Będą nowe miejskie mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Gmina Skwierzyna
Aleksandra Gajewska-Ruc

Będą nowe miejskie mieszkania

Aleksandra Gajewska-Ruc

Władze Skwierzyny wybudują blok komunalny, burmistrz Międzyrzecza myśli o socjalnych budynkach. I jedne, i drugie są ludziom potrzebne.

- Oczywiście, że w niewielkich miastach takich jak nasze powinny powstawać budynki socjalne. Jest wielu ludzi w ciężkiej życiowej sytuacji, rodzin, które nie mają się gdzie podziać. Trzeba im pomóc - mówi Iwona Krzywulska z Międzyrzecza.

Będą komunalne

- Postanowiliśmy wybudować blok komunalny, ponieważ typowo socjalne budynki generują pewnego rodzaju trudności. To dobre rozwiązanie, ponieważ mieszkańców zajmujących dotychczas komunalne mieszkania, opłacających rachunki i wywiązujących się ze swoich zobowiązań, przeniesiemy do nowego budynku. Zwolnione przez nich komunalne lokale przekształcimy w socjalne, a więc te przeznaczone dla osób o najniższych dochodach, również tych, które nie płacą czynszów i zostały objęte sądowymi nakazami eksmisji - mówi burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia.

W nowym bloku przy ul. Grunwaldzkiej ma być około 24 mieszkań o powierzchni do 50 m. kw. Dokumentacja jest już na ukończeniu, władze zabezpieczyły też wkład własny. Inwestycja ma kosztować blisko 4 mln zł, z czego 1,6 mln ma pokryć dofinansowanie. - Do końca września chcemy złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości - mówi Hołownia. Jak dodaje, budowa ma ruszyć w przyszłym roku, a nie wykluczone, że obok nowego bloku wkrótce „wyrosną” dwa kolejne.

Podobny plan?

O dotację w ramach programu Mieszkanie Plus chcą starać się również władze Międzyrzecza. - Na spotkaniu z przedstawicielem BGKN omówiono zasady realizacji programu, a także dokumenty, które są niezbędne do dalszego procedowania. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania szczegółowej dokumentacji, która zostanie przekazana radzie miejskiej, a następnie poddana weryfikacji przez BGK - informuje rzeczniczka urzędu Patrycja Klarecka-Haładus.

Budynek miałby stanąć przy ul. Długiej, w obrębie nowo powstającego tam osiedla „Nad Obrą”. Burmistrz Remigiusz Lorenz podczas ostatniej sesji rady miejskiej wspominał też o planie postawienia trzech kolejnych bloków wielorodzinnych przy siedzibie Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Krótkiej. - Po pierwsze jednak, musimy zanalizować rynek potrzeb - mówił.

Potrzeby są. - Na mieszkanie socjalne oczekuje 47 wnioskodawców i 70 wyroków sądowych eksmisyjnych z prawem do lokalu socjalnego - mówi Patrycja Klarecka-Haładus.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.