500+ czeka na podpis prezydenta, samorządy zajmą się wypłatami

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Damian Witek

500+ czeka na podpis prezydenta, samorządy zajmą się wypłatami

Damian Witek

Rządowy projekt „500+” czeka tylko na podpis prezydenta. Czy samorządom wystarczy czasu i ludzi, by terminowo dokonać wypłat pieniędzy

W piątek późnym wieczorem Senat przyjął rządowy projekt „Rodzina 500plus” i teraz czeka on tylko na podpis prezydenta. Są wątpliwości, czy samorządy sprostają wyzwaniu wprowadzenia programu w życie. Może zabraknąć czasu i ludzi.

Po przegłosowaniu projektu w Senacie podpis ze strony prezydenta wydaje się formalnością. W trakcie debaty nad projektem w Senacie pojawiały się pytania dotyczące przede wszystkim tego, czy samorządy poradzą sobie z wdrożeniem programu w życie. W odpowiedzi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapewniała, że samorządowcy przejdą szkolenia finansowane organizowane przez rząd. Zapewniała także, że czasu nie jest za mało i samorządy zdążą się przygotować do wypłaty pieniędzy.

Program ma ruszyć w kwietniu. - Zakładamy, że zdążymy - mówiła dla „Głosu Wielkopolski” Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w poznańskim urzędzie miasta.

- Planujemy uruchomienie kilku punktów, gdzie będzie można pobrać wniosek i go wypełnić - tłumaczyła dla „Nowej Trybuny Opolskiej” Maria Feliniak, wiceburmistrz Strzelec Opolskich. Będzie można to robić m.in. w ośrodkach pomocy społecznej i niektórych świetlicach wiejskich. Poza tym wniosek będzie można złożyć także przez internet. Feliniak dodała, że gminni urzędnicy spodziewają się tego, że w momencie, gdy ruszy program, w urzędach pojawią się tłumy.

W Łodzi o świadczenie może się ubiegać około 30 tys. osób. Jak informuje Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, prawo do świadczenia na drugie i następne dziecko mają 23 tys. rodzin, a 7,5 tys. rodzin ma prawo do świadczenia na pierwsze dziecko. Tą formą wsparcia zostanie objętych 60 tys. łódzkich dzieci. Obsługą wniosków zajmie się łódzkie Centrum Świadczeń Socjalnych. Największy niepokój budzą spodziewane kolejki, które mogą się pojawić w pierwszym tygodniu.

Damian Witek

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.