30 prostych przepisów z kapustą

Czytaj dalej
Fot. istock
Magda Weidner

30 prostych przepisów z kapustą

Magda Weidner

Jest cennym źródłem witamin, ma też właściwości lecznicze. Na pewno warto wykorzystywać ją w kuchni. Zastanawiacie się, co można przygotować z kapusty? Poznajcie sprawdzone propozycje.

1. Krokiety z kapustą

SKŁADNIKI:
Farsz: 500 g pieczarek, 500 g kapusty kiszonej, sól, pieprz. Ciasto: 3 szklanki mleka, 2 jajka, 2 szklanki mąki. Dodatkowo: bułka tarta, 3 jajka, olej

WYKONANIE: Pieczarki drobno pokroić i usmażyć na oleju. Kapustę pokroić i ugotować. Następnie osączyć i połączyć z pieczarkami. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Składniki na ciasto połączyć i usmażyć cienkie naleśniki. Ostudzić i odstawić na bok. Na usmażone naleśniki wykładać porcje farszu i zawijać je w krokiety. Panierować w roztrzepanych jajkach i bułce tartej. Smażyć na złoty kolor. Podawać na ciepło.

Iza

2. Niebecz z kapustą

SKŁADNIKI:
Zupa: 2 kg kości, 0,7 kg kiełbasy, np. śląskiej, seler, 2 pory, 4 pietruszki (korzeń), 2 marchewki, 2 kg ziemniaków, 0,2 kg grzybów suszonych, sól, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie. Kapusta: 1,5 kg kapusty kiszonej, liść laurowy, kminek, ziele angielskie, sól, smalec, pieprz czarny mielony.

WYKONANIE:
Z kości i włoszczyzny pokrojonej na kawałki ugotować na wolnym ogniu wywar doprawiony solą, liściem laurowym i zielem angielskim. Grzyby opłukać, namoczyć w niewielkiej ilości wody. Ziemniaki umyć, obrać i pokroić w dość cienkie plastry. Grzyby i ziemniaki ugotować w przecedzonym wywarze dodając pod koniec gotowania majeranek i pokrojoną w plasterki kiełbasę. Kiszoną kapustę zalać w garnku wodą sięgającą powierzchni kapusty, dodać łyżeczkę soli i ugotować z dodatkiem ziela angielskiego, liścia laurowego i kminku. Gdy będzie miękka odcedzić, dodać smalec, pieprz, sól i kilka minut dusić na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając. Zupę podać na głębokim talerzu z dodatkiem kapusty.

3. Modra kapusta duszona z jabłkami

SKŁADNIKI:
1 mała główka czerwonej kapusty, 3 kwaśne jabłka,
30 g smalcu, kminek, sól, cukier, ocet

WYKONANIE:
Kapustę oczyścić, poszatkować. Jabłka umyć, obrać i pokroić w małe cząstki. Kapustę z jabłkami dusić w minimalnej ilości wody z dodatkiem smalcu, soli, cukru i kminku, aż zmięknie, ale pozostanie jędrna. Doprawić do smaku - powinna być słodko-kwaśna. Podawać na gorąco do ciemnych mięs i pieczeni.
Przepisy pochodzą z książki „Nadodrzańskie menu, czyli przewodnik turystyczno-kulinarny po Brandenburgii i Ziemi Lubuskiej”.

4. Karp z kapustą

SKŁADNIKI:
1 karp (ok. 2 kg), 40 dag kiszonej kapusty, 20 dag prawdziwków, cebula, 3 łyżki masła, łyżka oleju, mielony kminek, sól, pieprz

WYKONANIE:
Rybę wypatroszyć i natrzeć solą. Grzyby pokroić, podsmażyć na maśle i dodać posiekaną cebulę. Kapustę opłukać, odcisnąć, pokroić i wymieszać z cebulą i grzybami. Na patelni rozgrzać olej, włożyć kapustę, mieszając podgrzewać, aż odparuje cały płyn. Doprawionym nadzieniem wypełnić karpia. Rybę włożyć do brytfanki i posmarować masłem.
Piec przez 40 minut w temperaturze 190 stopni C.

