Będą nowe mieszkania w Gubinie! W końcu ruszyła budowa osiedla na ulicy Sportowej. Długo trzeba było czekać na rozpoczęcie prac

Czytaj dalej
Fot. Miasto Gubin
Łukasz Koleśnik

Będą nowe mieszkania w Gubinie! W końcu ruszyła budowa osiedla na ulicy Sportowej. Długo trzeba było czekać na rozpoczęcie prac

Łukasz Koleśnik

W piątek, 30 kwietnia rozpoczęła się budowa nowych bloków mieszkalnych w Gubinie. Na ulicy Sportowej powstanie osiedle, które było zapowiadane... już parę lat temu!

Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zielonej Górze już od ponad 5 lat planowało dużą inwestycję w Gubinie. W 2016 roku RTBS był już po wielu spotkaniach konsultacyjnych. Mówiło się o 200 nowych mieszkaniach. Początkowo na ulicy Sportowej miały wyrosnąć dwa budynki. Zdążyło nawet dojść do zmiany na stanowisku prezesa RTBS, a budowa mieszkań wciąż nie ruszała. Każdego roku pojawiała się informacja, że prace mogą ruszyć już wkrótce, ale ciągle coś stawało na drodze.

Ruszyła budowa przy Sportowej. Na razie jeden budynek, a docelowo nawet cztery

W piątek, 30 kwietnia w samo południa burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak spotkał się z inwestorami oraz wykonawcami, w tym z prezesem RTBS, Adamem Żyrolisem.

- Zaplanowaliśmy, że chcemy tu wybudować osiedle, czyli cztery budynki. Na razie jednak zaczynamy od jednego - mówi A. Żyrolis. - Każde z mieszkań będzie posiadać wygodną i przestronną loggię oraz dostęp do komórki lokatorskiej. W budynku funkcjonować będzie winda. Teren wokół bloku zostanie w pełni zagospodarowany - wybudowana zostanie wewnętrzna droga dojazdowa do parkingów, chodniki, skwery, a także plac zabaw dla dzieci.

Co ciekawe, będą to pierwsze budynki w Gubinie z windą, choć do najwyższych nie będą należały, ponieważ będą miały tylko trzy kondygnacje naziemne oraz piwnica. Na każdej z kondygnacji znajdować się będą dwa mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 50 m² oraz cztery mieszkania trzypokojowe o powierzchni ok. 63 m² z niezależnym gazowym systemem centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej (piece dwufunkcyjne).

Dlaczego tak długo trzeba było czekać na budowę osiedla?

- Czekaliśmy na dofinansowania, które pozwalają nam obniżyć czynsze najemców budynków oraz kosztów partycypacji wymaganych przy budynkach czynszowych - dodaje prezes RTBS. - W końcu się udało. Otrzymaliśmy dotacje z Funduszu Dopłat oraz korzystny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkania na wynajem, które mogą być własnością?

- Mieszkania na wynajem w Gubinie i ogólnie rozwój gospodarki mieszkaniowej w naszym mieście to jedno z priorytetowych zadań - mówi burmistrz Bartłomiej Bartczak. - Cieszymy się, że inwestycja ruszyła. Będzie to nowa opcja dla mieszkańców, którzy np. nie chcą brać kredytu.

Przypomnijmy, że to lokale na ulicy Sportowej to mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności po określonej ilości lat. - Niewysoki wkład własny oraz spłata kredytu w czynszu, który pozwoli na wykupienie mieszkania na własność - wyjaśnia B.
Bartczak.

Pierwszy blok przy ul. Sportowej w Gubinie powinien już być dostępny dla nowych lokatorów już w przyszłym roku.

Łukasz Koleśnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.