Ale jaja! Znowu są jajka!

Czytaj dalej
Fot. Czytelniczka Dorota
Tomasz Rusek

Ale jaja! Znowu są jajka!

Tomasz Rusek

- Będę ptasią babcią! - cieszy się Czytelniczka. Pustułki znowu założyły gniazdo na jej balkonie przy ul. Gwiaździstej w Gorzowie.

Pani Dorota (nazwisko do wiadomości redakcji) nie posiada się z radości. Kolejny raz pustułka złożyła jaja w donicy na jej balkonie w wieżowcu przy ul. Gwiaździstej.

Wielkie wyróżnienie

- Zawsze traktuję to jako wielkie wyróżnienie. I robię wszystko, by nie przeszkadzać. Choć rezygnacja z balkonu w ciepłe dni bywa kłopotliwa. Jednak spokój i komfort ptaków jest najważniejszy. Skoro tak im u mnie dobrze, to znaczy, że powinnam im pomagać - mówi nam Czytelniczka. Z tym ptasim komfortem musi być coś na rzeczy, bo ptaki wybierają balkon pani Doroty po raz piąty. Czyli o przypadku nie ma mowy!

Pierwszy raz założyły tu gniazdo w 2011 r. Wtedy wybrały podłużny, pusty pojemnik na kwiatu, który szybko zrobił się za ciasny. Potem w 2012 r. - już do przygotowanej, wielkiej donicy. Następnie zjawiły się ponownie w 2013. Niespodziewana przerwa była za to w 2014 r. Jednak w 2015 r. znowu w donicy pojawiły się jaja. No i są teraz. - Dam znać, jak tylko wyklują się młode i nieco podrosną. Wcześniej lepiej im nie przeszkadzać - zastrzega pani Dorota.
Zapowiada też, że jak co roku ptaki - już jako „nastolatki” - zostaną zaobrączkowane. Robi to zawsze zaprzyjaźniony ornitolog: fachowo i delikatnie. Dzięki temu wiadomo później, gdzie przeniosły się dorosłe osobniki.

Urodzeni zabójcy

Nie macie na balkonie gniazda z jajami? Spokojnie. Pustułki możecie zobaczyć także na swoim osiedlu. Patrzcie wysoko, bo ptaki te często osiedlają się we wnękach i otworach pod dachami. Są może i niewielkich rozmiarów, ale eksperci od zabijania. Potrafią upolować nawet kreta czy nornicę. Nie gardzą jaszczurkami i… innymi ptakami. W Polsce pustułki są pod ochroną.

Tak wyglądały gorzowskie pustułki, które wykluły w poprzednio:

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.