Elżbieta

5. Kapusta z grochem

SKŁADNIKI:
1 kg kapusty kiszonej, 50 dag łuszczonego grochu,
cebula, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz, sól

WYKONANIE: Groch umyć i namoczyć na noc w letniej wodzie. Następnego dnia ugotować go w tej samej wodzie. Kapustę wypłukać, drobno pokroić, zalać wodą, dodać przyprawy i gotować w odkrytym naczyniu przez ok. 45 minut. Dodać przesmażoną cebulę, przykryć i dusić pod przykryciem jeszcze około godziny. Groch wymieszać z kapustą i całość doprawić.

Monika

6. Surówka z kapusty pekińskiej

SKŁADNIKI:
kapusta pekińska, papryka czerwona, pomidor, kukurydza z puszki, kiełki sojowe, pędy bambusa, zielona pietruszka lub koperek, majonez, sól, pieprz

WYKONANIE:
Wszystkie warzywa drobno pokroić. Kiełki sojowe i pędy bambusa odcedzić z zalewy i połączyć z warzywami. Dodać zieleninę, majonez, sól i dokładnie wymieszać.

kapusta
pixabay.com

7. Biała kiełbasa w kiszonej kapuście

SKŁADNIKI:
60 dag białej kiełbasy, 80 dag kiszonej kapusty,
2 jabłka, 4 suszone grzyby, cebula, 2 kostki rosołowe, 2 ząbki czosnku, liść laurowy, sól, pieprz

WYKONANIE:
Grzyby namoczyć, następnie pokroić w paski. W wodzie po grzybach rozpuścić kostki rosołowe. Kapustę posiekać, przełożyć do garnka. Starte jabłka, starty czosnek, grzyby i przyprawy dodać do kapusty. Wszystko zalać wodą po grzybach, dusić do miękkości. Kiełbasę podsmażyć na patelni, następnie podsmażyć krążki cebuli. Kiedy kapusta będzie miękka przełożyć do naczynia żaroodpornego, na niej ułożyć kiełbasę, a na kiełbasę położyć podsmażoną cebulę. Zapiekać w 180 stopni C przez ok. 20 minut.

Agnieszka

8. Pierogi z kapustą i grzybami

SKŁADNIKI:
Farsz: 1/2 kg kapusty, 200 dag grzybów dowolnych, Ciasto: ok. 1 kg mąki, ciepła woda, odrobina soli

WYKONANIE:
Kapustę i grzyby obgotować, odcedzić, zmielić. Jak ostygną, dodać przyprawy wg uznania. Z podanych składników zagnieść ciasto, wykrajać placuszki, nałożyć na nie farsz i zlepić. Wrzucać do gotującej się osolonej wody. Gotować.

KGW „Karolinki” Grabik

9. Strudel z kapustą

SKŁADNIKI:
500 g kapusty kiszonej, 10 dkg grzybów suszonych, 50 g rozdrobnionych orzechów włoskich, 1 opakowanie ciasta francuskiego, 1 jajko, sól, pieprz, cukier, pergamin

WYKONANIE: Grzyby ugotować do miękkości i następnie pokroić w paski. Kapustę ugotować na wolnym ogniu, odcisnąć i posiekać nożem. Orzechy rozdrobnić. Kapustę wymieszać z grzybami i orzechami oraz doprawić do smaku. Ciasto francuskie rozwinąć, ułożyć na lnianej serwecie lub papierze do pieczenia. Na 2/3 powierzchni ułożyć farsz Brzeg serwety unieść do góry i zwinąć strudel od strony z nadzieniem. Jajko roztrzepać i posmarować nim wierzch strudla . Piec w temp. 200 stopni C przez ok. 25 minut.

KGW Tuplice

10. Gołąbki z kaszą gryczaną

SKŁADNIKI:
1 duża kapusta świeża , 1 kg kasza gryczana, 1/2 kg boczku wędzonego, 1/2 kg cebuli, 150 g masła, 5 ząbków czosnku, sól, pieprz, majeranek do smaku

WYKONANIE: Z kapusty wykroić głąb i sparzyć w wodzie w dużym garnku, oddzielając liść po liściu. Kaszę ugotować na półtwardo w osolonej wodzie i odcedzić. Boczek pokroić w paseczki i podsmażyć na patelni na złoty kolor. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę, masło i poddusić kilka minut. Wszystkie składniki wymieszać i doprawić do smaku pieprzem i majerankiem. W liście kapusty nałożyć farsz i zwinąć. Dno garnka lub rondla wyłożyć paroma liśćmi kapusty, ułożyć ciasno gołąbki, podlać wodą i dusić pod przykryciem do miękkości.

