A na dachach będą solary

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

A na dachach będą solary

Leszek Kalinowski

Nikt już nie będzie narzekał na niskie temperatury. Dom Kombatanta zostanie ocieplony, a prąd będzie ekologiczny...

Dziś w Domu Kombatanta mieszka 188 osób (120 to kobiety). Najstarsza mieszkanka ma 103 lat.
- I mieszka z nami 30 lat. Widać, że dobrze się tu czuje - zauważa dyrektor DPS-u Piotr Mazurek. - Natomiast najmłodsza mieszkanka liczy sobie 44 lata.

Aż 44 osoby mają powyżej 90 lat. 30 mieszkańcy leży w łóżkach. Nie tylko dla nich ważna jest odpowiednia temperatura w pokojach (każdy ma swój, to ewenement w skali województwa!).

Pani Maria przyznaje, że 40-letni budynek wymaga ciągłych remontów. Obiekt daje o sobie znać zwłaszcza w mroźne dni. Te problemy wkrótce się skończą. Za sprawą unijnych funduszy, które udało się pozyskać.

- To kolejny obiekt, służący seniorom, który znalazł się na naszej inwestycyjnej liście - zauważa prezydent Janusz Kubicki. - Koszt modernizacji wyniesie 2,6 mln zł. 85 procent to unijne dofinansowanie.

Prezydent podkreśla, że przetarg na wykonanie zadania wygrała zielonogórska firma - Zakład Remontowo-Budowlany Macieja Jakuboszczaka.

- Jutro spotykamy się z projektantami. Za dwa miesiące planujemy rozpocząć roboty - mówi M. Jakuboszczak. - Termin zakończenia inwestycji to 23 października.

Na placu budowy pracować będzie - w zależności od potrzeb - od 15 do 30 osób.
Wyremontowane, ocieplone zostaną dachy na wszystkich pawilonach. Pojawią się na nich panele fotowoltaiczne i solarne do ciepłej wody. Wykonana zostanie termomodernizacja obiektu, nowa elewacja ma nawiązywać do charakteru tego miejsca. Zmieni się też oświetlenie. Na ledowe. Wymieniona zostanie - tam, gdzie nie zrobiono do tej pory - stolarka okienna i drzwiowa. Na dodatek w łazienkach zamontowane zostaną wodooszczędne baterie. Wszystko to pozwoli na spore oszczędności. Jak dodaje dyrektor DPS-u, dzięki temu więcej pieniędzy będzie można wykorzystać na remonty wewnątrz budynku. Dyrektor dodaje, że wykonawca dobrze zna kompleks budynków, bo już tu prowadził roboty remontowe w pawilonie C. Wszystko więc powinno sprawnie przebiegać...

- Są pewne utrudnienia, bo mały jest plac budowy. Modernizacja będzie prowadzona na tzw. żywym organizmie, ale damy rady - zapewnia M. Jakuboszczak.

Prezydent Kubicki dodaje, że to kolejna inwestycja, która także przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Zielonej Górze. Nie tylko dzięki ekologicznym źródłom energii.

Mieszkańcy już nie mogą się doczekać zmian. Jak mówią, z uwagą będą śledzić postępy robót.
Jak w całej Polsce, tak i tu, na miejsce trzeba czekać. Ile? Średnio 9 miesięcy. Ciągle bowiem rośne liczba osób w wieku 65 plus. Żeby się dostać do Domu Kombatanta, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej i wykazać, że rodzina nie jest w stanie zapewnić 24-godzinnej opieki.

Jak już dostaniemy miejsce, to 70 procent swojej emerytury lub renty oddajemy jako koszty utrzymania. Pieniądze te trafiają do urzędu miasta, któremu placówka podlega.

- 30 procent emerytury lub renty pozostaje mieszkańcom na własne wydatki - mówi P. Mazurek.
Jeśli kogoś emerytura nie pokryje kosztów miesięcznego utrzymania w domu (wynosi ono dziś 3.091 zł), to wtedy dopłacić musi albo rodzina, albo gmina. Bo część mieszkańców pochodzi z gmin ościennych.

Jeżeli są jeszcze osoby, które mają uprawnienia kombatanckie, to mogą liczyć na szybsze przyjęcie.
24-godzinną opiekę zapewnia 110 pracowników.

- To nie tylko opieka, posiłki pralnia, ale też aktywność na terapii zajęciowej, istniejący u nas chór Sami swoi i wiele innych działań - dodaje P. Mazurek. - Żeby mieszkańcy czuli się jak u siebie... Zapraszamy do siebie także gości. Dziś przyjechali do nas uczniowie gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim. Każda taka wizyta to dla mieszkańców radość.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.