777-lecie Sulęcina. Jak będą wyglądały obchody? Mieszkańcy mogą dodać swoje propozycje!

Czytaj dalej
Fot. Sulęciński Ośrodek Kultury
Anna Moyseowicz

777-lecie Sulęcina. Jak będą wyglądały obchody? Mieszkańcy mogą dodać swoje propozycje!

Anna Moyseowicz

Kapsuła czasu, bajki i gra planszowa z motywami sulęcińskimi, mural i wystawa zdjęć to tylko kilka z zaproponowanych pomysłów na uczczenie wyjątkowych urodzin Sulęcina. Kolejne wydarzenia zależą tylko od mieszkańców. Wystarczy odrobina chęci i zaangażowania.

Potrójne szczęście

W tym roku Sulęcin obchodzi 777-lecie nadania praw miejskich. Tę wyjątkową rocznicę miasto ma świętować cały rok. W 1244 roku Sulęcin został przekazany zakonowi templariuszy. Od tego czasu minęło 777 lat. - Trzy siódemki to trzy razy szczęście! - mówi Dariusz Ejchart, burmistrz Sulęcina, a jednocześnie patron honorowy wydarzenia. Drugim patronem honorowym jest Iwona Walczak, zastępca burmistrza.

Co czeka na mieszkańców?

Głównym organizatorem obchodów jest Sulęciński Ośrodek Kultury, który wraz z Biblioteką Publiczną zaproponowali takie inicjatywy jak kapsułę czasu, bajki w formie audiobooka, serię krótkich filmów o Sulęcinie, grę planszowa nawiązującą do miasta czy mural ścienny. - Będziemy się starali zrealizować wszystkie propozycje poszukując środków, sponsorów, ubiegając się o granty - mówi Jacek Filipek, dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Jednocześnie zaznacza, że wiele zależy od finansów i bieżących możliwości, a część projektów może zostać zrealizowana w kolejnym roku. - Bardzo nam zależy na kapsule czasu, postaramy się ją zrobić, nawet jeśli nie znajdziemy 100 procent dofinansowania - podkreśla.

Pamiątka na przyszłość

Kapsuła czasu miałaby zostać otwarta za 100 lat i zawierać artefakty z życia codziennego, kronikę z wpisami mieszkańców, nagrania audiowizualne na nośniku odpornym na wilgoć i zakurzenia oraz flagę. Są to jedne z propozycji, bo jak zaznacza Natalia Januszkiewicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Sulęcinie - Chcielibyśmy, aby zaangażowani w to byli mieszkańcy Sulęcina. To, co będzie w środku, zależy od nich.

Sulęciński serial

Inną z propozycji jest seria krótkich filmów o Sulęcinie. Nagrania zawierałyby kolaż zdjęć przedstawiających miasto od jego początków, a także przedstawiały najciekawsze i najważniejsze znalezione dotychczas przedmioty historyczne, np. monety. Dwa z odcinków już są zrealizowane.
Padła również propozycja stworzenia gry planszowej. Jej fabuła miałaby nawiązywać albo do historii miasta, albo do czasów współczesnych.

Zobacz też:
Lubuskie: ktoś wygrał u nas 2 000 000 zł! Mamy kolejnego Lottomilionera! Gdzie padła wygrana?

Przechodząc przez Sulęcin nie będzie można nie zauważyć, że 2021 to rok wyjątkowych obchodów. Na jednej ze ścian przy rynku miałby powstać mural, a na rynku lub w parku miejskim wystawa wielkoformatowych zdjęć Sulęcina dawnego i współczesnego.

Dla najmłodszych

Najmłodsi już teraz mogą zaangażować się w obchody urodzin miasta. Specjalnie dla nich w ramach akcji "Kultura w Sieci" zostały napisane i nagrane bajki - każda z nich zawiera przynajmniej jeden autentyczny element dotyczący Sulęcina. Są one już dostępne do wysłuchania na profilu YouTube Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, a w planach jest wydanie ich w formie płyty i książki.

Swoje pomysły zaproponowały także niektóre firmy. Większość z nich, zgodnie z sugestiami organizatorów, oscylowała wokół liczby 7. Jednymi z propozycji są posadzenie alei drzew przez Nadleśnictwo Sulęcin lub zorganizowanie przez I Liceum Ogólnokształcące gry terenowej dla uczniów. W obchody włączy się także Parafia Sulęcińska - w tym roku przypada 70. rocznica odbudowania Kościoła św. Mikołaja, który został spalony w latach 40.

Wszystkie pomysły mile widziane

Do zgłaszania kolejnych inicjatyw organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców Sulęcina. Podkreślają, że liczą się także małe przedsięwzięcia, niekoniecznie wymagające dużych nakładów. - Wszystkie elementy, nawet drobne, są ważne, bo najważniejsze jest, z kim to robimy, czyli z mieszkańcami naszego miasta - mówi Jacek Filipek, dyrektor Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. - Dla mnie najważniejsze jest to, że coś się zadziało, zasiało się fantastyczne ziarno. Pomimo tego, że w czasie koronawirusa ludzie raczej oddalają się od siebie, my współdziałamy - dodaje.

Wspólne działanie

Dyrektor SOK zaznacza, że wszystkie pomysły są mile widziane. - Jednak trzeba rozgraniczyć - to nie ma być pomysł rzucony z oczekiwaniem na "zróbcie", ale na "zróbmy". Chodzi o działania wspólne. My możemy pomóc w zdobyciu materiałów, kontaktów do kogoś czy promocji, ale pomysłodawca musi zakasać rękawy i zacząć coś robić, wykazać się inicjatywą - podkreśla Filipek.

Zobacz też:
Wiesz, gdzie stoisz? Te fotografie przypominają o historii, która nas otacza

I zachęca, aby mieszkańcy swoje pomysły zgłaszali mailowo pod adresem [email protected]. Czas na to jest przez cały rok, ponieważ obchody też są rozłożone w czasie, jednak najbliższe dwa tygodnie to okres wzmożonej pracy nad inicjatywami i planowania, więc warto zaangażować się już teraz. Zaproponowane pomysły zostaną przeniesione do kalendarza, który będzie ogólnodostępny w mediach społecznościowych.

Anna Moyseowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.