A może to początek naukowej kariery?

Czytaj dalej
Fot. Fot. MARIUSZ KAPAŁA
Leszek Kalinowski

A może to początek naukowej kariery?

Leszek Kalinowski

Tymon Radzik jako jedyny z województwa lubuskiego znalazł się w grupie laureatów i w nagrodę pojechał na obóz naukowy do Warszawy

Obóz to dwa tygodnie intensywnych zajęć praktycznych i teoretycznych z różnych dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych. Wyjazd jest nagrodą za zwycięstwo w konkursie organizowanym przez ADAMED SmartUP (program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych).

Młody zielonogórzanin bierze teraz udział w zajęciach w specjalistycznych laboratoriach i pracowniach badawczych pod okiem wybitnych naukowców.

Przygodę z trzecią edycją ADAMED SmartUP Tymon Radzik rozpoczął internetową grą tekstową, tzw. naukowym survivalem. W grze udział wzięło blisko 7000 młodych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych w wieku 15-19 lat. Uczeń z województwa lubuskiego znalazł się w gronie tych, którzy najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem. W efekcie zaproszony został na rozmowy kwalifikacyjne z Radą Naukową Programu.

Teraz jest uczestnikiem innowacyjnego obozu naukowego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
„Tajemnica ludzkiego ciała”, „Inżynieria i robotyka” czy „Chemia organizmów żywych” to tylko nieliczne z wakacyjnych zajęć. W programie są także wizyty np. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Adamed. Obozowicze korzystają z profesjonalnie wyposażonych laboratoriów, symulatorów oraz najnowszego sprzętu badawczego.
– Cieszy nas, że program z roku na rok zatacza coraz większe kręgi i zgłaszają się do nas uczniowie z całej Polski – mówi Katarzyna Dubno z Fundacji Grupy Adamed. – Nowoczesny obóz naukowy to dla wielu młodych ludzi początek kariery naukowej.
Już we wrześniu br. ruszy kolejna edycja ADAMED SmartUP. Będzie okazja, aby powalczyć o miejsce na innowacyjnym obozie oraz o stypendium marzeń.

Warto przypomnieć, że Tymon Radzik jest doradcą minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej (konsultantem w sprawie elektronicznych usług administracji publicznej dla osób niepełnoletnich). Był też nominowany do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dzieci (dziecięcego Nobla).

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.