Bądź zdrowy – bądź aktywny

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Patrycja Wacławska

Bądź zdrowy – bądź aktywny

Patrycja Wacławska

Nie da się ukryć, że decyzja o przejściu na emeryturę nie należy do najłatwiejszych.

Nie da się ukryć, że decyzja o przejściu na emeryturę nie należy do najłatwiejszych.

Zresztą, każdy nowy etap w naszym życiu niesie pewne obawy czy wątpliwości.
I zawsze potrzeba trochę czasu, aby zaakceptować zmiany, przyzwyczaić się do nowego rozkładu dnia. Co zrobić, aby czas spędzony na emeryturze wykorzystać dobrze, aktywnie, z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia? Po pierwsze: zaakceptować siebie i kolejny etap swojego życia. A następnie zacząć aktywnie spędzać czas.

Spotkania z rodziną z korzyścią dla obu stron

Jesteś potrzebny rodzinie tak samo bardzo, jak rodzina jest potrzebna Tobie. Częste kontakty z bliskimi pozwolą Ci zachować dobry nastrój i zmotywują do wyjścia z domu. Nie rezygnuj ze spotkań nawet, jeśli masz wrażenie, że młodzi nie mają dla Ciebie czasu. To właśnie od Ciebie Twoje dzieci i wnuki mogą się wiele nauczyć. Bądź z nimi, zaproponuj wspólny spacer, wyjście na działkę, zapraszaj do wspólnych prac domowych.

Teraz masz czas na hobby

Każdy człowiek ma jakieś ukryte talenty. A współczesne czasy na szczęście sprzyjają rozwojowi zainteresowań. Warto więc poświęcić nieco czasu na realizację swoich pasji. Hobby bowiem pomaga racjonalnie zagospodarować każdy dzień, rozwija relacje interpersonalne, pomaga w samoakceptacji. Zachęcamy więc do przeanalizowania zajęć, które przynoszą Ci satysfakcję. To najwyższy czas, aby pokazać światu swoje dzieła, wcielić w życie uśpione pomysły.

Taniec, czyli radosna forma ruchu

Tańcz! Taniec jest naturalną formą ruchu, a dzięki obcowaniu z muzyką uwalniają się endorfiny (hormony szczęścia). Nigdy nie jest za późno na lekcje tańca. Zaplanuj w najbliższym czasie wyjście na wieczorek taneczny albo po prostu włącz ulubioną muzykę i zaproś znajomych na małą prywatkę.

Warto zajrzeć do klubu seniora

Inspiracją do aktywności każdego dnia może być udział w działaniach lokalnych klubów seniora lub innych organizacji aktywności społecznej blisko miejsca zamieszkania. Warto przejrzeć program działań takich instytucji, skorzystać z propozycji spotkań, wyjazdów, imprez kulturalno-integracyjnych. Dołącz do grona osób, które mają podobne doświadczenia i zainteresowania.
A może sam masz pomysł na stworzenie lokalnej wspólnoty? Nie zwlekaj, działaj!

Znaczenie leczenia i rehabilitacji

Warto także wsłuchać się w swój organizm, zadbać o dobrą dietę, odpowiednią ilość snu i aktywności na świeżym powietrzu. W miarę potrzeby należy również korzystać z porad specjalistów – lekarzy i rehabilitantów. Przejrzyj ofertę sanatoriów i obiektów uzdrowiskowych, weź udział w turnusach rehabilitacyjnych, zapytaj o możliwość skorzystania z zabiegów w przychodni rejonowej. Zadbaj wreszcie o odpowiednie miejsce do snu i odpoczynku w swoim domu.

– Często seniorzy brak swojej aktywności fizycznej argumentują bólem stawów. Przypadłość ta zazwyczaj przypisana jest schorzeniom towarzyszącym procesowi starzenia. Niewiele jednak osób wie, że dużo zależy od komfortu wypoczynku – mówi Tomasz Goc, dyrektor handlowy Fabryki Materacy JANPOL. – Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby i wymagania każdego z nas. Dlatego materac dla osób starszych powinien być odpowiednio dopasowany do ich wymagań i potrzeb. Dobrze dobrany może niwelować nacisk na szyję, barki, biodra, redukując dzięki temu bóle stawów i kręgosłupa – sprawi, że noc będzie spokojnie przespana – zdradza ekspert.

Czasami wystarczy wprowadzić naprawdę drobne zmiany w naszym mieszkaniu i harmonogramie dnia, aby dobrze wykorzystać czas na emeryturze. Warto więc wcielić w życie nasze porady, uwzględnić swoje indywidualne potrzeby i nie rezygnować z marzeń.
Żyj tak, aby każdy Twój dzień był potwierdzeniem dewizy: to jest nareszcie mój czas! Kiedy bowiem, jeśli nie na emeryturze możesz znaleźć możliwość zrealizowania wszystkiego tego, na co nie miałeś czasu w latach, gdy byłeś aktywny zawodowo. Pamiętaj: wraz z przejściem na emeryturę coś się kończy, ale coś zaczyna!

Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.