Akademia wykształci około 130 ekspertów

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Urszula Baumann, Marek Białowąs

Akademia wykształci około 130 ekspertów

Urszula Baumann, Marek Białowąs

Dziś (18 lipca) rusza Lubuska Akademia Rozwoju. Udział nic nie kosztuje, a stawką są wielkie pieniądze dla firm, instytucji i samorządów.

- Akademia została powołana w celu prezentacji regionalnych i krajowych konkursów oraz lepszego przygotowania wszystkich potencjalnych beneficjentów - wyjaśnia ideę jej powstania marszałek Elżbieta Anna Polak. - Eksperci będą szczegółowo omawiać konkursy i kryteria dostępu, podpowiedzą, jak napisać projekt, aby uzyskał jak najwyższą ocenę.

Zajęcia są za darmo

W bezpłatnych zajęciach, organizowanych raz w miesiącu, udział może wziąć 130 słuchaczy. Lista uczestników pozostanie otwarta do 28 sierpnia, do 12.00. Pierwsza sesja wykładowa będzie 26 sierpnia. Kto może wziąć udział w zajęciach? Zgłosić się mogą potencjalni beneficjenci: przedstawiciele urzędów, samorządów, organizacji pozarządowych i okołobiznesowych, przedsiębiorcy, pracownicy firm.

Chętnych do udziału w zajęciach przybywa. Rozmawialiśmy z niektórymi jej uczestnikami. - Myślę, że te zajęcia nauczą mnie skutecznie aplikować o pieniądze z Unii Europejskiej - mówi „GL” Marek Jackowski z firmy Bagietka w Kostrzynie nad Odrą. Wie o co walczy: dzięki już uzyskanemu wsparciu unijnemu jego firma zautomatyzowała swoją produkcję.

Można się zgłosić do 28 sierpnia. Informacje o naborze: akademia.lubuskie.pl

Agata Zielińska z firmy Lignapol ze Skwierzyny przyznaje, że od czasu, gdy brała udział w misji gospodarczej do Grecji, pilnie śledzi inicjatywy urzędu marszałkowskiego, dotyczące szkoleń czy dostępnych funduszy unijnych. - Kiedyś staraliśmy się o dofinansowanie jednej inwestycji w firmie, niestety nie udało się - wspomina. - Mam nadzieję, że zajęcia w Lubuskiej Akademii Rozwoju nauczą mnie lepiej pisać wnioski o unijne pieniądze.

Marszałek Polak przyznaje, że napisać dobry projekt nie jest łatwo. - Zwykłemu beneficjentowi trudno jest się odnaleźć w gąszczu programów. Do tego mamy Strategię Polski Zachodniej, Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego, regionalne programy operacyjne, program transportowy, program gospodarki odpadami. Każdy projekt musi być spójny ze strategią rozwoju województwa i z jakimś programem branżowym. Te wszystkie powiązania muszą być czytelne.

Jak będzie działać Lubuska Akademia Rozwoju:

Elżbieta Polak

Samorządy też chcą walczyć o pieniądze

Na liście potencjalnych słuchaczy przybywa też samorządowców. Znalazła się na niej m.in. Sylwia Łaźniewska, zastępca burmistrza Dobiegniewa. - Gmina skorzystała już z pieniędzy unijnych przy wielu inwestycjach i w ciągu najbliższych lat będziemy starać się o kolejne, m.in. na rewitalizację miasta. Przez udział w Lubuskiej Akademii Rozwoju chcę poznać lepiej Regionalny Program Operacyjny, aby nasze projekty bardzo dokładnie wpisywały się w jego wytyczne - mówi nam.

Dzisiejsza sesja, inaugurująca Lubuską Akademię Rozwoju, rozpocznie się o 13.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Autor: Urszula Baumann, Marek Białowąs

Urszula Baumann, Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.