Aż 2.500 osób może za darmo badać się profilaktycznie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Aż 2.500 osób może za darmo badać się profilaktycznie

Leszek Kalinowski

Nie tylko osoby z woj. lubuskiego, ale także np. Wolsztyna, Zbąszynia mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach, dotyczących nowotworu głowy i szyi. Trzeba mieć 40-65 lat . Badania już się rozpoczęły i będą prowadzone do końca czerwca 2020 roku.

Pod względem częstości występowania nowotwór głowy i szyi zajmuje szóste miejsce wśród wszystkich raków. Liczba chorych jest dwukrotnie większa niż pacjentek z rakiem szyjki macicy. Na przestrzeni ostatnich 15 lat odnotowano 20-procentowy wzrost liczby zachorowań.

- Świadomość wśród ludzi jest jednak wciąż niska, stąd konieczne są akcje edukacyjne, profilaktyczne - mówi dr n.med. Róża Poźniak-Balicka, kierownik zakładu radioterapii i klinicznego oddziału radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. - Ponad 60 proc. pacjentów już w momencie diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby.

Ponad połowa pacjentów, u których wykryto ten nowotwór umiera. Rocznie notuje się w Polsce 12 tysięcy nowych zachorowań i blisko 6 tys. zgonów.

- Tylko w naszym szpitalu w 2015 roku leczono z powodu nowotworu głowy i szyi było 328 pacjentów (nie wlicza się tu nowotworów mózgu czy gałki ocznej), w 2016 r. - liczba ta wyniosła 368, a w ubiegłym roku - aż 472 - wylicza R. Poźniak-Balicka. - Wczesne rozpoznanie i skierowanie do specjalisty zwiększają szansę na wyleczenie.

Jak zauważa Witold Iciek, kierownik klinicznego oddziału otolaryngologii zielonogórskiego szpitala, podkreśla, że nie każdy musi się zgłaszać na badania profilaktyczne. Powinny przyjść osoby, które przez co najmniej trzy tygodnie obserwują u siebie różne objawy dotyczące gardła, nosa.

Badania będzie można wykonać m.in. w sobotę, 7 kwietnia, w Światowym Dniu Zdrowia. Poradnia laryngologiczna w szpitalu czynna będzie w tym dniu w godz. 9.00 - 13.00. Jeśli ktoś nie zostanie przebadany w sobotę, zostanie zarejestrowany na inny dzień.

Jak mówi prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, dr Marek Działoszyński, lecznica jako jedyna placówka w województwie podpisała w ministerstwie zdrowia umowę na realizację ogólnopolskiego programu, dotyczącego darmowych badań profilaktycznych - wczesnego wykrywania nowotworów głowi i szyi w Lubuskiem. Wartość tego projektu to ponad 1 mln zł.

Program skierowany jest do osób, które mają co najmniej jeden z poniżej wymienionych objawów przez minimum trzy tygodnie i nie są to objawy, związane z infekcją górnych dróg oddechowych.

- Chodzi o pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz /lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypa, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz/lub problemy z przełykaniem - wylicza Witold Iciek, kierownik klinicznego oddziału otolaryngologii.

Jak się zarejestrować na badania? Pod numerem telefonu 68 32 96 621 w: poniedziałek: 13.00 - 14.00, środę: 10.00 -14.00, czwartek: 13.00 - 14.00 lub przez lekarza rodzinnego z placówki współpracującej ze szpitalem w ramach tego projektu. Zanim pacjentowi zostanie wyznaczony termin u lekarza specjalisty, personel poradni zweryfikuje przy pomocy ankiety, dotyczącej czynników ryzyka, czy kwalifikuje się on do badań w ramach programu. Ankietę można też pobrać ze strony: www.profilaktyka.szpital.zgora.pl

Kto jest w grupie ryzyka?

- Do niedawna byli to głównie ludzie po 50. roku życia, nadużywający alkoholu i papierosów, ale obecnie mówi się o fenomenie epidemiologicznym i tzw. młodych dorosłych- mówi dr n.med. Róża Poźniak-Balicka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. - To osoby nie mające 40 lat, które nigdy nie paliły i nie nadużywały alkoholu. Badania wykazały, że w ich przypadku czynnikiem ryzyka jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Bezpłatne świadczenia w ramach programu to np. porada i badanie laryngologiczne, biopsja, pobranie wycinka, UGS szyi, marker nowotworowy HPV. Ponadto: program wsparcia emocjonalnego pacjentów, działania informacyjno-edukacyjne. O zakresie badań decydować będzie lekarz specjalista.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.