Będą dodatkowe miejsca parkingowe

Czytaj dalej
Fot. L.Kalinowski
Czesław Wachnik

Będą dodatkowe miejsca parkingowe

Czesław Wachnik

W mieście brakuje miejsc parkingowych. Taką opinię usłyszymy od chyba każdego zielonogórzanina jak też gości, którzy trafili do miasta.

Marek Ciastek, którego spotkaliśmy przy Palmiarni: - Najgorzej jest własnie w piątek, kiedy tak naprawdę nie ma gdzie zostawić auta. Dlatego władze miasta powinny zrobić wszystko, by ten problem rozwiązać. A sposób jest tylko jeden, konieczne są nowe parkingi.

Już na najbliższej sesji rady miasta ma zostać zmienionych siedem planów zagospodarowania, które pozwolą na budowę miejsc parkingowych. Potwierdził nam to w piątek wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Wiceprezydent dodał, że jeszcze w tym roku ma powstać większość z 350 miejsc. Oczywiście ile ostatecznie zostanie wybudowanych zależy od pogody, jeśli będzie sprzyjająca to najpewniej wszystkie.

Będą zmiany w planach, będą budowane parkingi

Nasz rozmówca dodał, że wspomniane parkingi powstaną tam, gdzie dziś są puste place lub nawet tereny zielone. - Jednak nie zostaną one zabetonowane. Wtedy nie będziemy mieli kłopotów z nadmiarem opadów. Zamiast betonu miejsca parkingowe zostaną wyznaczone za pomocą siatek czy też kratek ekologicznych, by woda mogła swobodnie wsiąkać - tłumaczył wiceprezydent.

Przypomnijmy, że te 350 miejsc to jakby pierwsza rata z deklarowanych tysiąca miejsc parkingowych, o których mówili zarówno radni z Platformy Obywatelskiej jak też Zielona Razem oraz władze miasta. Te brakujące ponad 600 mają systematycznie powstawać w przyszłym roku. Dodajmy jeszcze, że wspomnianych siedem planów przestrzennego zagospodarowania dotyczy m.in. osiedli Zdrojowego, Zastalowskiego, Przyjaźni, Słonecznego, Śródmieścia czy rejonu ulic Głowackiego, Krasickiego i Miodowej. Natomiast, gdy chodzi o konkrety, to budowę zaplanowano m.in. przy ulicy Kołłątaja, Lisiej, Zdrojowej, Objazdowej, Harcerskiej, Wazów, Kokosowej, Prostej, Cisowej, Wesołej, Cyryla i Metodego, Ptasiej, Zachodniej, Zawadzkiego ,,Zośki”, Zachodniej, Wyszyńskiego. Przy każdej z nich powstanie od sześciu do 30 dodatkowych miejsc parkingowych.

W tym roku 350, ale za rok pozostałe 650

Radny Marcin Pabierowski powiedział nam, że proces budowy parkingów nie jest tak prosty, jak się początkowo wydawało. - Wiąże się on z zebraniem dziesiątek opinii, dokumentów, wystąpieniem o uzyskanie warunków zabudowy lub pozwolenia na budowę. Dlatego być może sam proces się przeciąga. Ale wspomniane tysiąc parkingów powstanie. Część w tym, a pozostałe w przyszłym roku - zapowiedział radny Pabierowski.

I dodał: - Podeszliśmy do tematu kompleksowo, przyglądaliśmy się kolejnym osiedlom, rozmawialiśmy z mieszkańcami, robiliśmy zdjęcia, analizowaliśmy opracowane plany. I tak powstał program parkingowy, dzięki któremu wiemy co robić, by osiągnąć cel - tłumaczył radny Pabierowski.

To nie wszystkie miejsca parkingowe, które powstaną w najbliższych latach. - Do 2019 roku zbudujemy trzypoziomowy parking o około 200 miejscach przy Centrum Matki i Dziecka. Ma on służyć pacjentom centrum oraz okolicznym mieszkańcom - tłumaczył wiceprezydent Kaliszuk. a ą

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.