Będą mury na Arsenał Kultury

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Będą mury na Arsenał Kultury

Jarosław Miłkowski

W budynku po Przemysłówce w Gorzowie znajdzie się miejsce na siedzibę MOS-u i MCK-u. We wtorek rusza konkurs architektoniczny na przerobienie dla nich części po banku.

- Chcemy, by powstał tu Arsenał Kultury. To nazwa, która doskonale kojarzy się z miejscem. To tu będą odbywały się najważniejsze wydarzenia kulturalne miasta – mówił wczoraj prezydent Jacek Wójcicki. Wraz z architektem miejskim Dariuszem Górnym zapowiedział, że dziś ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny na dolną część wieżowca po Przemysłówce.

- Górna część jest już poddana pracom projektowym. Wieżowiec będzie adaptowany niezależnie od konkursu – mówił architekt.
Przypomnijmy: miasto kupiło cały obiekt za 5,9 mln zł, a transakcja wzbudzała wśród części radnych (Nowoczesny Gorzów) i mieszkańców kontrowersje. Na remont całego obiektu trzeba będzie bowiem wydać – według szacunków – 28 mln zł.

Górną część Przemysłówki magistrat chce przeznaczyć na biura dla urzędników. Prawdopodobnie miejsce znajdą tu księgowe z placówek oświatowych. Niewykluczone, że także urzędnicy z wydziału kultury. To ostatnie nie bez powodu…

Na dole obiektu – gdzie jeszcze niedawno był bank - swoje nowe siedziby będą miały Miejski Ośrodek Sztuki i Miejskie Centrum Kultury (budynki, w których mieszczą się dzisiaj, wymagają remontu). Początkowo była mowa, że zlokalizowana będzie tu tylko jedna z tych instytucji. Dziś wiadomo już,że będą ze sobą sąsiadowały.

Że się nie razem nie pomieszczą? Bez obaw! Urzędnicy chcą, by pomiędzy Przemysłówką a pobliską kamienicą przy ul. Wełniany Rynek powstała budowlana plomba. I właśnie w niej miałaby się znaleźć albo sala koncertowa (jest w MCK-u), albo sala wystawowa, albo kino (są w MOS-ie). Architekt miejski zapewnia, że wszystko, co dziś jest w obu tych instytucjach kultury znajdzie swoje miejsce w centrum miasta. Powierzchnia MOS-u czy MCK-u ma tyle, co parking przy wieżowcu Przemysłówki.

- Dzięki tej plombie cały kwartał będzie domknięty. Obok buduje się przecież nowy obiekt przy ul. Hawelańskiej – mówi Górny.
Do konkursu architektonicznego zgłaszać się można do końca lutego. Projekty „części kulturalnej” powinniśmy poznać w czerwcu.
Na remont całego obiektu miasto chce pozyskać pieniądze w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.