Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, o konflikcie prezydenta Jacka Jaśkowiaka z Katarzyną Kierzek-Koperską: Wiem, że ta współpraca się nie układa

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Łukasz Cieśla

Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, o konflikcie prezydenta Jacka Jaśkowiaka z Katarzyną Kierzek-Koperską: Wiem, że ta współpraca się nie układa

Łukasz Cieśla

Rozmowa z poznańskim posłem Adamem Szłapką, szefem ogólnopolskich struktur Nowoczesnej, o odejściu radnych Nowoczesnej oraz o konflikcie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka ze swoim zastępcą Katarzyną Kierzek-Koperską. - Nikt poważny nie uwierzy, że radni Nowoczesnej odchodzą do PO przez konflikt na linii Jacek Jaśkowiak – Katarzyna Kierzek Koperska. Przecież idą do partii, w której Jacek Jaśkowiak jest wiceszefem regionu wielkopolskiego - mówi poseł Adam Szłapka.

Czy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak źle traktuje kobiety?
Adam Szłapka:
Myślę, że nie.

Poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, przekonuje, że są inne przyczyny odejścia radnych Nowoczesnej. Ale podczas trwającej kampanii wyborczej nie chce
Łukasz Gdak Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zdaniem części działaczy Nowoczesnej, źle traktował swoją zastępczynię z Nowoczesnej, czyli Katarzynę Kierzek-Koperską.

Radni Nowoczesnej z Sejmiku w zeszłym tygodniu odeszli z partii zarzucając Jackowi Jaśkowiakowi złe traktowanie działaczki Nowoczesnej Katarzyny Kierzek-Koperskiej, jego zastępcy w Urzędzie Miasta Poznania. Jednocześnie ci radni mówią, że odchodzą z partii, bo Pan nie ujął się za Katarzyną Kierzek-Koperską.
Przykro mi, że ta czwórka odeszła z Nowoczesnej, ale oni jednocześnie zgłosili swój akces do Platformy Obywatelskiej. Nikt poważny nie uwierzy więc, że odchodzą do PO przez konflikt na linii Jacek Jaśkowiak – Katarzyna Kierzek Koperska. Przecież idą do partii, w której Jacek Jaśkowiak jest wiceszefem regionu wielkopolskiego.

Czytaj więcej: W Boże Ciało radni rezygnacją złożyli radni Nowoczesnej w sejmiku. Krytykują Adama Szłapkę za sposób kierowania Nowoczesną

Ci działacze podkreślają, że nie mają zarzutów do PO lecz do Jacka Jaśkowiaka oraz do Pana. Wskazują, że to konflikt personalny.
W mojej ocenie zadziałała tutaj taka typowa polityka lokalna. Niedobrze to wpływa na funkcjonowanie Koalicji Obywatelskiej, w skład której wchodzą i PO, i Nowoczesna. Będę jeszcze o tym rozmawiał z Borysem Budką. Mówiąc oględnie, nie był zadowolony, gdy dowiedział się o tej sytuacji.

Poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, przekonuje, że są inne przyczyny odejścia radnych Nowoczesnej. Ale podczas trwającej kampanii wyborczej nie chce
Łukasz Gdak Katarzyna Kierzek-Koperska z Nowoczesnej formalnie jest jeszcze jednym z zastępców prezydenta Jacka Jaśkowiaka z PO. Ale od dłuższego nie pracuje, jest na zwolnieniu lekarskim, a po wyborach ma ogłosić swoje odejście z poznańskiego Urzędu Miasta.

Szef PO był niezadowolony, że grupa członków Nowoczesnej idzie do jego partii?
Nie o to chodzi. Po prostu mają miejsce jakieś rozgrywki lokalne, których rzekomym powodem jest konflikt Jacka Jaśkowiaka z PO z Katarzyną Kierzek-Koperską z Nowoczesnej. Jednocześni ci radni chcą iść do PO. Coś nie gra w tym tłumaczeniu.

