Baszta Czarownic w Strzelcach przebrała się na święta. W Drezdenku też szykuje się niespodzianka

Czytaj dalej
Fot. Urząd Miejski w Strzelcach Kraj.
Agnieszka Drzewiecka

Baszta Czarownic w Strzelcach przebrała się na święta. W Drezdenku też szykuje się niespodzianka

Agnieszka Drzewiecka

Mikołajowa czapka na Baszcie Czarownic zaskoczyła wszystkich mieszkańców. W Drezdenku też szykuje się niespodzianka. Jaka?

Ogromną czapę uszyli na zlecenie burmistrza Strzelec podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jej autorzy: Rafał Ossowski, Marcin Jurkowski i Daniel Jeśke pracowali pod okiem Alicji Bieniek, prowadzącej w WTZ pracownię wyrobów z wełny, filcu i skóry. Dotąd w pracowni powstawały na przykład etui na telefony czy długopisy albo torby. Ale to zlecenie zaskoczyło wszystkich. - -

Burmistrz zapytał, czy jesteśmy w stanie uszyć czapkę Mikołaja. Myślę sobie: „Czapka? Przecież to żaden problem”. Ale zaraz potem burmistrz dodał, że chodzi o czapkę na basztę!

Wyszło, że potrzebne będzie 40 metrów materiału, konkretnie polaru

Baszta Czarownic w Strzelcach przebrała się na święta. W Drezdenku też szykuje się niespodzianka
Urząd Miejski w Strzelcach Kraj.

- Panowie w pracowni zaczęli pracę. Kroili, kroili i kroili, spinali, spinali i spinali. Jeden zszył wszystko na maszynie przemysłowej. Potem pruli, pruli i pruli, bo coś zostało źle obliczone. I dalej szyliśmy, mierzyliśmy na drabinie. Mamy w warsztacie duży hol. Gdy rozłożyliśmy gotową czapkę, wyglądała jak wielki dywan od ściany do ściany - opowiada Alicja Bieniek.

Były wielkie nerwy i chwile zwątpienia

Emocje były ogromne, gdy w czwartek, 3 grudnia autorzy wraz z urzędnikami jechali założyć czapkę na wieżę. - Każdy się martwił, czy czapka będzie dobrze leżeć. Ale daliśmy radę! To była dla nas wielka radość, zwłaszcza, że zaraz potem ludzie zatrzymywali się, robili zdjęcia, nagrywali filmy, a to wszystko to nasza robota! Teraz wiem, że na pewno damy radę z innymi, wielkimi wyzwaniami - mówi Rafał Ossowski, jeden z autorów czapki.

- Chcieliśmy zrobić w mieście trochę świątecznego zamieszania i jednocześnie podkreślić nasz najciekawszy zabytek - mówi „GL” burmistrz Mateusz Feder. W najbliższą niedzielę, 13 grudnia przed mieszkańcami kolejna świąteczna atrakcja. O 16.00 na rynku rozpocznie się Wigilia Wielu Kultur. Polacy, Niemcy i Łemkowie będą mogli porozmawiać o swoich tradycjach, będzie koncert kolęd łemkowskich, pierogi i barszcz, kiermasz świąteczny. Także na rynku odbędzie się miejski sylwester: występy DJ-ów, pokaz fajerwerków.

Sylwestrowa zabawa czeka też mieszkańców Drezdenka - i to po raz pierwszy od wielu lat. Dotąd burmistrz składał wszystkim życzenia o północy, był pokaz sztucznych ogni, ale potem wszyscy rozchodzili się w swoją stronę. - Postanowiliśmy to zmienić. W tym roku zaplanowaliśmy imprezę na rynku. Część centrum będzie wyłączona z ruchu, pod orłem stanie scena, DJ-e będą puszczać muzykę, zabawa potrwa do drugiej lub trzeciej w nocy - mówi Krzysztof Bąk z urzędu miejskiego.

A w Dobiegniewie w sobotę 19 grudnia o 16.00 w zespole szkół przy ul. Poznańskiej odbędzie się miejska wigilia. Będzie można posłuchać kolęd i pastorałek oraz spróbować tradycyjnych świątecznych potraw.

Agnieszka Drzewiecka

Jestem dziennikarką gorzowskiej redakcji Gazety Lubuskiej, piszę o sprawach powiatu strzelecko - drezdeneckiego, a także o Gorzowie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.