Jarosław Miłkowski

Akademia rośnie w siłę. Przybywa jej profesorów

Akademia im. Jakuba z Paradyża działa od 1 września 2016 r. W jej murach witały nas wtedy wykładowczynie Alicja Wręczycka-Siarek (z lewej) oraz Agnieszka Fot. Jarosław Miłkowski Akademia im. Jakuba z Paradyża działa od 1 września 2016 r. W jej murach witały nas wtedy wykładowczynie Alicja Wręczycka-Siarek (z lewej) oraz Agnieszka Szuszkiewicz-Idziaszek
Jarosław Miłkowski

Miasto spełnia obietnice dane Akademii im. Jakuba z Paradyża. Właśnie dało uczelni 500 tys. zł. Wkrótce przekaże mieszkania.

- Jeszcze niedawno mieliśmy tylko dwa uprawnienia do studiów magisterskich. W ciągu ostatniego roku dostaliśmy cztery zezwolenia na kolejnych kierunkach. To wymaga powiększenia kadry – mówiła wczoraj w magistracie Elżbieta Skorupska – Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża. Przed południem podpisała z prezydentem Jackiem Wójcickim umowę na przekazanie 500 tys. zł na dofinansowanie uczelni.

- Pieniądze pójdą na rozwój naukowy akademii, dofinansowanie przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowań o nadanie stopnia doktora habilitowanego, a także pokrycie kosztów uzyskania uprawnień do doktoryzowania – wyliczał prezydent. A te uprawnienia są bardzo ważne...

Gdy ponad rok temu parlament przyjął ustawę, która powoływała do życia Akademię im. Jakuba z Paradyża, jednym z warunków postawionych uczelni był ten, aby w trzy lata uczelnia zdobyła prawa do doktoryzowania na co dwóch kierunkach. W przypadku językoznawstwa procedura przyznawania praw już się rozpoczęła. Wniosek o prawo do doktoryzowaniu na zarządzaniu ma być złożony we wrześniu tego roku. Same prawa to jednak nie wszystko. Uczelnia musi też w ciągu trzech lat zatrudnić 30 profesorów.

- Do dziś podpisałam umowę z trójką profesorów. Jedna z nich uwarunkowała swój przyjazd do Gorzowa otrzymaniem mieszkania – mówiła wczoraj rektor akademii.

Mieszkania dla profesorów też będą. Podczas marcowej nadzwyczajnej sesji rady miasta, która była poświęcona akademii, prezydent Wójcicki zapowiedział, że miasto przekaże uczelni 15 mieszkań. Trzy pierwsze już zostały wybrane. Formalnego przekazania lokali jeszcze nie było. Miasto na razie wybrało wykonawcę remontu mieszkań.

Rektor Skorupska – Raczyńska chce do 1 października podpisać umowy jeszcze z siedmioma profesorami. W ciągu trzech lat do profesorskiego grona powinno dołączyć 10-12 osób z naszej akademii. Trzeba będzie więc jeszcze zatrudnić ok. 8-10 naukowców.

- Jako wnioskodawca inicjatywy ustawodawczej o utworzeniu akademii, czuję się współodpowiedzialna za to, co wokół niej się dzieje. Tak długo, jak to będzie możliwe, będę udzielała wsparcia. Nie zastąpię jednak działań akademii, która musi spełnić wymagane ustawą oczekiwania – mówiła wczoraj w magistracie Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od najbliższego roku akademickiego studia magisterskie w Akademii im. Jakuba z Paradyża będzie można rozpocząć na sześciu kierunkach: administracji, bezpieczeństwie narodowym, filologii polskiej, mechanice i budowie maszyn, pedagogice oraz na zarządzaniu.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.