Anioły będą czuwać nad naszym biznesem

Czytaj dalej
Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Anioły będą czuwać nad naszym biznesem

Jakub Nowak

Park „Interior” planuje stworzyć inkubator przedsiębiorczości z prawdziwego zdarzenia. Wiąże się to z budową nowego budynku.

„Sieć Aniołów Biznesu”, bo tak właśnie nazywa się najnowszy projekt Parku Naukowo-Technologicznego, który wiąże się m.in. z dużą rozbudową „Interioru”, to tak naprawdę kontynuacja funduszu inwestycyjnego, który stworzono jakiś czas temu w ramach wspólnych działań z inwestorami i Państwową Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Przypomnijmy: w ramach Inkubatora Innowacji stworzono 16 nowych spółek, które dziś prężnie funkcjonują na polskim rynku (jedną z nich jest m.in. nowosolskie Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol, które dzięki zakupowi potężnej maszyny, może „drukować”, na masową skalę, prototypy z niemal każdego materiału: od drewna, po aluminium czy styropian).

Zasada wspomnianego inkubatora była prosta: autorzy najbardziej innowacyjnych pomysłów na biznes byli kojarzeni z inwestorami, którzy wykładali pieniądze na realizację projektu. W sumie w nowe firmy zainwestowano ponad 11 mln zł! (ok. 700 tys. zł na jedną spółkę). - Pieniądze z projektu już się nam skończyły, jednak dalej napływają do nas nowe pomysły na biznes - mówi dziś Andrzej Matłoka, szef parku „Interior”. W związku z tym postanowiono kontynuować wspomniane działania. - Podczas wcześniejszego projektu nawiązaliśmy współpracę z inwestorami, dzięki czemu powstała taka sieć „aniołów biznesu”. To właśnie dało przyczynek do kontynuacji działań, związanych ze wspieraniem dobrych pomysłów, z tworzeniem nowych firm - zaznacza A. Matłoka.

Wszystko będzie odbywać się na podobnych zasadach jak do tej pory, jednak nie ma już żadnych ograniczeń. Najważniejszy jest dobry pomysł i przekonanie inwestorów, że właśnie on jest najlepszy. Mało tego, „opieka” nad spółkami, które mogą powstać w przyszłości, będzie jeszcze większa. - Chcemy stworzyć dla nich m.in. usługi księgowe, zapewnić wsparcie prawne itd. Na razie w oparciu o własne zasoby, jednak będziemy też walczyć o pieniądze unijne - zaznacza A. Matłoka. Wszystko wiąże się oczywiście z rozbudową samego parku. - Planujemy stworzenie nowych budynków, w których spółki będą mieć swoją siedzibę - przyznaje prezes „Interioru”.

Łączymy pomysłodawców z inwestorami - mówi Łukasz Rut.
Jakub Nowak Łączymy pomysłodawców z inwestorami - mówi Łukasz Rut.

Wspomniany projekt będzie oczywiście realizowany we współpracy z dotychczasowymi partnerami projektu. - Formuła inkubatora sprawdziła się znakomicie, spółek powstało 16, jednak spotkaliśmy się z ponad 300 pomysłodawcami, co oznacza, że jest duży popyt na taką formę pomocy - przyznaje Piotr Białowąs z INC SA. Jak dodaje, „Sieć Aniołów Biznesu” to otwarcie się na nowych pomysłodawców i nowych inwestorów. - Budujemy i tworzymy dla nich zaplecze - zaznacza.

- Liczymy, że nowe firmy, które do nas wejdą, pozostawią kapitał, który pozwoli nam... dalej inwestować - mówi również Ryszard Ciesielski z Wielkopolskiego Instytutu Jakości w Poznaniu. O tym, że warto skorzystać z takiej formy pomocy przekonuje także Dariusz Stankiewicz, który uzyskał pomoc i wsparcie finansowe w ramach wcześniejszej edycji. - Trzymam kciuki za nowy projekt - zaznacza.

Wszyscy pomysłodawcy na innowacyjny biznes powinni zgłaszać się bezpośrednio do parku Interior.

Jakub Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.