Ależ szopki w Gorzowie! Jezu jest w nich malusieńki. Ale naprawdę mały

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Ależ szopki w Gorzowie! Jezu jest w nich malusieńki. Ale naprawdę mały

Tomasz Rusek

Takiej szopki nie zobaczycie nigdzie indziej. Jest niewielka, mieści się w dwóch dłoniach. Podstawę wykonano z przyciętego pieńka, konstrukcję z kory.

Maria i Józef są z odpowiednio dobranych gałęzi, więc wyglądają tak, jakby unosili dłonie. A Jezusek - malusieńki nie tylko w przenośni, ale dosłownie: postać w miniaturowym żłobie ma może trzy centymetry.

To jedna z wielu szopek wykonanych przez Zenona Bystrka, artystę, któremu w tworzeniu pomagają podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Przy Fundacji Złota Jesień w Gorzowie na ul. Walczaka.

- Piękna! Ile kosztuje? - pytam Agnieszkę Król - Gruszecką, którą spotykam w zastawionym ozdobami wagoniku na wełnianym Rynku. Uśmiecha się z zakłopotaniem i odpowiada: - Nie kosztuje. Nie ma ceny. Wszystkie nasze ozdoby są darowane mieszkańcom w zamian za dowolny datek. Liczymy na dobre serce - tłumaczy i pokazuje dłonią na kolorowe, pięknie wykonane: dzwonki, bombki, wisiorki w kształcie jabłuszek i inne świąteczne drobnostki.

Część jest wykonana z wełny czesankowej, inne technikami, których nie potrafię nawet odgadnąć. Można wybrać sobie pojedynczą rzecz albo cały zestaw (polecamy cztery bombki w ozdobnym pudełku)!

Agnieszka Król - Gruszecka prezentuje jedną z szopek Zenona Bystrka
Tomasz Rusek Agnieszka Król - Gruszecka prezentuje jedną z szopek Zenona Bystrka

Zielona replika tramwajowego, zabytkowego wagoniku, która zmieniła się w bożonarodzeniowy minijarmark, jest czynna w tygodniu od 10.00 do 16.00. Uwaga: zebrane pieniądze przeznaczone będą na tworzenie usamodzielniających mieszkań aktywności dla osób niepełnosprawnych.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.