Archeolodzy odkryli rzeczy sprzed tysiąca lat

Czytaj dalej
Fot. Paweł Wańczko
Paweł Wańczko

Archeolodzy odkryli rzeczy sprzed tysiąca lat

Paweł Wańczko

Monety, biżuterię, fragmenty broni i przedmiotów codziennego użytku sprzed tysiąca lat odkryli archeolodzy w Grodziszczu pod Świebodzinem.

Archeolodzy badają te miejsce od lat 60. ub. wieku. Wówczas jednak przeprowadzono tylko wstępny rekonesans. Wykonano niewielkie wykopy, podczas których odkryto elementy konstrukcyjne wału drewnianego. Przez kolejne 50 lat niewiele się tu działo. Dopiero w zeszłym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Nauki archeolodzy powrócili tu, by prowadzić interdyscyplinarne badania.

- Niegdyś było to miejsce strategiczne. Strzegło ważnego przejścia wąską doliną prowadzącą w kierunku Poznania. Dlatego powstała tu warownia. Pierwsze zasiedlenie można wiązać z okresem przełomu IX i X wieku. Ten niewielki gród w połowie X wieku rozbudowano i wzmocniono dodatkowymi fortyfikacjami. Odkryliśmy tu potężnie umocniony wał, co można wiązać z rosnącym w siłę państwem piastowskim, które zagrażało tutejszym mieszkańcom - opowiada Bartłomiej Gruszka z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Pod koniec X w. gród został zniszczony

Kiedy dokładnie go odbudowano, nie wiadomo. - Wiemy natomiast, że kolejny, już piastowski, stał tu pod koniec XI lub na początku XII w. Śladem tego są odkryte przez nas w tym roku potężne obwałowania zbudowane już w innej konstrukcji - wyjaśnia B. Gruszka.

Bartosz Tietz z Muzeum Ziemi Wschowskiej zabezpiecza fragmenty ceramiki
Paweł Wańczko Bartosz Tietz z Muzeum Ziemi Wschowskiej zabezpiecza fragmenty ceramiki

Dzięki wsparciu Lubuskiej Grupy Eksploracyjnej Nadodrze oraz miejscowych miłośników historii, archeologom udało się odkryć również pokaźny zbiór zabytków, takich jak: przybory codziennego użyktu, akcesoria kupieckie, monety, fragmenty broni czy biżuterię. - Kilka dni temu znaleźliśmy wyjątkowy pierścień ze srebra - dodaje Arkadiusz Michalak z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, do którego, po konserwacji, trafią wszystkie znalezione przedmioty.

Paweł Wańczko

W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2001 roku. Przygodę z dziennikarstwem zaczynałem w dziale ekonomicznym. Obecnie pracuję w dziale online, z którym związany jestem również od 2001 roku, czyli niemal od samego początku funkcjonowania strony internetowej „GL”. Zajmuję się rozmaitą tematyką. Od spraw związanych ze sportem, motoryzacją, czy szeroko pojętym biznesem, aż po tematy lifestylowe. Robię również zdjęcia oraz filmy, co sprawia mi ogromną frajdę.
Prywatnie interesuję się sportem: przede wszystkim żużlem, koszykówką i lekką atletyką. W wolnym czasie uwielbiam biegać, ćwiczę CrossFit, jeżdżę na rowerze, a zimą morsuję. W muzyce lubię cięższe klimaty: rock i metal. Od czasu do czasu słucham trochę jazzu.
Kiedyś często wędkowałem, ale niestety, na to hobby brakuje mi już czasu.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.