Łukasz Klimaniec

Atak na polską gazetę w Czechach. Wandale zniszczyli redakcję w Czeskim Cieszynie

Atak na polską gazetę w Czechach. Wandale zniszczyli redakcję w Czeskim Cieszynie Fot. Tomasz Wolff
Łukasz Klimaniec

Znajdująca się w Czeskim Cieszynie siedziba redakcji „Głosu”, gazety Polaków w Republice Czeskiej, została zaatakowana przez wandali. Sprawcy włamali się do budynku Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) oraz sąsiadującego z nim hotelu „Piast”. Najbardziej splądrowana i zniszczona została jednak redakcja „Głosu”, w której ściany i sprzęt pomalowano tuszem i gaśnicą.

Do włamania doszło w nocy z soboty na niedzielę (7/8 listopada). Wiele wskazuje, że sprawca lub sprawcy do budynku Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego przy ul. Strzelniczej w Czeskim Cieszynie weszli wspinając się po rusztowaniach i rozbijając szyby w oknach.

- Kiedy w niedzielny wieczór przekroczyłem progi redakcji, nogi się pode mną ugięły. Wielkość strat była tak duża, że zaszkliły się oczy. Redakcja wyglądała jak po wybuchu - mówi Tomasz Wolff, redaktor naczelny „Głosu”, wydawanej w Czeskim Cieszynie gazety Polaków w Republice Czeskiej.

Siedziba polskiej redakcji wyremontowana za duże pieniądze z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” została zdewastowana. Dywany i sprzęty pokrywała warstwa białego proszku, bo sprawcy spryskali pomieszczenia gaśnicą proszkową. Proszek mieszał się z tuszem, jaki został rozlany na biurkach, drzwiach i sprzętach redakcyjnych.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.