62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. - Przez 50 lat nie można było na ten temat mówić ani pisać - przypomniał ks. bp Paweł Socha

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Zasacki
Eliza Gniewek-Juszczak

62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. - Przez 50 lat nie można było na ten temat mówić ani pisać - przypomniał ks. bp Paweł Socha

Eliza Gniewek-Juszczak

Mszą w konkatedrze w Zielonej Górze rozpoczęły się obchody 62. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. W ramach uroczystości upamiętniono ks. Kazimierza Michalskiego. Zaplanowano także wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym mieszkańcom Zielonej Góry.

62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. uroczysta msza w konkatedrze

W poniedziałek, 30 maja przypada 62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Uroczystości z tej okazji zorganizowali prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. O godz. 11 w konkatedrze w Zielonej Górze rozpoczęła się uroczysta msza w intencji zmarłych i żyjących obrońcom Domu Katolickiego.

- W 62. rocznicę odebrania przemocą przez ówczesne władze komunistyczne Domu Katolickiego parafii św. Jadwigi modlimy się w intencji zmarłych i żyjących obrońców tego domu - mówił podczas kazania ks. biskup Paweł Socha. - Dom ten służył, jako miejsce formacji duchowej wiernych. Odbywały się w katechizacja dzieci i młodzieży, spotkania formacyjne grup parafialnych, a także jasełka, czy Misteria Męki Pańskiej.

Biskup przypomniał, że próby przejęcia tego domu przez władze były podejmowane wielokrotnie, ale kuria biskupia w Gorzowie odwoływała się i ciągle odkładano tą decyzje. To zmieniło się, kiedy do Zielonej Góry wrócił ksiądz Kazimierz Michalski.

– Po powrocie ks. Kazimierza Michalskiego, jako proboszcza Zielonej Góry i jego niezwykłym wpływie na społeczność, mieszkańców Zielonej Góry, i przez działania ewangelizacyjne, jakie prowadził, postanowiono ostatecznie przejąć ten dom, jeśli nie podstawie dekretu, to także siłą – mówił ks. biskup. – Podjęte działania rankiem 30 maja 1960 roku spotkały się z niespodziewanym przez władze masowym sprzeciwem wiernych. Doszło do walk ulicznych z milicją i ZOMO. Sprowadzono z okolicznych miast, także z Poznania umundurowanych, by walczyli z prawie pięcioma tysiącami zielonogórzan.

Po rozgromieniu obrońców Domu Katolickiego doszło do licznych aresztowań. Zapadały wyroki więzienia dla uczestników wydarzeń.

– Historycy zielonogórscy opracowali to doskonale. Ale przez 50 lat nie można było na ten temat mówić ani pisać, dopiero po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 roku powoli zaczęto sobie przypominać o tych wydarzeniach. Zwłaszcza poszkodowani uczestnicy tych wydarzeń domagali się ich upamiętnienia - mówił biskup Socha.

To było jednak możliwe dopiero w 50. rocznicę.

Ksiądz Kazimierz Michalski. Z historii jego życia

Biskup Socha, który osobiście zapoznał się z aktami kurialnymi na temat Wydarzeń Zielonogórskich już w 1975 roku, przypomniał postać księdza Kazimierza Michalskiego, wspominając jego lata nauki i działalności, wywiezienie przemocą z Zielonej Góry do Poznania, powrót do miasta i obronę Domu Katolickiego, aż do pogrzebu w Poznaniu.

– Pełna entuzjazmu i mocy ducha święto praca ks. Kazimierza była solą w oku dla władz komunistycznych w Zielonej Górze, które planowały uczynić z tego miasta wzorcowe miasto komunistyczne. Miał to być przykład dla całej Polski wyłącznie komunistycznego miasta – mówił ks. biskup.

Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem księdza Michalskiego.

Uroczystości w Filharmonii Zielonogórskiej. Hołd i szacunek dla obrońców

Wiązanki położono również pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 62 lat. Ze względu na pogodę kolejną część uroczystości przeniesiono do Filharmonii Zielonogórskiej.

– Spotykamy się dzisiaj, aby oddać hołd i szacunek tym, którzy ponad 60 lat stanęli w obronie Domu Katolickiego – mówił w kolejnej części obchodów rocznicy prezydent Janusz Kubicki. – Władza komunistyczna chciała zniszczyć wiarę i wolność słowa. Mieszkańcy powiedzieli „nie”. Stanęli w obronie wiary i wolności. Ponieśli straszne konsekwencje. Byli szykanowani, zamykani w więzieniu, choć nie zrobili nic złego. Przez wiele lat starano się wymazać z historii Zielonej Góry ten dzień. Nie mówiono o tym w szkołach, ani na oficjalnych spotkaniach. Cieszę, się, że możemy co roku się spotykać i przypominać, jak ważny jest szacunek, wiara i wolność wszystkich ludzi.

Prezydent Zielonej Góry przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego tym, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek w teraźniejszości i na przyszłość. – Dlatego ważne jest, abyśmy pamiętali o swojej historii. To było coś strasznego i złego, co nie powinno mieć miejsca – powiedział włodarz Zielonej Góry.

[polecane]21662569[/polecane]

Godność człowieka i wiara. Najważniejsze wartości

Wojewoda Władysław Dajczak przypomniał, że dla ówczesnych zielonogórzan wartości takie godność człowieka i wiara były ponad wszystkim.

– Kiedy po latach ogromnych cierpień, wszechobecnej śmierci, gdy naród polski odzyskał nadzieję na normalne życie, szybko okazało się, że nowa władza komunistyczna, mamiąc wszystkich budową ustroju sprawiedliwości społecznej, w rzeczywiści budowała władzę niczym nie skrępowaną bez opozycji i kontroli. Wydawało im się, że szczególnie w takich miejscach jak Zielona Góra, dokąd przyjechali nasi rodacy z różnych stron Polski i Kresów, szczególnie łatwo będzie taki ustrój wprowadzić – mówił wojewoda i wyjaśnił, że tak się nie stało, bo zielonogórzanie pokazali, jakie wartości są dla nich ważne i jaką ogromną rolę odegrała w tym postawa księdza Michalskiego.

W tamtym czasie młodym mieszkańcem Zielonej Góry był poseł Marek Ast.

– Pamiętam tamten czas, o którym tak pięknie mówił w homilii ks. bp Paweł Socha. Każda próba przypomnienia o tamtych wydarzeniach wiązała się z konsekwencjami. Dopiero w wolnej Polsce mogliśmy dojść do takiego momentu, że świętujemy rocznice po to, aby przypomnieć wszystkich, którzy stanęli w obronie wiary, Kościoła i wolności. Dla Zielonej Góry te wydarzenia są symbolem – podkreślił poseł Ast.

W ramach obchodów uhonorowani zostaną zasłużeni mieszkańcy odznaczeniami państwowymi.

[polecany]23092147[/polecany]

Na uroczystości, mimo zaproszenia, nie przybył nikt z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Zabrakło również parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Lewicy.

[polecane]20283907, 21664179, 21467359[/polecane]

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

Eliza Gniewek-Juszczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.