11. Ciepła sałatka z brukselki

SKŁADNIKI:
300 g brukselki, 2 średnie główki cebuli czerwonej,
1 garść orzechów włoskich, 2 łyżki masła, pieprz świeżo zmielony

WYKONANIE:
Brukselkę ugotować na półtwardo w osolonej wodzie i odcedzić. Cebulę pokroić w cząstki i podsmażyć na maśle. Dodać orzechy włoskie, pokrojoną na ćwiartki brukselkę i doprawić do smaku pieprzem. Sałatkę wyłożyć i obficie skropić sosem winegret.

12. Łazanki z kapustą i grzybami

SKŁADNIKI:
250g makaronu do łazanek, 500 g kiszonej kapusty, 50 g grzybów suszonych, 2 średnie cebule, 2 łyżki masła, 1 płaska łyżeczka pieprzu ziołowego, sól i pieprz czarny do smaku

WYKONANIE:
Makaron gotujemy, a następnie hartujemy i odcedzamy. Kapustę gotujemy do miękkości, po ostudzeniu, odciskamy i drobno kroimy. Ugotowane wcześniej grzyby kroimy w paseczki, a posiekaną cebulę smażymy na maśle, po czym dodajemy kapustę, grzyby i doprawiamy całość przyprawami. Chwilę dusimy, a następnie mieszamy z ugotowanym makaronem.

13. Kapusta zasmażana

SKŁADNIKI:
2 kg kapusty kiszonej, 1 szklanka grzybów suszonych, 200 g boczku wędzonego, 3 cebule, 3 łyżki mąki do zasmażki , 2 liście laurowe, 3 ziarnka ziela angielskiego, świeżo zmielony pieprz, sól do smaku oraz majeranek

WYKONANIE:
Kapustę płuczemy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą. Wrzucamy liście i ziele angielskie, gotujemy około 1 godz. Grzyby obgotowujemy, wylewamy wodę i zalewamy świeżą wodą, gotujemy 20 minut. Ugotowane grzyby wyjmujemy z wody, kroimy w paseczki, a wodę zostawiamy. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, po 5 minutach wlewamy wodę po gotowanych grzybach. Mąkę podsmażamy na suchej patelni aż zbrązowieje, dodajemy do wywaru energicznie mieszając. Łączymy z ugotowaną kapustą i grzybami, dodajemy sól, pieprz oraz majeranek, chwilę jeszcze gotujemy na wolnym ogniu.

KGW Janczewo, www.kgwjanczewo.blogspot.com

14. Szynka pod czerwoną pierzynką

SKŁADNIKI:
1,3 kg szynki, 1 kg czerwonej kapusty, 2 cebule, 15 rodzynek, liść laurowy, 2 łyżki gęsiego, smalcu, 1 łyżka zmielonych prawdziwków. Marynata: 2 łyżki majonezu, domowej roboty mieszanka ziołowa ( tymianek, papryka słodka, chili, rozmaryn, kolendra mielona, gałka muszkatołowa, oregano, suszony czosnek, suszona cebula, sól, majeranek)

WYKONANIE:
1 dzień: Szynkę myjemy i osuszamy. Mięso obsypujemy mieszanką ziołową, wierzch szynki smarujemy majonezem, w ten sposób przygotowane mięso odstawiamy na 24 godziny do lodówki.
2 dzień: Czerwona kapustę szatkujemy i parzymy. Naczynie żaroodporne smarujemy smalcem gęsim, wykładamy ok. 0,5 kg kapusta czerwonej, na to kładziemy warstwowo obraną jedną cebulę pokrojoną w piórka, zamarynowaną szynka, sypiemy rodzynki,znowy kładziemy cebulę, kapustę czerwoną, parę listków laurowych oraz na samym wierzchu wszystko posypujemy łyżeczką zmielonych prawdziwków. Pieczemy w temperaturze 200 stopni C przez 20 minut, następnie zmniejszamy do 160 stopni (termoobieg) i pieczemy przez godzinę.

KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com

15. Pekińska z pomarańczą

SKŁADNIKI:
1 mała kapusta pekińska, 1 pomarańcza, pół papryki czerwonej, pęczek szczypiorku, 1 cebula czerwona, 2 łyżki oliwy z oliwek, pół łyżeczki, świeżego imbiru, łyżeczka soku z limonki, łyżeczka cukru, sól do smaku

WYKONANIE:
Kapustę pokroić w drobniutkie paseczki posypać solą. Skórkę z pomarańczy dokładnie wyszorować i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Pozostałą skórkę z pomarańczy obrać i wyrzucić. Pokroić w kostkę paprykę, miąższ pomarańczy oraz cebulę dodać do kapusty. Do oliwy dodajć imbir oraz sok z limonki, cukier i startą skórkę z pomarańczy. Wymieszać, połączyć z sałatką.

KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com

16. Lekki bigos

SKŁADNIKI:
średnia główka słodkiej kapusty, 0,75 dkg mięsa mielonego, sól, pieprz, majeranek, papryka słodka w proszku, koncentrat pomidorowy, liść laurowy, koperek świeży lub mrożony. Do zasmażki: 4 łyżki masła klarowanego lub zwykłego, 2 łyżki mąki

WYKONANIE:
Kapustę zszatkować dość drobno, przełożyć do garnka, zalać wodą, posolić i gotować pod przykryciem 30-45 minut. Mięso mielone smażyć na patelni . Po usmażeniu, mięso przełożyć do ugotowanej kapusty, doprawić wg uznania do smaku, dodać koncentrat pomidorowy, chwilę jeszcze gotować.
Przygotować zasmażkę, masło rozpuścić na patelni do spienienia, dodać mąkę, mieszać, by nie było grudek, przełożyć do gotującej kapusty. Dokładnie, ostrożnie wymieszać, chwilę zagotować, dodać dużo zielonego kopru.

KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com

kapusta
istock Kapusta to nie tylko bigos i gołąbki. Można ją przyrządzać na wiele sposobów.

17. Gołąbki z młodej kapusty

SKŁADNIKI:
ok. 1 kg chudego mięsa - w moim przypadku szynka wieprzowa, 1 szklanka suchego białego ryżu, 1 jajko,
1 mała sucha bułka, 1 łyżka musztardy francuskiej,
1 czubata łyżeczka imbiru mielonego, sól, pieprz świeżo zmielony, 1 łyżka majeranku, pół szklanki zimnej wody oraz 1 większa młoda kapusta

WYKONANIE:
Kapustę obrać z wierzchnich, brzydszych liści. Obgotować ją lekko zdejmując w trakcie odchodzące liście. Trzeba uważać, żeby kapusta nie gotowała się za długo, żeby liście nie były zbyt miękkie. Mają się tylko sparzyć. Ze sparzonych liści ściąć ostrym nożem środkowy nerw, który jest łykowaty. Ryż ugotować na sypko, powinien być prawie miękki, wystudzić. Mięso opłukać i zmielić. Dodać do mięsa namoczoną i odciśniętą bułkę, jajko, przyprawy, musztardę i wodę. Woda nada soczystości mięsu. Dobrze wyrobić masę mięsną. Na końcu dodać ryż i wymieszać. Na liście nakładać masę i zwijać jak krokiety. Układać w żaroodpornej formie natłuszczonej olejem i wyłożonej warstwą liści z końcówki kapusty. Liście zapobiegną przywieraniu gołąbków. (Można podlać je szklanką bulionu lub wody.) Ja używam glinianego tzw. rzymskiego garnka. Warto sobie taki sprawić, gdyż jest najlepszy do pieczenia na przykład gołąbków. Nie trzeba niczym podlewać mięsa, gdyż garnek przed użyciem moczy się w wodzie. Podczas pieczenia naczynie oddaje swoją wilgoć. Formę przykryć i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C. Piec do miękkości przez około półtorej godziny.

