Beata Szydło: Polska jest wspaniałym państwem

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski/Polska Press
Tomasz Plaskota

Beata Szydło: Polska jest wspaniałym państwem

Tomasz Plaskota

Beata Szydło podczas debaty w Parlamencie Europejskim będzie przekonywać, że w Polsce nie zostały złamane demokracja ani prawo.

Nie ma powodu, by oceniać Polskę – mówiła wczoraj premier Beata Szydło przed wylotem do Strasburga, gdzie dziś odbędzie się debata na temat aktualnej sytuacji naszego kraju. Podkreśliła, że rząd jest gotowy do dialogu na temat wprowadzanych zmian. – Sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, wspólnie z obywatelami, którzy dali nam mandat do rządzenia, realizujemy program dobrej zmiany. To są zmiany, na które czekają Polacy. Nie zostały przekroczone żadne zasady demokratycznego państwa prawa – powiedziała szefowa rządu.

Premier Szydło podkreśliła, że jesteśmy członkami Unii i jesteśmy z tego dumni, ale chcemy, by Unia zrozumiała, że Polska ma prawo podejmować suwerenne decyzje.

We wtorek, przed debatą w Parlamencie Europejskim, premier Szydło spotka się z przewodniczącym PE Martinem Schulzem, a także z szefem holenderskiego MSZ, ponieważ Holandia w tym półroczu kieruje pracami Unii Europejskiej. Później ma się odbyć spotkanie, na które zaprosiła wszystkich polskich europarlamentarzystów.

– Chcę podkreślić, że zaprosiłam wszystkich przedstawicieli polskiej delegacji w europarlamencie. Mam nadzieję, że będziemy mogli się spotkać – podkreśliła premier.

Beata Szydło zapewniła, że rząd jest gotowy do dialogu. – Jesteśmy otwarci na dialog, będziemy udzielać informacji, zresztą od jakiegoś czasu już to robimy –mówiła premier.

Podczas debaty będzie przekonywać, że Polska jest wspaniałym krajem

– Powiem o tym, że Polska jest wspaniałym państwem, rozwijającym się, że Polacy to ludzie, którzy chcą godnie żyć i mają do tego prawo. I dzisiaj realizujemy wspólnie z obywatelami ten program dobrej zmiany – dodała szefowa rządu.

Podkreśliła, że Europa ma dzisiaj dużo więcej innych problemów niż Polska, wskazała, że najważniejszym są imigranci. – Ale jeżeli UE chce wysłuchać dobrych rzeczy o Polsce, to jestem do tego gotowa – powiedziała Beata Szydło.

Jako pierwszy głos w debacie zabierze przedstawiciel prezydencji holenderskiej, a po nim wystąpi wiceszef Komisji Europejskiej, który powie o pierwszym etapie procedury unijnej ochrony państwa prawnego, który uruchomiono wobec Polski 13 stycznia. W imieniu Komisji Europejskiej będzie przemawiał wiceprzewodniczący Frans Timmermans albo szef KE Jean-Claude Juncker.
Po nich wystąpienie będzie miała premier Szydło. Później, zgodnie z harmonogramem jutrzejszej debaty, przewidziane są wystąpienia przedstawicieli ośmiu frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim.

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.