Asfalt co położą, to zrywają. I te tiry!

Czytaj dalej
Fot. Artur Szymczak
Artur Szymczak

Asfalt co położą, to zrywają. I te tiry!

Artur Szymczak

Ul. Wojska Polskiego to krajowa droga nr 92. Jej remont rozpoczął się trzy lata temu, widać już koniec prac. - Ale ciągle jest tu niebezpiecznie - mówią mieszkańcy Torzymia. W Boczowie ludzie też narzekają.

- Praktycznie co dwa lata remontują tą drogę. W głowie się to nie mieści! - rozkłada ręce Mirosław Nowak, który mieszka pod Torzymiem i codziennie przejeżdża przez ul. Wojska Polskiego.

Przebudowa krajówki zakończyła się w ubiegłym roku. Niestety jeszcze podczas robót okazało się, że coś złego dzieje się z nową nawierzchnią -zaczęły się pojawiać koleiny.

- Okazało się, że skład ułożonej tu masy bitumicznej był niewłaściwy. Zalecono jej wymianę. Obecnie trwają te prace. Wykonawca realizuje je na własny koszt - informuje Anna Jakubowska z działu komunikacji społecznej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze. Naprawa ma się zakończyć w połowie lipca. - Do wykonania pozostało jedynie oznakowanie poziome, które powinno być gotowe praktycznie lada dzień - informuje Małgorzata Nowakowska, manager do spraw komunikacji w firmie Eurovia, która remontuje drogę krajową nr 92 w Torzymiu i okolicy.

Utrudnienia w ruchu to niejedyne utrapienie. - Wielokrotnie otrzymywaliśmy skargi od mieszkańców, że kierowcy przez miasto pędzą na złamanie karku - informuje Anna Jakubowska. Stąd też na środku drogi wybudowano wysepki, by spowolnić ruch. Nie do końca jednak się to sprawdziło.

- Jeszcze takiego zagęszczenia ruchu to ja nie widziałem. Nawet na chodniku nie można czuć się bezpiecznie, tak ci kierowcy tu jeżdżą - mówi Grzegorz Błażejewicz, który prowadzi punkt foto przy ul. Wojska Polskiego. Na to samo skarżyła się nam telefonicznie mieszkanka Boczowa. Skąd ten ruch (patrz ramka)? Niemal równolegle do drogi krajowej nr 92 przebiega autostrada, ale jest ona płatna. Kierowcy korzystają z drogi bezpłatnej prowadzącej przez miasteczko. - W naszej ocenie mógłby tu pomóc płatny system Viatoll. Kierowcy nie omijaliby autostrady, bo to by się po prostu nie opłacało - mówi Anna Jakubowska.

Asfalt co położą, to zrywają. I te tiry!
Artur Szymczak - Zmieniają ten asfalt, jak kierowcy opony na letnie i na zimowe. Obok jest autostrada, a wszystko jedzie przez Torzym! - mówi zdenerwowana Stanisława Charła, mieszkanka Torzymia.

Główną przyczyną wypadków i kolizji jest - jak określa to policja - niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzajacego. - Z racji dużego natężenia ruchu policjanci niemalże codziennie pełnią służbę na tej drodze - informuje Alina Słonik z policji w Sulęcinie.

Przebudowa drogi 92 ze skrzyżowaniem kosztowała ponad 17,5 mln zł.

Wypadki na odcinku Koryta - Boczów przez Torzym (w nim było ich najwięcej):

Tzw. generalny pomiar ruchu przedstawia zastraszające dane co do ilości pojazdów.

Dyrekcja dróg proponowała ministerstwu objęcie drogi systemem płatności Viatoll.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.