Marek Ponikowski

American LaFrance - strażacki Cadillac

Ciężki samochód strażacki American LaFrance wyprodukowany na początku XXI stulecia. Kabina o całkowicie płaskiej podłodze mieści zastęp strażaków. Silnik Fot. Douglas Green Ciężki samochód strażacki American LaFrance wyprodukowany na początku XXI stulecia. Kabina o całkowicie płaskiej podłodze mieści zastęp strażaków. Silnik i sprzęt znajdują się w środkowej i tylnej części pojazdu.
Marek Ponikowski

Pewien amerykański historyk motoryzacji wyliczył, że American LaFrance, sławna firma produkująca pojazdy pożarnicze, upadała już ośmiokrotnie. Ma nadzieję, że po kolejnym bankructwie pozostało jej - jak kotu - jeszcze dziewiąte życie.

Któż nie pamięta z dzieciństwa tego wiersza Jana Brzechwy: Leciała mucha z Łodzi do Zgierza, /Po drodze patrzy: strażacka wieża, /Na wieży strażak zasnął i chrapie, /W dole pod wieżą gapią się gapie.

Za sprawą natrętnej muchy strażak obudził się i przecierając oczy dostrzegł w mieście pożar! Potem było coraz dramatyczniej: Z całej ulicy ludzie zebrali się. /Pali się! Pali się! Pali się! Pali się! /Biegną strażacy, rzucają liny, /Tymi linami ciągną drabiny, /Włażą do góry, pną się na mury, /Tną siekierami, aż lecą wióry! /Czterech strażaków staje przy pompie - /Zaraz się ogień w wodzie ukąpie…

 • Jakie samochody strażackie produkowała firma American LaFrance?
 • Kiedy powstał pierwszy wóz strażacki marki American LaFrance?
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marek Ponikowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.