600 tysięcy dla mieszkańców

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

600 tysięcy dla mieszkańców

Alicja Kucharska

Tym razem do dyspozycji mieszkańców gminy będzie nie pół miliona, a 600 tysięcy złotych. Są też pewne zmiany. M. in. ograniczono zakres zadań zgłaszanych przez szkoły i przedszkola.

- Najważniejszą cechą Budżetu Obywatelskiego jest możliwość decydowania, jakie projekty będą finansowane - tak o kolejnej edycji BO mówi sekretarz gminy Beata Amrogowicz.

Jak zaznacza, wszelkie zmiany, które pojawiły się w zarządzeniu są pokłosiem prac zespołu ewaluacyjnego, wyników ankiet konsultacyjnych oraz głosów mieszkańców. Wśród najważniejszych zmian znajduje się chociażby zwiększenie kwoty budżetu obywatelskiego do 600 tys. zł, podczas gdy w roku ubiegłym było to pół miliona.

- Wartość zgłaszanych zadań dużych oscylowała pomiędzy 3 a 4 mln, a małych w granicach 2-3 mln. Potrzeby są dużo większe niż gwarantowana pula zaplanowanych środków, natomiast w tym roku budżet i tak zwiększono o ponad 80 tys., więc może się zdarzyć, że ostateczna pula będzie jeszcze większa. Na chwilę obecną budżet zwiększono natomiast o 100 tys. zł - mówi B. Amrogowicz.

Już podczas pierwszej edycji BO postulowano wykluczenie z udziału w nim zadań dotyczących placówek oświatowych. Takich nie wykluczono, ale ograniczono zakres zgłaszanych inwestycji. Nie mogą już dotyczyć inwestycji wewnątrz obiektu oświatowego, a jedynie zadania na zewnątrz placówki.

- Ma to być inwestycja o charakterze ogólnodostępnym - uzupełnia sekretarz. Tak więc przykładowo przy szkołach mogą powstać place zabaw, czy siłownie, które będą dostępne wszystkim mieszkańcom, a nie mogą to być zadania dotyczące np. remontu klas czy innych szkolnych pomieszczeń.

Kolejną zmianą, także postulowaną przez mieszkańców, jest kwestia poszerzenia składu zespołu ds. BO o przedstawicieli organizacji pozarządowych. - I trzy osoby z takich organizacji będą mogły stać się członkami tego zespołu - podkreśla B. Amrogowicz. Dotychczas w zespole działali wyłącznie radni oraz urzędnicy, natomiast przy tegorocznej edycji w pracach udział weźmie także strona społeczna.

- Od sierpnia będziemy poszukiwać organizacji, które będą chciały wystawić swoich kandydatów - dodaje.

W tym roku nacisk położono również na propagowanie idei BO. Bo informacja o nim ma dotrzeć do większej liczby mieszkańców.

Oprócz akcji informacyjno-promocyjnej, w której wykorzystywane będą ulotki, plakaty, strony internetowe, pojawią się artykuły prasowe i spoty.

- Planujemy również dyżury pracowników UM w okresie składania formularzy. Ustalimy dni, godziny, w których będzie można przyjść do urzędu, by skonsultować swój wniosek - wyjaśnia sekretarz.

To, że BO jest potrzebny popiera Marianna Napierała z Rusinowa.

- Dobra inicjatywa. W Rusinowie przydałoby się niewielka sala przedszkolna. Jest dużo młodych rodziców. Może w ramach tego funduszu udałoby się tę salkę stworzyć? - zastanawia się pani Marianna. Halina Łukomska z Ługowa także uważa, że BO to bardzo dobry pomysł.

- Byle mieszkańcy wsi mieli szansę także coś z tego budżetu wywalczyć - zaznacza.

- Dobry pomysł, by ograniczyć udział szkół. Naprawdę zwykli obywatele z potęgą szkół mieli marne szanse. Byłam za tym, by jednostki oświatowe z BO wykluczyć, ale ograniczenie ich wniosków, to inwestycji ogólnodostępnych też nie jest złym rozwiązaniem - mówi pani Agnieszka ze Świebodzina.

Bez zmian pozostaje to, że na zadania małe mogą maksymalnie kosztować 15 tys., a duże zmieścić się w przedziale od 15 do 100 tys.

Głosować będzie można w formie tradycyjnej, natomiast - być może - pojawi się także możliwość głosowania on-line.

Od 1 sierpnia mieszkańcy mogą składać propozycje zadań do BO na 2018 rok. Po ich weryfikacji w październiku rozpocznie się głosowanie. Wyniki zostaną ogłoszone do końca listopada.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.