63. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Mieszkańcy Zielonej Góry oddali hołd Obrońcom Domu Katolickiego

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

63. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Mieszkańcy Zielonej Góry oddali hołd Obrońcom Domu Katolickiego

Eliza Gniewek-Juszczak

– My młodzi zielonogórzanie będziemy podejmować trud przywracania pamięci o tradycji regionu i ideałach wolnej Polski – mówił jeden z uczniów podczas obchodów 63. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. 30 maja oddano hołd obrońcom Domu Katolickiego.

63. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Historia miasta

30 maja 63 lata temu był poniedziałek. Julian Stankiewicz skończył pracę o godzinie 15. Wyszedł na ulicę i poczuł w powietrzu zapach gazu łzawiącego.

– Przyszedłem tutaj (okolice dzisiejszej Filharmonii Zielonogórskiej). Jak milicja napierała, uciekaliśmy po uliczkach, jak odchodziła, to my znowu wychodziliśmy. Aż wieczorem wróciłem do domu. Miałem to szczęście, że mnie nie złapali, tak jak innych – opowiada wieloletni prezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonogórskich, a dzisiaj członek tego stowarzyszenia.

We wtorek razem z żoną Danutą i prezes pionierów Wandą Skorulską złożył kwiaty pod monumentem poświęconym pamięci obrońców Domu Katolickiego.

– Były takie czasy, że nawet w domu nie można było o tym mówić, żeby nic nie wyniosło się na zewnątrz. Bo wszyscy byli karani, jeśli nie przez milicję, czy urząd bezpieczeństwa, to przez kolegia orzekające. Ale u nas w domu rozmawialiśmy o tych wydarzeniach i o innych. Mam małżonkę, która była na Syberii, ojca swojego w Katyniu straciła. O tych rzeczach do dzisiaj rozmawiamy – zapewnia.

Wydarzenia Zielonogórskie. "Przelała się czara"

– Koniecznie trzeba pamiętać o tych wydarzeniach – przekonuje pani Teresa, która przyszła na uroczystości w imieniu brata Zenona Kamińskiego, który brał udział w Wydarzeniach Zielonogórskich.

„To był ruch, szum, jakby wrzód pękł. Bo moim zdaniem nie chodziło tylko o Dom Katolicki, ale o wszystko, co wówczas się działo. Oczywiście rzucałem kamieniami, jak mogło być inaczej, byłem z samego przodu” – mówił nam pan Zenon kilka lat temu.

Czytaj więcej:

– Wtedy przelała się czara tego wszystkiego, co ludzie cierpieli. Poczuli bunt wewnętrzny, że nie można się pogodzić z tym, co dzieje. Pojawił się taki dobry ksiądz, który to pociągnął. Trudno powiedzieć, czy to wszystko by się wydarzyło, gdyby nie ksiądz Michalski. Zawsze musi pojawić się ktoś taki, który porwie ludzi – opowiada siostra pana Zenona. – Tu przychodziliśmy z bratem na lekcje religii. Byłam małolatą. Wszyscy chcieli, aby ten dom dalej był, ale władze były, jakie były i chciały na swoje cele ten budynek przeznaczyć i zabrać to wszystko.

Wydarzenia Zielonogórskie. Obchody

63 rocznicę rozpoczęła msza w konkatedrze w intencji o obrońców Domu Katolickiego. W południe złożono kwiaty na grobie księdza Kazimierza Michalskiego. Następnie uczestnicy przeszli pod scenę letnią przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie odbyło się kolejna część uroczystości.

– My młodzi zielonogórzanie będziemy podejmować trud przywracania pamięci o tradycji regionu i ideałach wolnej Polski – można było usłyszeć od młodzieży z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zielonej Górze, która przedstawiła program słowno-muzyczny.

W obchodach 63. Rocznicy wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich oraz wielu instytucji działających w Zielonej Górze.

Wydarzenia Zielonogórskie to jeden z największych protestów w PRL, jakie miały miejsce od czerwca 1956 roku do grudnia 1970 roku.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: 28 kwietnia odbyła się gra terenowa pn. Wydarzenie Zielonogórskie 1960
[video]56731[/video]

Eliza Gniewek-Juszczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.