Banki nie wycofają się ze zmian w opłatach

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Zbigniew Biskupski

Banki nie wycofają się ze zmian w opłatach

Zbigniew Biskupski

Banki tłumaczą, że zmiany w opłatach i prowizjach, w tym ich podwyżki, to normalna sprawa. Podatek bankowy nie ma na to wpływu.

Szefowie banków działających w Polsce nie zamierzają ulegać presji i nie wycofają się z wprowadzonych już, bądź zapowiadanych, podwyżek opłat, prowizji, oprocentowania i innych kosztów bankowych. Będą jednak pilnowali się, by takie zmiany nie dotyczyły umów zawartych przed 1 lutego br., a więc przed wejściem w życie tzw. podatku bankowego.

Taka jest konkluzja z wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, na które przewodniczący komisji Andrzej Jaworski z PiS zaprosił prezesów banków działających w Polsce. Posiedzenie komisji miało na celu zbadanie, czy banki, które od 1 lutego są zobowiązane do płacenia nowej daniny publicznej, tzw. podatku bankowego, nie próbują – poprzez zmiany wysokości marż, opłat, prowizji bądź oprocentowania – przerzucić tego ciężaru na klientów.

Banki będą zmieniać w najbliższym czasie opłaty i prowizje, co w konkretnych przypadkach odczują konkretne osoby

Przedstawiciele banków szczegółowo wyjaśniali politykę banków, którymi zarządzają, w zakresie opłat i prowizji, dowodząc, iż ewentualne wyższe koszty usług bankowych wynikające z nowych cenników na pewno nie dotkną umów zawartych przed wejściem podatku bankowego w życie, a tym samym nie naruszą prawa.

Ogólnie można oczekiwać, że banki będą zmieniać w najbliższym czasie opłaty i prowizje, co w konkretnych przypadkach odczują konkretne osoby. W najmniejszym stopniu dotyczyć to będzie lokat oraz depozytów w innej formie, natomiast najbardziej pożyczanych pieniędzy – głównie przez małe i średnie firmy. Banki bowiem wciąż chcą zachęcać gospodarstwa domowe do korzystania z ich akcji kredytowych. Natomiast duże firmy w coraz szerszym zakresie pożyczają kapitał poza polskim sektorem bankowym (według danych KNF w ubiegłym roku już ponad 130 mld zł).

Wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik poinformowała, że urząd wszczął postępowanie w sprawie podwyżek opłat i innych kosztów bankowych i wnikliwie będzie analizował, czy nie doszło do zabronionych prawem skoordynowanych działań banków. Jednak od wszczęcia takiego postępowania do ewentualnych zarzutów wobec konkretnych przedsiębiorców (banków) droga jest daleka.

Autor: Zbigniew Biskupski

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.