Leszek Rudziński

73. rocznica powstania w getcie warszawskim

Leszek Rudziński

We wtorek przy pomniku Bohaterów Getta odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Główne obchody na warszawskim Muranowie rozpoczęło wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. – To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność. I nawet jeśli przewidywali, że będą umierać, to chcieli umierać w walce z podniesioną głową – mówił.

Prezydent przypomniał, że w miejscu, gdzie odbywała się uroczystość, było warszawskie getto, w którym zamknięto „zwykłych polskich obywateli, którzy urodzili się i żyli na polskiej ziemi”.

Zaznaczył, że wiele osób uwięzionych w getcie mogło próbować ucieczki zamiast walki. Jednak wybrali powstanie. – Dlatego nie uciekli, że tu się wychowali, także na tej ziemi, w tradycji insurekcji, powstań, kiedy walczono o odzyskanie niepodległości. Wszędzie tam ginęli polscy żołnierze, wśród nich wielu Żydów, którzy Polskę uważali za swoją ojczyznę – oświadczył Andrzej Duda.

Przemawiająca po nim prezydent Warszawy Hanna Gron¬kiewicz-Waltz przypomniała, że jeszcze rok temu, podczas obchodów pod pomnikiem Bohaterów Getta, Władysław Bartoszewski mówił, że istnieją wartości ponadczasowe. – To tolerancja, poszanowanie drugiego człowieka. Niestety, odejście od tych wartości może się skończyć tragicznie – mówiła Gronkiewicz-Waltz.
Przypomniała, że niedawno we Wrocławiu spalono kukłę Żyda. – Ze strony rządzących nie może być cichego sprzeciwu wobec takich działań. Nasz sprzeciw musi być głośny i stanowczy, bo tego oczekują od nas Polacy – mówiła.

Po zakończeniu przemówień delegacje rządowe i pozarządowe złożyły wieńce pod pomnikiem Bohaterów Getta. Następnie uczestnicy przeszli przed pomnik Żegoty, Szmula Zygielbojma, Bunkier Anielewicza, na Umschlagplatz i do Enklawy Getta.
Późnym popołudniem w Muzeum POLIN Stowarzyszenie Żydów Kombatantów uhonorowało medalami osoby zasłużone w dialogu polsko-żydowskim.

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.