Małgorzata Kijowska, www.daylicooking.pl

18. Pierogi z kapustą i serem

SKŁADNIKI: _
Ciasto: 0,5 kg mąki, 1 jajko, 3 łyżki oliwy, 1 szklanka wrzącej wody. Farsz: 1 kg kapusty słodkiej, 0,25 dkg białego sera, 1 duża cebula, kawałek boczku wędzonego, pieprz, sól

WYKONANIE:
Kapustę szatkujemy, gotujemy na miękko, lekko solimy, ostudzamy, odciskamy z nadmiaru wody. Przekładamy do miski. Boczek kroimy w kostkę, przesmażamy, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulkę i zeszklić z usmażonym boczkiem, wszystko przekładamy do odciśniętej kapusty. Ser pokruszyć i dodajemy również do kapusty. Wszystko dokładnie, ale delikatnie mieszamy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Składniki na ciasto łączymy ze sobą dokładnie wyrabiając ciasto. Ciasto rozwałkowujemy, wycinać krążki, nakładamy farsz, zlepiamy boki, wrzucamy do osolonej, wrzącej wody, gotujemy pierogi do wypłynięcia. Ugotowane pierogi wyjmujemy, polewamy rozgrzaną oliwą aby się nie pozlepiały.

KGW Janczewo, kgwjanczewo.blogspot.com

19. Biała kapusta duszona z marchwią, jabłkami i majerankiem

SKŁADNIKI:
mała główka białej kapusty, 1 średnia cebula, 4-5 kwaskowatych i twardych jabłek, 3 liście laurowe, pół łyżeczki ziaren ziela angielskiego, 2 średnie marchewki, majeranek, sól, grubo mielony pieprz, 2-3 łyżki oleju

WYKONANIE:
Cebulę obieramy i kroimy w piórka. Kapustę szatkujemy - stopień grubości dowolny. Marchew obieramy, płuczemy i ścieramy na grubej jarzynowej tarce. W garnku rozgrzewamy olej, wrzucamy cebulę i podsmażamy ją lekko. Następnie wrzucamy poszatkowaną kapustę, liście laurowe i ziele angielskie, i na niewielkim przesmażamy przez kilka minut mieszając często. W tym czasie myjemy jabłka. Przekrawamy i wycinamy gniazda nasienne. (Nie obieramy ze skóry.) Kroimy w grubą kostkę - ja kroiłam na 8 cząstek, a każdą cząstkę na 3 części. Jabłka wraz z marchwią dorzucamy do kapusty, mieszamy i dusimy pod przykryciem do miękkości., mieszając co jakiś czas. Gdyby kapusta była zbyt sucha, można dolać kilka łyżek wody. Pod koniec duszenia doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Kapusta powinna być lekko pikantna i pachnieć majerankiem, który wspaniale harmonizuje z aromatem jabłek.

Małgorzata Kijowska, www.daylicooking.pl

20. Kapusta zasmażana z pomidorami

SKŁADNIKI:
1 kg kapusty, sól, cukier, 1 kwaśne jabłko, 3 pomidory, 1 cebula, odrobina mąki, kwasek cytrynowy, masło

WYKONANIE:
Kapustę umyć, osuszyć, poszatkować, zalać niedużą ilością wrzącej wody, dodać sól oraz cukier, odrobinę margaryny, przykryć. Gotować. Dodać do niej poszatkowane jabłko i pomidory. Gotować do miękkości. Cebulę pokroić w kostkę i usmażyć na złoty kolor, dodać lekko zarumienioną mąkę, zmieszać z tłuszczem, rozprowadzić z zimną wodą, zagotować. Połączyć z ugotowaną kapustą. Dodać do smaku kwasek cytrynowy, ale to niekoniecznie.

Jadwiga

21. Gołąbki z kiszonej kapusty

SKŁADNIKI:
1 główka kiszonej kapusty, 30 dag suchego ryżu -ugotować, 50 dag łopatki mielonej, pieprz ziołowy, majeranek, vegeta, słoiczek smalcu ze skwarkami. Zalewa: woda, 1 łyżka smalcu, 1 łyżeczka pieprzu ziołowego, vegeta

WYKONANIE:

Liście z kapusty poobrywać i usunąć nerwy. Małe liście zostawić do wyłożenia dna garnka i na wierzch. Mięso mieszamy ze skwarkami, z ryżem i przyprawami. Nakładamy farsz na liście, zawijamy gołąbki i układamy ściśle do garnka. Zalewamy zalewą, przykrywamy liśćmi. Stawiamy garnek na duży ogień, zagotowujemy. Włączamy piekarnik na 180 stopni C i zapiekamy gołąbki do miękkości. Jak zobaczymy, że liście z wierzchu czarnieją to gołąbki są gotowe.

