Akupunktura - fakty i mity. Co powinniśmy o niej wiedzieć, kiedy pomoże?

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Anastazja Bezduszna

Akupunktura - fakty i mity. Co powinniśmy o niej wiedzieć, kiedy pomoże?

Anastazja Bezduszna

Dopełnienie tradycyjnej medycyny, jej alternatywa czy tajemna wiedza? Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia jest około 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty.

Energia życia „qi”
Akupunktura to, mówiąc najprościej, praca z energią. Według kanonu medycyny chińskiej jest to energia życia „qi”. Niektórzy wyobrażają ją sobie jako nadprzyrodzoną, kosmiczną siłę, tymczasem jest to energia, która powstaje w naszym organizmie w wyniku pewnych procesów biochemicznych. Nośnikiem tej energii jest kwas adenozyno-trójfosforowy.
-Akupunktura polega na tym, że, nakłuwając odpowiednie punkty na ciele, zawiadujemy przepływem tej energii, możemy ją wzmacniać lub osłabiać, transferować z obszarów nadmiarowych do niedoborowych, możemy usuwać bloki energetyczne i w ten sposób, przywracając równowagę potencjału energetycznego – wyjaśnia Maciej Gapiński, lekarz,
specjalista w dziedzinie akupunktury w Centrum Medycznym MML.

Nierozładowany stres przyczyną napięć w ciele
Przez kilka tysięcy lat wytypowano na ciele człowieka 365 punktów głównych i drugie tyle punktów dodatkowych. Każdy jeden punkt działa inaczej, gdy zastosujemy pojedyncze ukłucie, a inaczej w kombinacjach.
- Wiele schorzeń, typu bóle głowy, nie zawsze są związane z napięciem mięśni czy problemami krążeniowymi. U podłoża leży często nierozładowany stres, z którym pacjent nie potrafi sobie poradzić. W takich sytuacjach akupunktura jest bardzo efektywna - mówi Maciej
Gapiński.

Akupunktura na pomoc palaczom?
Akupunktura może być pomocna na przykład w zrywaniu z nałogiem nikotynowym. Pozwala przywrócić równowagę organizmu palacza, która ulega rozchwianiu w wyniku odstawienia nikotyny. Osobom sięgającym regularnie po papierosa kojarzy się on często z formą nagrody w postaci krótkiej przerwy i oderwania się od napiętego harmonogramu dnia, ucieczki od stresu i problemów. Stosowane w akupunkturze zabiegi oczyszczające pozwalają rozładować napięcia elektryczne, które w wyniku stresujących przeżyć gromadzą się w naszym ciele, tym samym zastępując potrzebę sięgnięcia po papierosa.
W przypadku terapii wspomagającej rzucanie palenia stosuje się różne rodzaje nakłuć, na przykład nakłucia dynamiczne - krótkotrwałe lub nakłucia statyczne, w których nakłuwa się ciało i zostawia igłę na około 15-20 minut. Samo nakłuwanie, jeśli trafi się w odpowiedni punkt, bywa bolesne, ponieważ następuje uwolnienie energii elektrycznej o napięciu około 20-25 miliwoltów. Długość trwania zabiegu to około 45-60 minut, a pełna kuracja składa się zwykle z 10-12 spotkań. - W przypadku zrywania z nałogiem nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania akupunktury - mówi ekspert.

Fakty i mity
Według Światowej Organizacji Zdrowia jest około 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty. Są to między innymi migreny, depresje, bóle stawów.
Akupunktura nie koliduje ze stosowanymi obecnie procedurami medycznymi, z farmakoterapią. W żaden sposób nie upośledza funkcjonowania metabolicznego i fizjologii organizmu, ale tylko wspiera terapię. Akupunktura może być skuteczną alternatywą, w momencie gdy wszystko co jest zmierzone i medycznie udowodnione, nie przynosi wymiernego efektu. A

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.