Czytaj też: Katarzyna Kierzek-Koperska nie należy do ulubienic posła Adama Szłapki?

Gra o tyle, że ci radni mówią, że opuszczają Nowoczesną, bo nie podoba się im sposób zarządzania przez Pana partią. Widział Pan złe zachowania prezydenta Jaśkowiaka wobec działaczki Nowoczesnej? A jeśli tak, jak Pan reagował?
Stawałem po stronie Katarzyny Kierzek-Koperskiej i możecie sięgnąć do moich wypowiedzi w tej sprawie. Mogła na mnie liczyć. Dlatego takich tłumaczeń tych radnych nie przyjmuję. Teraz jednak najważniejsze są wybory prezydenckie i wygrana Rafała Trzaskowskiego. Na pogłębione analizy przyjdzie czas po wyborach.

Jak wytłumaczy Pan odejście grupy radnych z Nowoczesnej?
Tak jak powiedziałem, zadziałała lokalna polityka. Oczywiście będę jeszcze rozmawiał o tej sytuacji oraz przyszłości funkcjonowania Koalicji Obywatelskiej w Wielkopolsce.

Poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, przekonuje, że są inne przyczyny odejścia radnych Nowoczesnej. Ale podczas trwającej kampanii wyborczej nie chce
Waldemar Wylegalski Poseł Adam Szłapka w ubiegłym roku został szefem ogólnopolskich struktur Nowoczesnej.

Z całym szacunkiem, ale sformułowanie „to lokalna polityka”, nie tłumaczy przyczyn odejścia radnych Nowoczesnej. Skoro nie Jacek Jaśkowiak i nie Adam Szłapka, to jakie są powody ich rezygnacji?
Na pewno nie te, o których mówią. One po prostu brzmią niespójne.

Prezydent Jaśkowiak, nie tak dawno, publicznie krytykował Katarzynę Kierzek-Koperską. Jak Pan zareagował na jego słowa?
Rozmawialiśmy o tym. Nie będę jednak publicznie opisywał treści rozmów w cztery oczy.

Słyszałem, że Katarzyna Kierzek-Koperska bardzo źle zniosła współpracę z Jackiem Jaśkowiakiem. To prawda?
Jestem w kontakcie z Katarzyną Kierzek-Koperską. Jest na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że ta współpraca się nie układa.

Obaj wiemy, że po wyborach prezydenckich chce odejść z Urzędu Miasta, czyli nie wszystko jest w porządku.
Pewnie tak. Myślę, że czasami tak się zdarza, że współpraca między dwoma osobami jest trudna do ułożenia. Będziemy jeszcze o tym rozmawiać z Jackiem Jaśkowiakiem i Katarzyną Kierzek Koperską. Zdecydowaliśmy wcześniej w Nowoczesnej, że będzie zastępcą prezydenta Poznania z rekomendacji naszej partii.

Była dobrze traktowana podczas swojej pracy w Urzędzie Miasta?
Na pewno nie jest to modelowa współpraca.

Poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, przekonuje, że są inne przyczyny odejścia radnych Nowoczesnej. Ale podczas trwającej kampanii wyborczej nie chce
Łukasz Gdak Poseł Adam Szłapka, szef Nowoczesnej, przekonuje, że są inne przyczyny odejścia radnych Nowoczesnej. Ale podczas trwającej kampanii wyborczej nie chce wchodzić w szczegóły.

Po odejściu grupy radnych przyjdzie Panu zgasić światło w Nowoczesnej?
Odejście kilku osób, choć przykre, nie osłabi naszych struktur. Nowoczesna zebrała w pięć dni ponad 100 tysięcy podpisów w kraju pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, a samej Wielkopolsce ponad 20 tysięcy podpisów. Nasze struktury działają. Mamy bardzo aktywną młodzieżówkę, która rośnie. To napawa optymizmem.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.