69 pomysłów, jak poprawić miasto

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Dariusz Brożek

69 pomysłów, jak poprawić miasto

Dariusz Brożek

Mieszkańcy Międzyrzecza liczą na remonty chodników i dróg. Władze miejskie przeznaczyły na to 500 tys. zł.

Mieszkańcy złożyli aż 69 wniosków do pierwszego w historii Międzyrzecza tzw. budżetu obywatelskiego. Pisaliśmy o nim już kilka razy. Przypominamy, że władze miejskie przeznaczyły 500 tys. zł na inwestycje zgłoszone i wybrane przez mieszkańców. Co proponują? M.in. budowę placów zabaw, dróg i chodników. A nawet tzw. wolne ściany, czyli miejsca na murach czy fasadach budynków, na których mogłyby powstać murale, czyli przestrzenne malowidła.

- Niektóre propozycje się powtarzają, kilka innych ujęto w tegorocznym budżecie miasta i są już nawet w trakcie realizacji - mówi Patrycja Klarecka-Haładus z magistratu.

- Wnioski złożone przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego teraz analizujemy - mówi Ewelina Izydorczyk-Lewy.
Dariusz Brożek - Wnioski złożone przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego teraz analizujemy - mówi Ewelina Izydorczyk-Lewy.

Mieszkańcy zgłaszali wnioski w dwóch kategoriach - inwestycji kosztujących do 15 tys. zł oraz od 15 do 100 tys. zł. Teraz analizują je urzędnicy. - Sprawdzamy, czy dotyczą majątku miasta. Nie możemy bowiem inwestować na przykład w remonty dróg powiatowych, czy leżących przy nich chodników. Niektóre mogą się okazać niemożliwe do realizacji ze względu na zbyt duży koszt - wyjaśnia Ewelina Izydorczyk-Lewy z wydziału spraw społecznych.

Lista inwestycji zostanie opublikowana do 10 maja, natomiast głosowanie przeprowadzone zostanie od 15 maja do 5 czerwca. Każdy pełnoletni mieszkaniec będzie mógł oddać po jednym głosie w obu kategoriach.
Urny wystawione zostaną w szkołach podstawowych i przedszkolach, w bibliotece miejskiej, na pływalni, w ratuszu w ośrodku kultury i u sołtysów. Wyniki zostaną ogłoszone do 7 lipca.

Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że wybrane przez mieszkańców inwestycje zostanę zrealizowane w przyszłym roku. - Niektóre z propozycji wykorzystamy, pracując nad przyszłorocznym budżetem gminy. Pomysł budżetów obywatelskich będziemy kontynuować w następnych latach - zapowiada samorządowiec.

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.