Danuta Rozmys

22. Bułeczki kapuśniaczki

SKŁADNIKI:
Ciasto: 10 jajek , około 1 l swojskiej śmietany, 2 kostki drożdży, około 1 l mleka bez konserwantów, 250 g margaryny, 250 g smalcu, 2 kg mąki. Farsz: kapusta kiszona, grzyby suszone, cebula, przyprawy

WYKONANIE:
Drożdże rozrobić z ciepłym mlekiem. Jajka dobrze ubić. Do mąki dodać rozczyn z drożdży i mleka, utrzepane jajka oraz po szczypcie soli i cukru. Wszystko wymieszać. Na końcu dodać roztopiony tłuszcz i dobrze ciasto wyrobić. Pozostawić do wyrośnięcia. Kapustę obgotować, odcedzić i posiekać. Podsmażyć ją na tłuszczu razem z przysmażoną cebulką, doprawić do smaku._Ciasto rozwałkować na grubość 2 cm, wyciąć krążki i nakładać farsz._Zlepić, formując bułeczkę. Pozostawić ponownie do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem. Włożyć do pieca nagrzanego do temp. 180 stopni C i piec około 30 minut.

Helena Płócienniczak

kapusta
pixabay.com

23. Kartoflane gołąbki

SKŁADNIKI:
mała główka kapusty, 1,5 kg ziemniaków, 0,5 kg karkówki, 3 średnie cebule, olej do smażenia cebuli, sól, pieprz, majeranek, 2 ząbki czosnku

WYKONANIE:
Zaparzamy liście kapusty, surowe ziemniaki trzemy na tarce o średnich oczkach (nie odciskamy). Karkówkę kroimy w drobną kostkę i przysmażamy. Cebulę pokrojoną w kostkę dusimy na oleju. Mieszamy wszystko razem i dodajemy przyprawy. Całość doprawiamy pikantnie. Nakładamy farsz na liście kapusty i luźno zwijamy. Układamy warstwami w rondlu i pieczemy 60 min. w temperaturze 180 stopni C. Polane cebulką gołąbki można podawać z barszczykiem ugotowanym z kiszonych buraków, kwaśną śmietaną, naturalnym jogurtem lub dowolnymi sosami.

24. Gołąbki z czerwonej kapusty

SKŁADNIKI:
główka czerwonej kapusty, 60 dag kiełbasy zwyczajnej lub innej tłustej (najtańszej), 2 jajka, 14 dag bułki pszennej, tłuszcz - smalec lub olej, 8-10 dag świeżej słoniny, 3 szklanki wywaru z kości, zielona pietruszka, łyżka octu, sól, boczek wędzony.

WYKONANIE:
Z główki kapusty wykrawam głąb i gotuję ją w wodzie z solą i octem w dużym garnku. Zdejmuję wierzchnie liście i ścinam grube żyłki. Kiełbasę kroję na drobną kosteczkę, dodaję bułkę namoczoną i odciśniętą, jajka, pieprz i drobno posiekaną pietruszkę. Tę masę wymieszać dokładnie i nakładać w liście, uformować gołąbki, wkładać do brytfanny lub szerokiego garnka na rozgrzaną margarynę lub smalec, posypać drobniutko pokrojoną słoniną. Lekko zrumienić, zalać wywarem z kości i dusić. 45 minut pod przykryciem, dolewając stopniowo wywar. Gołąbki podaję polane stopionym na chrupiąco boczkiem.

Zofia

25. Gołąbki z kaszą kukurydzianą

SKŁADNIKI:
1 kg grubej kaszy kukurydzianej, liście z 2 główek kapusty kiszonej w całości, 1 cebula, olej do smażenia cebuli, sól, pieprz do smaku

WYKONANIE:
Kaszę kukurydzianą sparzyć, wymieszać z podsmażoną na oleju cebulą, przyprawić solą i pieprzem. Na liście kapusty kłaść po 1 porcji nadzienia i zawinąć. Długo dusić. Jeśli nie ma być daniem wigilijnym można dodać do nadzienia skwarki.

