Anna German wciąż nam śpiewa

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Anna German wciąż nam śpiewa

Leszek Kalinowski

- O Annie German, jej piosenkach, działalności klubu jej fanóww ZOK-u, nietypowych spotkaniach rozmawiamy z Ireną iJerzym Szewczykami z Zielonej Góry.

Piosenka jest dobra na wszystko. A Anny German szczególnie?
Oczywiście, ona była jedyna w swoim rodzaju. Dziś skończyłaby 80 lat. I pewnie nadal tak pięknie by śpiewała. Nie ma drugiej takiej piosenkarki na świecie. No chyba że...

Kto?
Vladyslava Vdovychenko z Ukrainy. Byliśmy 14 lutego na jej koncercie w ZOK-u. Przepiękny. Warto dodać, że wcielająca się w rolę Anny German w serialu telewizyjnym Joanna Moro śpiewała a’capella. A przecież nie ma nagrań do wszystkich tych utworów wykorzystanych w serialu, bez akompaniamentu. Więc podłożono głos identyczny do głosu Białego Anioła. To głos Vladyslavy Vdovychenko.

Dobrze, że Zielona Góra nie zapomina o tej wielkiej artystce.

Od kiedy jesteście państwo fanami Anny German?
Od zawsze, ale do klubu Anny German w ZOK-u należymy od sześciu lat. Spotykamy się regularnie raz w miesiącu. Nie tylko słuchamy jej piosenek. Wspominamy ją jako fantastycznego człowieka. W klubie są osoby, które studiowały z nią geologię na Uniwersytecie Wrocławskim czy które pamiętają piosenkarkę z występów w Zielonej Górze.

Czasem są też goście specjalni?
Spotkaliśmy się z matką A. German. Gościem bywa jej mąż. To niezapomniane chwile, którymi - jak i wspomnieniami z koncertów - żyjemy każdego dnia. Dobrze, że Zielona Góra nie zapomina o tej wielkiej artystce. Że przypomina nam o niej amfiteatr im. Anny German czy rondo nazwane jej imieniem, a także zielonogórskie festiwale, na których młodzi wykonawcy śpiewają piosenki Białego Anioła. To sprawia, że w tym współczesnym hałasie współczesnej muzyki wykonawczyni ,,Eurdyk” nie została zapomniana.

Irena i Jerzy Szewczykowie z Zielonej Góry.
Mariusz Kapała Irena i Jerzy Szewczykowie z Zielonej Góry.

Myślicie państwo, że serial sprawił, iż coraz więcej osób słucha piosenek Anny German?
Na pewno zainteresowali się nią też ci, którzy nie znali jej twórczości. My mogliśmy porównać to, co wiemy, co mówią jej koleżanki i koledzy ze studiów z tym, co pokazali nam autorzy serialu.

Słyszałem, że napisał pan nawet wiersz o Annie German?
Tak, poświęciłem jej kilka utworów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.