej decyzji KE wyposażony w specjalistyczny sprzęt zostanie m.in. specjalistyczny Kliniczny Oddział Pediatrii wraz z pododdziałem izolacyjnym/zakaźnym, którego do tej pory w województwie nie było. Mali Lubuszanie mogą czuć się bezpiecznie.

10 mln zł na innowacje w gorzowskiej lecznicy

10 mln zł zasili Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., gdzie zostanie wdrożony projekt w zakresie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych. Jest to inwestycja wysoce innowacyjna, której nie świadczył dotychczas żaden szpital w naszym regionie.

Projekt polega na udostępnianiu nowoczesnych i innowacyjnych technik medycznych w obrębie chirurgii onkologicznej. Chirurgia minimalnie inwazyjna (MIS) wniosła w latach dziewięćdziesiątych znaczące zmniejszenie zakresu inwazyjności, natomiast chirurgia robotyczna wprowadza dostęp do najtrudniejszych anatomicznie obszarów oraz zapewnia precyzję oraz minimalizuje poszczególne obciążenia. Techniki chirurgii robotowej są naturalnym rozwinięciem nowoczesnych technik laparoskopowych stosowanych w leczeniu pacjentów w Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala w Gorzowie Wlkp.

Korzyści dla pacjenta: skrócenie czasu pobytu w szpitalu, zmniejszenie bólu pooperacyjnego, zmniejszenie ryzyka infekcji, małe blizny pooperacyjne, szybsza rekonwalescencja i powrót do aktywności.

Tylko 10 takich robotów w Polsce

Korzyści dla szpitala: zręczność narzędzi przekraczająca możliwość ludzkich rąk, trójwymiarowa wizualizacja oddająca rzeczywiste warunki operacyjne, ekspozycja pola operacyjnego, zwiększenie ilości pacjentów również spoza województwa lubuskiego.
Wdrożenie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych podniesie jakość i zwiększy dostępność do wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej. Ponadto robot może być wykorzystywany również w zakresie urologii, chirurgii ogólnej, proktologii, kardiochirurgii, transplantologii, chirurgii naczyniowej ginekologii, laryngologii oraz chirurgii kolonoktalnej.

Wartością dodaną wdrożenia projektu będzie utworzenie w województwie lubuskim swoistego centrum kompetencyjnego pod silnie rozwijające się medyczne technologie przyszłości. Obecnie na terenie UE znajduje się około 900 robotów da Vinci, z czego w Polsce jedynie około 10. Dla porównania w USA uruchomiono już 4000 takich urządzeń.

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.