Jadwiga Parecka

Przepisy z książeczki „Kapustne w żywieniu człowieka” wydanej przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Opracowanie: Wiesława Matyka oraz Urszula Wilczyńska:

26. Rolada z kapusty

SKŁADNIKI:
Ciasto: 5 dag masła, 5 dag smalcu, pół szklanki mleka, 3 dag drożdży, 2 szklanki mąki, jajko. Farsz: mięso mielone, kapusta kiszona, cebula, sól i pieprz

WYKONANIE:
Z podanych składników zagnieść ciasto, odstawić do wyrośnięcia na 20 minut. Ugotować kapustę kiszoną, odcedzić i odcisnąć. Dodać mielone mięso, usmażoną cebulę oraz sól i pieprz do smaku, wymieszać. Rozwałkować ciasto, nałożyć farsz i zwinąć w rulon. Piec 40 minut w nagrzanym do 180 stopni C piekarniku.

KGW Kęszyca Leśna

27. Gołąbki z kapusty włoskiej na boczku

SKŁADNIKI:
kapusta włoska, 50 dag mięsa mielonego, 10 dag boczku, 25 dag pieczarek, duża cebula, jajko, 250 g kwaśnej śmietany, łyżka oleju, pęczek natki pietruszki, gałka muszkatołowa, sól i pieprz

WYKONANIE:
Zagnieść mielone mięso z cebulą, połową rozdrobnionych pieczarek, posiekaną natką pietruszki i jajkiem._Doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Przygotować farsz zawinąć w liście sparzonej kapusty włoskiej. Boczek pokroić w kostkę i podsmażyć. Gołąbki ułożyć w naczyniu, dodać boczek, wlać szklankę wody. Dusić pod przykryciem 30 minut. Do powstałego sosu dodać śmietanę, pozostałe pieczarki, doprawić do smaku i jeszcze chwilę gotować na małym ogniu.

Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Niegosławiu

28. Naleśniki - ślimaczki z kapustą kiszoną

SKŁADNIKI:
Farsz: 1 kg kapusty kiszonej, 2 dag grzybów suszonych, 4 dag smalcu, 5 cebuli, sól, pieprz i cukier do smaku._Ciasto: 2 jajka, 1 i 1/3 szklanki mąki pszennej, 1 szklanka mleka, 1 szklanka mleka, 1 szklanka wody, 1 łyżka smalcu do smażenia, 1 plaster słoniny do smarowania patelni, sól

WYKONANIE:
Przygotować farsz: kapustę i namoczone grzyby ugotować. Kapustę odcisnąć w ściereczce._Cebulę obrać, pokroić w talarki i usmażyć na smalcu na złoty kolor. Następnie kapustę, grzyby i cebulę przepuścić do maszynki. Doprawić solą, pieprzem i cukrem. Z mąki, mleka, wody, jajek i soli przygotować ciasto. Z ciasta usmażyć cienkie naleśniki. Każdy naleśnik posmarować farszem, zwinąć w rulonik, a następnie ślimaczka. Tak przygotowane ślimaczki obsmażyć na patelni z niewielką ilością tłuszczu.

KGW Kowalów

29. Tort kapuściano - gołąbkowy

SKŁADNIKI:
1 kg kapusty pekińskiej, 1 kg kapusty białej, 1 kg mielonego mięsa wieprzowego, 4 jajka, szklanka kaszy manny lub bułki tartej, sól i pieprz

WYKONANIE:
Tortownicę wysmarować, obłożyć sparzonymi liśćmi białej kapusty, aby wystawały poza brzeg. Kapustę pekińską pokroić, dodać mięso, kaszę lub bułkę tartą, jajka, przyprawić u wymieszać. Tak przygotowany farsz nałożyć do tortownicy, przykryć liśćmi kapusty i wstawić do piekarnika. Piec 1,5 godziny w temperaturze 170 stopni_C. Po wystygnięciu udekorować. Podawać pokrojony jak tort i polany sosem pomidorowym.

Gospodarstwo Agroturystyczne „Dolatówka” Bledzew

30. Placki z kapusty

SKŁADNIKI:
2 szklanki kapusty- poszatkować , 1 szklanka por - poszatkować, 3/4 szklanki mąki, 2 jajka - wymieszać, sól i pieprz wg uznania.

WYKONANIE:
Wszystkie składniki dokłądnie razem wymieszać i smażyć na patelni tak jak placki ziemniaczane.

Weronika Wróbel

Magda Weidner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.