45 kilometrów modlitwy

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

45 kilometrów modlitwy

Eliza Gniewek-Juszczak

W piątek w nocy odbędzie się pierwszy raz Droga Krzyżowa Niezłomnych. Pątnicy pójdą w zupełnej ciszy z Nowej Soli na Górę Świętej Anny i z powrotem

Patronami i bohaterami modlitwy będą Żołnierze Niezłomni, ich bohaterstwo, słowa, a także niezłomna postawa w umiłowaniu Boga i Ojczyzny. To będzie przedmiotem rozważań w czasie marszu” – usłyszeli parafianie na niedzielnych mszach podczas ogłoszeń duszpasterskich. Pierwsze ogłoszenia o możliwości udziału w plenerowej drodze krzyżowej pojawiły się kilka tygodni wcześniej. Już wtedy tą formą modlitwy zainteresowali się pierwsi chętni.

Ekstremalne drogi krzyżowe coraz częściej organizowane są w polskich miastach. W ubiegłym roku około trzystu osób przeszło w modlitwie w nocy z Zielonej Góry do Świebodzina, do figury Chrystusa Króla. Nowosolska Droga Krzyżowa z Żołnierzami Niezłomnymi odbędzie się pierwszy raz. – Ludzie przychodzą do kościoła po coś konkretnego i chcą to uzyskać. Myślę, że ta ekstremalna droga krzyżowa wpisuje się w tą zmianę, która następuje w kościele. Dzisiaj człowiek, który chce coś przeżyć, chce to przeżyć bardzo mocno – wyjaśnia ksiądz Waldemar Kostrzewski z parafii pw. Michała Archanioła, której przedstawiciele wezmą udział w modlitwach.

Nie każdy będzie miał jednak siłę przejść tak sporą odległość, w nocy i ciszy. W takiej sytuacji można wziąć udział w wieczornej mszy świętej, która rozpocznie się o godzinie 21.00. Można przynieść na kartce swoje intencje. Zabiorą je pątnicy.
- Ta droga jest adresowana szczególnie do młodych ludzi. Jeśli ktoś czuje, że nie wytrzyma, nie ma co się forsować. Są też inne formy wyrzeczenia. Na takiej drodze krzyżowej panuje całkiem inny klimat niż na przykład na pielgrzymce, która jest radosna. Idziemy w kompletnej ciszy. Między sobą nie można rozmawiać. Jest tylko czas na zatrzymanie się na stacjach. Udział w takiej drodze krzyżowej pomaga poznać samego siebie, swoją wytrwałość i charakter – tłumaczy ksiądz Kostrzewski.
Trasa drogi krzyżowej liczy ok. 45,5 km: Nowa Sól – Stara Wieś – Wierzbnica – Góra Świętej Anny- Bytom Odrzański – Stara Wieś – Nowa Sól

Organizatorzy, ojcowie Kapucyni, przygotowali szczegółowy regulamin, który jest zbiorem porad, pomagających wytrwać w trudach trasy. Uczestnikami mogą być tylko osoby pełnoletnie. „Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Ma charakter indywidualny, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły” – czytamy w regulaminie.

W trakcie drogi grupy osób idących muszą być mniejsze niż dziesięć. Organizatorzy radzą zabrać ze sobą: jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant (czekoladę, batony, chałwę) i najlepiej wszystko włożyć do jednego plecaka.

Koniecznie trzeba pamiętać o odblaskach, najlepiej założyć kamizelkę odblaskową i zabrać ze sobą latarkę. Trzeba zachować szczególną ostrożność na drodze. Trasa będzie prowadziła też polnymi drogami, które mogą być błotniste i śliskie. Warto dostosować buty i ubranie do pogody i warunków na trasie.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.