Bądźmy razem nie tylko w Dniu Godności

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Bądźmy razem nie tylko w Dniu Godności

Leszek Kalinowski

O Dniu Godności rozmawiamy z Marią Miłuch, przewodniczącą Miejskiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze.

To z pani inicjatywy obchodzimy w mieście Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Skąd taki pomysł?
Na podobną imprezę zapraszali nas Niemcy. Pokazywali nam w Cottbus placówki, które pomagają tym osobom, urzędy, przystosowane dla niepełnosprawnych. Pomyślałam wtedy, że warto i u nas taki wyjątkowy dzień zorganizować. I tak w tym roku będziemy obchodzić już mały jubileusz. Bo to piąta edycja, z czego bardzo się cieszę.

Jakie jest hasło imprezy?
Bądźmy razem! Nie tylko 6 maja, ale na co dzień. Bądźmy wrażliwi. Reagujmy, gdy widzimy przemoc wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną. A źle się czasem dzieje i w rodzinach. Nie bądźmy obojętni. Ale nie tylko my zwracamy uwagę na te sprawy. 5 maja w wielu krajach obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Zapraszamy więc wszystkich na deptak?
Jestem niezmiernie szczęśliwa, że tak wiele osób chce być z nami. Dzwonią szkoły, zakłady rehabilitacji, stowarzyszenia... Im będzie nas więcej, tym lepiej. Zapraszamy przede wszystkim osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami i opiekunami oraz wszystkich tych, którym bliski jest problem tolerancji, równouprawnienia i godności osób niepełnosprawnych.

O której startujecie?
O godzinie 11.30 spod pomnika Bachusa, który też będzie z nami. I z tej okazji założy nowe szaty w kolorach Zielonej Góry. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Budowlanych przejdziemy pod ratusz. Tu odbędzie się bieg pod nazwą „Mila wokół ratusza”. Najpierw rehabilitant przeprowadzi rozgrzewkę. Każdy uczestnik dostanie medal za ukończenie biegu.

Maria Miłuch przewodnicząca Społecznej, Miejskiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
Mariusz Kapała Maria Miłuch przewodnicząca Społecznej, Miejskiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

Tradycyjnie zostaną też na deptaku ustawione stoiska?
Będzie ustawiona scena, na której odbędą się prezentacje uczestników oraz placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi w naszym mieście. Cieszę się, że mamy warsztaty terapii zajęciowej, dwa środowiskowe domy samopomocy, stowarzyszenie ludzi chorych na Alzheimera... Swoje stoiska przygotuje Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd miasta, Promyk. Będzie okazja, by uzyskać wiele informacji i porad. Nie zabraknie też wolontariuszy z Fundacji dr Clown i z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji Dom Harcerza.

O! To na pewno będzie też gazetka.
Oczywiście, to już tradycja, że fachowcy z Domu Harcerza wydadzą aktualną gazetkę. Zdjęcia, uwagi uczestników natychmiast się w niej znajdą.

Słyszałem, że będzie okazja do potańczenia?
Pobiegać zaplanowaliśmy dyskotekę. Będą też inne atrakcje jak wypuszczenie gołębi ku niebu.

Ale niektórzy mogą mieć problem ze staniem. Co wtedy?
Naturalnie pomyśleliśmy i o nich. Zielonogórski Ośrodek Kultury pożyczy nam krzesełka. Zresztą pomaga nam i w innych sprawach, np. w nagłośnieniu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.