Akademia Gorzowska ma wreszcie powstać

Czytaj dalej
Fot. Anna Rimke
Anna Rimke

Akademia Gorzowska ma wreszcie powstać

Anna Rimke

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w przyszłym roku studenci będą kończyć naukę z dyplomem Akademii Gorzowskiej.

- Dla nas to świetna wiadomość. Bo będziemy kończyć studia z dyplomem akademii. A to zupełnie inna ranga szkoły - mówiły nam wczoraj Adrianna Wyligała i Julia Matusiewicz z drugiego roku turystyki w gorzowskiej PWSZ.

O powołaniu Akademii Gorzowskiej mówiło się od dawna

Już w 2006 r., kiedy premierem był Kazimierz Marcinkiewicz, wszystko wydawało się proste: łączymy Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową i mamy mocną uczelnię, czyli właśnie akademię. Dziewięć lat temu, był już nawet projekt poselskiej ustawy w tej sprawie. Przepadł, bo zmienił się Sejm. Ale wtedy i tak pomysł był nierealny, bo PWSZ nie miała szans na uzyskanie prawa do doktoryzowania. A akademia może być wtedy, gdy te prawa mają co najmniej dwa wydziały.

Mijały kolejne lata. I kolejne rozmowy między PWSZ i ZWKF. Miasto deklarowało pomoc. Ale wszystko kończyło się tylko na rozmowach.

- Czuliśmy, że AWF traktuje to ewentualne połączenie jako mezalians (małżeństwo ludzi z różnych klas - red.). I w ubiegłym roku rozmowy zostały zawieszone - mówi prof. Elżbieta Skorupska - Raczyńska, rektor gorzowskiej PWSZ. Dodaje, że jej szkoła przez te wszystkie lata, odkąd zrodził się pomysł powstania akademii, cały czas się rozwijała. - Od 2006 r. wiele się na naszej uczelni zmieniło. Wówczas byłam tu jedynym profesorem. Teraz mamy ich 25. A 90 proc. kadry jest u nas na etacie - wylicza prof. Skorupska - Raczyńska.

Twierdzi, że nie będzie też problemem ciągły brak uprawnień uczelni do doktoryzowania. Bo jeśli Akademia Gorzowska zostanie powołana, to i tak będzie miała trzy lata przejściowe na uzupełnienie tych braków (taki jest zapis w projekcie ustawy). A PWSZ już złożyła wniosek o prawo doktoryzowania na językoznawstwie. Będzie się też ubiegała o takie prawo na wydziale nauk o zarządzaniu. W tej chwili szkoła kształci studentów na 14 kierunkach na czterech wydziałach: humanistycznym, ekonomicznym, technicznym oraz administracji i bezpieczeństwa narodowego.
Projekt ustawy o powołaniu Akademii Gorzowskiej jest już po pierwszych konsultacjach.

- Mamy nadzieję, że już w ciągu pierwszego półrocza projekt ustawy przejdzie całą drogę legislacyjną - mówiła wczoraj minister Elżbieta Rafalska, która zaangażowała się w powołanie uczelni i pilotuje sprawę w parlamencie.

Przekształcenie PWSZ w akademię ma się odbyć bezkosztowo.

- Ten rok zamkniemy w budżecie, jaki mamy. A w przyszłym roku, już jako akademia, będziemy prosić władze miasta, województwa oraz ministerstwo o wsparcie - mówił nam wczoraj Roman Gawroniak, kancelerz PWSZ.

Studenci drugiego roku turystyki i rekreacji gorzowskiej PWSZ cieszą się, że uczelnia przekształci się w akademię. Bo jeśli to się uda, to oni już otrzymają
Anna Rimke Studenci drugiego roku turystyki i rekreacji gorzowskiej PWSZ cieszą się, że uczelnia przekształci się w akademię. Bo jeśli to się uda, to oni już otrzymają dyplom właśnie akademii. - A to zupełnie inny prestiż szkoły - mówili nam wczoraj zgodnie młodzi ludzie.

Co daje uczelni fakt, że będzie akademią?

- Przede wszystkim podniesie się jakość kształcenia. Bo każda akademia ma obowiązek rozwoju naukowego. A przy okazji łatwiej będzie dostać pieniądze na ten rozwój - tłumaczyła pani rektor. Nadal to będzie uczelnia wielokierunkowa, która ma odpowiadać na zapotrzebowanie rynku.

Zapytaliśmy dziekana ZW KF, co on sądzi o tym, że PWSZ sama przystąpiła do przekształcenia się w akademię. - Jestem zaskoczony. Ta szkoła nie spełnia żadnych warunków, by akademią zostać. Ale być może faktycznie uda jej się w ciągu tych trzech lat przejściowych, jakie dostała, dostosować się do wszystkich wymogów - powiedział dr hab. Leszek Zguczyński, dziekan ZWKF.

Anna Rimke

Dziennikarz "Gazety Lubuskiej" od 2005 roku, choć z dwiema przerwami. Prywatnie mieszkanka podgorzowskiej Kłodawy. W "GL" zajmuję się głównie sprawami powiatu strzelecko-drezdenckiego i to na nich teraz się skupiam. Administruję profilem Strzelce/Drezdenko naszemiasto, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i świetnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Prowadzę też portal strzelcekrajenskie.naszemiasto.pl. Bliskie są mi szczególnie tematy społeczne, ale nie tylko. Lubię być tam, gdzie coś się dzieje, bo lubię ludzi.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.