Paweł Wańczko

Badania okresowe zostały zawieszone. A co z badaniami kontrolnymi i wstępnymi dla pracowników?

Badania okresowe zostały zawieszone. A co z badaniami kontrolnymi i wstępnymi dla pracowników? Fot. pixabay.com Badania kontrolne (przeprowadzają je osoby, które wracają do pracy po dłużej nieobecności spowodowanej chorobą - trwającej powyżej 30 dni), nadal są obowiązkowe. Natomiast wprowadzono pewne uproszczenie – może je przeprowadzić już nie tylko lekarz medycyny pracy, ale także każdy inny specjalista, do którego pracownik ma dostęp.
Paweł Wańczko

- Czy przepis mówiący, że w okresie epidemii zawiesza się obowiązek przeprowadzania badań okresowych jest nadal aktualny, co z pozostałymi badaniami profilaktycznymi?

Badania okresowe zostały zawieszone. Taki stan jest od marca br., wprowadzony na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1842). Z jej art.12a i 31m, wynika również, że wszystkie orzeczenia lekarskie, które po 7 marca 2020 r. straciłyby normalnie ważność, dalej obowiązują. Są one ważne do 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Czyli upraszczając – jeżeli stan epidemii zostanie anulowany, to będziemy mieli 60 dni, by uaktualnić takie badania. Jeżeli chodzi o badania kontrolne (przeprowadzają je osoby, które wracają do pracy po dłużej nieobecności spowodowanej chorobą - trwającej powyżej 30 dni), to jest dalej obowiązek ich wykonywania. Natomiast wprowadzono pewne uproszczenie – może je przeprowadzić już nie tylko lekarz medycyny pracy, ale także każdy inny specjalista, do którego pracownik ma dostęp – np. lekarz rodzinny, internista, albo specjalista, który koordynował jego wcześniejsze leczenie (np. kardiolog, neurolog).

Uwaga! badanie kontrolne nie może być wykonane w formie teleporady.

Pozostał również obowiązek przeprowadzania badań wstępnych u podejmujących zatrudnienie. Tu także wprowadzono ułatwienia – ze skierowaniem na ich przeprowadzenie pracownik może udać się do akurat dostępnego lekarza (więc niekoniecznie specjalisty z zakresu medycyny pracy). Należy jednak pamiętać, że jeżeli orzeczenie wyda inny specjalista, niż lekarz medycyny pracy, to zachowuje ono ważność do 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii. Po tym czasie pracownik musi udać się ze skierowaniem od pracodawcy do lekarza medycyny pracy. Ten po przeprowadzeniu badania, wystawi odpowiedni dokument.

Pytania i odpowiedź pochodzą z naszego dyżuru ekspertów, który odbył się 20 listopada 2020 r. Odpowiedzi czytelnikom udzielali główny specjalista, Jolanta Jankowska oraz specjalista Łukasz Szpilski.

Paweł Wańczko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.