3,5 miliona dla miasta! Będzie nowe Centrum

Czytaj dalej
Fot. Edyta Jakubowska-Owsik
Edyta Jakubowska-Owsik

3,5 miliona dla miasta! Będzie nowe Centrum

Edyta Jakubowska-Owsik

W dawnym budynku Klasztoru Magdalenek w Szprotawie powstanie Centrum Aktywności Społecznej - mówi radny Maciej Siwicki.

Dziś wiadomo, że rewitalizacja w Szprotawie nie obejmie remontu kamienic w Rynku, jak wcześniej planowano. Także budynek ratusza nie będzie brany pod uwagę, bo zmieniła się po prostu pula rozdania. Tylko Klasztor Magdalenek, Dom Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna powalczą o duże pieniądze w ramach rewitalizacji na lata 2016-2023.

- Na pierwszy ogień idzie Klasztor Magdalenek - mówił nam Maciej Siwicki, przewodniczący Komitetu Rewitalizacji, kiedy gmina składała właśnie wniosek o unijne wsparcie. I udało się. Kilka dni temu zarząd województwa postanowił przyznać Szprotawie aż 3,5 mln zł. A to oznacza, że drugie życie czeka zrujnowany budynek w ścisłym centrum miasta, przy Placu Kościelnym. Jeszcze parę lat temu obiekt ten należał do szkoły, gdzie normalnie odbywały się lekcje. Niestety, okazało się, że wymaga solidnego remontu, na który miasta nie było stać. Od tamtej pory stoi zamknięty na przysłowiowe cztery spusty.

Teraz jednak, dzięki pokaźnemu dofinansowaniu powstanie z nim Centrum Aktywności Społecznej. - Całkowita wartość projektu oszacowana została na kwotę 5 mln zł. Bez unijnej dotacji inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania - przyznaje Józef Rubacha, burmistrz Szprotawy. Przy tym nie ma co ukrywać, że akurat gospodarz tej gminy dobrze wie, jak wyszarpać unijne pieniądze. - Zawsze mówiłem, że trzeba brać jak najwięcej funduszy z zewnątrz i jak najmniej ze swojego budżetu - podkreśla zadowolony samorządowiec. I dodaje, że na taki sam pozytywny finał liczy w kolejnych rozdaniach, kiedy miasto będzie aplikować o dotację na odnowę Domu Kultury i w innym konkursie, na remont przedszkola przy ul. Waszyngtona. Co zaś się tyczy rewitalizacji sporego obiektu po Klasztorze Magdalenek, to będą tam działać instytucje, które praktycznie nie pobierają żadnego dochodu.

Gdy przy Placu Kościelnym zacznie działać Centrum Aktywności Społecznej to miejsce będzie żyło - przekonuje Maciej Siwicki
Edyta Jakubowska-Owsik Gdy przy Placu Kościelnym zacznie działać Centrum Aktywności Społecznej to miejsce będzie żyło - przekonuje Maciej Siwicki

- Po adaptacji i przebudowie, budynek zostanie wyremontowany z przeznaczeniem na prowadzenie baru i kawiarni przez spółdzielnię socjalną - informuje Maciej Siwicki. Tu znajdzie się też miejsce na siedzibę dla szprotawskiej izby historii, punkt informacji turystycznej oraz promocję lokalnej przedsiębiorczości.

- Tutaj swoją działalność będzie prowadziła również organizacja Senior Wigor - dodaje radny. i zaznacza, że Centrum Aktywności Społecznej będzie miejscem aktywizacji międzypokoleniowej, które przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców obszaru rewitalizacji. - To miejsce na pewno będzie żyło - przekonuje.

Jak podkreśla burmistrz, gmina chce jak najprędzej zabrać się do działań w związku z odnową budynku przy PL. Kościelnym. - Województwu też na tym zależy, a prace zaczną się w momencie podpisania umowy z zarządem, żeby jak najszybciej kontraktować te pieniądze - mówi J. Rubacha. Szprotawa na ten cel musi przeznaczyć jedynie 15% kosztów zadania, czyli ok. 800 tysięcy. Takie pieniądze są już zaklepane w przyszłorocznym budżecie.

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.