Łukasz Gazur

Aretha Franklin: zamilkł najsłynniejszy głos muzyki soul

Kolejne kłopoty odbijały się nie tylko na jej zdrowiu, ale i psychice. Nie kryła, że w swojej karierze musiała stoczyć walkę z alkoholizmem Fot. Fot. MOLLY RILEY/AFP/east news Kolejne kłopoty odbijały się nie tylko na jej zdrowiu, ale i psychice. Nie kryła, że w swojej karierze musiała stoczyć walkę z alkoholizmem
Łukasz Gazur

Aretha Franklin przez lata swojej kariery zasłużyła na miano królowej soulu. Ale jej tron właśnie opustoszał. Piosenkarka zmarła w wieku 76 lat.

Jako kilkulatka zaskoczyła bliskich: sama, ze słuchu, nauczyła się grać na fortepianie. Ot, tak. „Z miłości do muzyki” - miała powiedzieć ojcu, Clarence’owi LaVaughnowi, który był już wówczas znanym kaznodzieją oraz pastorem. I przyjacielem Martina Luthera Kinga, znanego działacza na rzecz ludności afroamerykańskiej.

Do grona bliskich mu osób należały takie sławy muzyki gospel, jak Albertina Walker i Mahalia Jackson. I właśnie tamten moment właściwie ukształtował osobowość przy-szłej gwiazdy soulu. Z jeden strony to właśnie tata, zachwycony utalentowaną córką, przekonał ją do występów... w kościele. I muzyka gospel, „radość wiary”, to była na długo jej przystań, do której wracała w kolejnych płytach bez względu na to, w jakie współczesne rewiry doprowadzały ją muzyczne mody i trendy. Nawet w najbardziej popowych utworach słychać było echa kościelnych hymnów.

Czytaj więcej:

 • Ale tamten czas to także paradoksy...Dlaczego?
 • Kolejne kłopoty odbijały się nie tylko na jej zdrowiu, ale i psychice.
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Łukasz Gazur

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.