80 tys. zapałek i statek płynie!

Czytaj dalej
Beata Bielecka

80 tys. zapałek i statek płynie!

Beata Bielecka

– To jest jedyny w Polsce pływający statek z zapałek – mówi o swoim dziele Grzegorz Trzmielewski, 18-latek z Drzecina pod Słubicami.

- Chłopak wspomina, że gdy rozpoczynał szkołę w Gorzowie (czytaj w ramce) i do internatu zaczął zwozić zapałki, wielu kolegów się śmiało i z niedowierzaniem pytało, co można zbudować z zapałek - czytamy w artykule, jaki otrzymaliśmy od Beaty Bieleckiej ze słubickiego magistratu. - Gdy zobaczyli efekty jego pracy, nie kryli zdumienia. Patrząc na model Bismarcka, który był prezentowany w szkole, wielu zaniemówiło z wrażenia. Bismarcka Grzegorz zrobił w cztery miesiące. – To jest jedyny w Polsce pływający statek z zapałek – mówi . - Obecnie znajduje się w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej. Jest to jedyne w Polsce muzeum, w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Model już tam zostanie - opowiada. Grzegorz chciałby jeździć na zawody i pokazywać swoje modele, ale w Lubuskiem takich imprez nie ma, a na dalsze wyjazdy nie ma pieniędzy.

Co jest pasjonującego w tworzeniu modeli z zapałek? – To, że powstaje coś z niczego – odpowiada Grzegorz. Jego marzeniem jest stworzenie modelu jachtu Fenicja. Dotychczas powstała jedynie... koncepcja tego żaglowca, którą stworzył uznany projektant i designer Igor Lobanov. Ten superluksusowy jacht nawiązuje do odkrywczych rozwiązań Fenicjan, dzięki którym powstawały wspaniałe okręty żaglowe. – Tego żaglowca nikt dotąd nie zbudował, bo myśl architekta wyprzedza możliwości współczesnej techniki. Mnie się marzy, żeby zbudować go z zapałek. Byłby to mój najlepszy model, pływający jacht z żaglami i podświetlanymi elementami – mówi Grzegorz.

Na koncie Grzegorz ma już dziewięć modeli z zapałek. Tworzy je od trzech lat. Wcześniej budował z listewek. Swój pierwszy model stworzył, gdy miał 6 lat. Był to prosty stateczek, ale unosił się na wodzie i z tego chłopiec był dumny. Dumni z niego są też drzecinianie. To dzięki mieszkance tej wioski, Kazimierze Staniak, m.in. Bismarcka „zacumował” wcześniej na wystawie w słubickiej bibliotece miejskiej. – Grześ to bardzo skromny chłopak, który zachwycił mnie tym, co robi – opowiada mieszkanka Drzecina. Grzegorzowi oficjalnie, bo na sesji rady miejskiej, gratulowały też władze Słubic.

Grzegorz Trzmielewski pracuje teraz nad makietą swojej Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie. Jest uczniem tej szkoły i spieszy się, żeby zdążyć na jej 76. urodziny.
- Moja szkoła będzie świętować swój jubileusz na początku listopada i to będzie mój prezent dla niej – mówi.

80 tys. zapałek i statek płynie!
Beata Bielecka Model Daru Młodzieży (na zdjęciu), który Grzegorz zbudował z 80 tys. zapałek, można oglądać w słubickim urzędzie miejskim. Wcześniej zbudował m.in. pływający model pancernika Bismarck.
Beata Bielecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.