Beata Tyszkiewicz: Dystyngowana dama, która czasami bywa typową babcią

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wiktor
Paweł Gzyl

Beata Tyszkiewicz: Dystyngowana dama, która czasami bywa typową babcią

Paweł Gzyl

Jej losy mogły się potoczyć inaczej, gdyby nie II wojna światowa. Pewnie byłaby hrabianką, a tak została aktorką. Na ekranie najczęściej wcielała się w postacie z wyższych sfer. Choć w karierze pomagali jej mężczyźni, zawsze polegała tylko na sobie. Dziś ma dwie dorosłe córki Karolinę i Wiktorię. Ta druga dała jej dwóch wnuków, których rozpieszcza!

Kiedy oglądamy znanych aktorów lub aktorki na ekranie, wydają się nam być kimś nieosiągalnym i niezwykłym. Jeśli jednak czasem uda nam się poznać kogoś z nich bliżej, okazuje się, że są takimi samymi ludźmi, jak my. Weźmy taką Beatę Tyszkiewicz. Wszystkim nam ze względu na pochodzenie i role, które grała, kojarzy się z przedwojenną damą, wyniosłą i dystyngowaną. Tymczasem potrafi być... zwyczajną babcią.

- Kiedy wnuki do mnie przyjeżdżają, to zazwyczaj na trzy tygodnie. Wtedy staję się organizatorem ich życia. Jestem wyłączona z innych obowiązków, nie ma mnie dla nikogo. Planuję im pobyt w najdrobniejszych szczegółach. Jestem gospodynią domową, kucharką, sprzątaczką. Robię dla nich konfitury w wymyślny sposób i swetry na drutach. Jak typowa babcia - wyznaje w „Rewii”.

Pani Beata jest babcią dwóch wnuków - Szymona, który ma jedenaście lat, i Marcysia, który ma sześć lat. Widuje chłopaków jedynie od czasu do czasu, ponieważ mieszkają z mamą Wiktorią w Szwajcarii. Kiedy jednak pojawiają się w Warszawie - zaczyna się szaleństwo.

- Jest między nami dużo czułości. Dbam o to, staram się też, żeby wszystko mieli - jestem organizatorem ich życia. Siedzę z notesem i planuję im cały pobyt: kto ma kiedy przyjść, kogo przyprowadzić i odprowadzić, kiedy idziemy do teatru, do kina, kiedy zobaczymy stadion, szatnię Ronalda (uśmiech). Jestem wtedy wyłączona ze wszystkiego, ze swojego codziennego życia, po prostu mnie nie ma - opowiada Tyszkiewicz w „Gazecie na Weekend”.

Być może ta miłość do wnuków wynika w pewnym stopniu z tego, że pani Beata w młodości nie miała możliwości bliższego poznania swych dziadków. Jedna babcia po śmierci syna, czyli ojca słynnej aktorki, wstąpiła do zakonu, a druga, ze strony matki, zmarła młodo na zapalenie płuc. Gwieździe pozostały tylko mgliste wspomnienia.

Czytaj więcej:

 • Beata Tyszkiewicz nigdy nie zrezygnowała z żadnej roli ze względu na dobro rodziny 
 • Alfabet Beaty Tyszkiewicz
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.